NULA inkubaator alustas 8. hooaega inspiratsioonipäevaga

Sandra Paulus
19. märts 2023


Eelmise nädala kolmapäeval, 15. märtsil toimus Tallinnas Telliskivi loomelinnaku „Erinevate tubade klubis“ NULA 8. hooaja alguse inspiratsioonipäev. Eesmärk oli jagada kogemusi NULA eelmiste  hooaegade vahvatest algatustest ja anda huvilistele võimalus põrgatada ja testida meeskondades oma uusi algatusi, mis ei ole NULA inkubaatorisse veel jõudnud.  

Inspiratsioonipäeval (mida saab salvestusena vaadata NULA FB lehelt, algus alates 13:32) kõnelesid Triin Noorkõiv sotsiaalsest ettevõttest Cleanbeat (rakendus, mille abil saavad õpetajad toetada õpilaste iseseisvust õppimisel ja jälgida klassis valitsevat üldist meeleolu) ja uuendusliku tarkvara testimise platvormi Testlio looja Kristel Kruustük.

Kristel arutles teemal, kuidas võib peas ketrama hakata mõtteidu, mida oma eluga üldse peale hakata. Kunstihuvilisest Kristel sattus tehnoloogiavaldkonda pooljuhuslikult, õe eeskujul ja toel ning mitte lastes ennast takistada muljest, et IT-valdkonnas tegutsevad ainult (patsiga) mehed.

Tarkvaratestimine, mis pakkus nii suhtlemise kui omaette nokitsemise võimalust, pakkus Kristelile huvi ja IT-kolledži lõpetamise järgselt otsustas ta saada maailma parimaks tarkvaratestijaks.

Kristeli arusaam sellest tööst oli koostööpõhine ja väärtustas isiklikku vastutust, üksteise toetamist ja tuge, mida ta olemasolevatest testimise online-platvormide tööpõhimõtetest et leidnud. Seega otsustas ta luua uue platvormi – Testlio. Alguses põlve otsas, vaid kaheliikmelise tiimiga, töötades vahel öösiti, elades läbi muutuseid ja turbulentsi, kuid tugev, kokkuhoidev tiim viis lõpuks ettevõtte alustamiseni.

Oma ettevõtja teekonda kirjeldab Kristel nii: “Lahendad probleem probleemi järgi, kuniks tekkis arusaam et vau, iga probleem on võimalus midagi paremaks muuta!“ Tänaseks on Testlios üle 200 töötaja umbes 40-st riigist, töötatakse globaalsete ettevõtetega. Testliot on ehitatud 10 aastat ja Kristel arvab, et see on alles algus.

„Seega,“ arutleb Kristel, „kui arvad, et sa kohe üldse midagi ei oska, siis on asi õpetamis- või õppimisstrateegias. Kõike saab õppida. Väärtused ja koostöö  võimaldavad luua uusi ja häid lahendusi.“

Nii nagu alustas Testlio võivad alustada paljud. NULA tuleb siin appi. Kui sul on uuenduslik idee, mis muudaks nii sinu elu kui elu Eestis paremaks, siis esita see NULA inkubaatorprogrammi 31. märtsiks.

Oma ideesid võivad esitada nii eraisikud kui meeskonnad. „Idee kirjeldamisele peab eelnema korralik eeltööl,“ ütles NULA  projektijuht Agnes Kangur. Ta rõhutas, et idee peab olema uuenduslik ja Eestis seni proovimata, taotlema võimalikult suurt positiivset muutust ning olema võimeline omatulu teenima.

NULA inkubaatorisse pääseb 10 meeskonda ja tegevused selles algavad maikuus. Esimesed töötoad keskenduvad probleemi uurimisele, sihtrühmaga suhtlemisele, esimese lahenduse hüpoteesi püstitamisele ja teenusedisainile. Kõike tiime toetavad mentorid. Harjutatakse ka pitchimist ehk liftikõne pidamist. Juulikuus saab puhata ja augustikuust tegeletakse mõju hindamise, kommunikatsiooni ja muuga. Inkubaatorperioodi lõpus on võimalik taotleda KÜSKilt stardikapitali summas 25 000 eurot.

NULA ühiskondlike algatuste inkubaatori on käivitanud Kodanikuühiskonna Sihtkapital koostöös Heateo Sihtasutusega.

Tekst ja fotod Sandra Paulus