Teksti suurus

Reavahed

Kontrastsus

Seaded

KÜSK külastas Jõgeva- ja Ida-Virumaad

18.05.2018

Sel nädalal külastas KÜSK kohaliku omaalgatuse programmi projekte ellu viivaid ühendusi Jõgevamaalt ja Ida-Virumaalt. Kahepäevane ringreis andis kindluse, et vabaühenduste eestvedajad tegutsevad südamest ning kaasavad kohaliku elu edendamiseks kogukonda.

Nii rullub näiliselt pisikese infotahvli paigaldamise tagant Tudulinna Kultuurikantsis lahti kahe kiriku ja tuuleveski ajaloo uurimise lugu, mis väärib jäädvustamist. Avijõe Selts on aga tänu kohalike eestvedajate pühendumusele ja oskusele kogukonda kaasata suutnud taastada kitsarööpmelise raudtee ja vedurvagunid, mis on olnud piirkonna sümboliks möödunud sajandi alguses. MTÜ Tuletorn on ehitanud Järuska silla, mis võttis kiriku mõõtmed. KOPi toel tehti sillale ohutu pealesõit. 

MTÜ Rõõmukool aga on käivitanud Jõhvis lisaks väikelaste sotsiaalsete ja motoorsete oskuste arendamisele ka tõelise kogukondliku koostegemise vaimu – selle üheks tulemuseks on heategevuslik perekondlik pudelite võistukogumine ning sellelt saadud tulu annetamine vähiravifondile Kingitud Elu.

Tegusaid eestvedajaid jagub ka Jõgevamaal, kus MTÜ Trollitrall on oma jõududega loonud Põltsamaale vahva lastehoiu- ja mängukoha ning Khordongi Ühing Umbusi külas on taastamas vana koolimaja kogukonna raamatukoguks ja Eesti budistide keskuseks. MTÜ Look aga on lisaks paljude kultuuriürituste läbiviimisele Palamusel asunud ehitama laululava vanade aidamüüride vahele – ideaalne koht suvekontsertide korraldamiseks. Aktiivne on ka Kuremaa Vabatahtlik Järvepääste, kes on rajanud paadisilla ja pakub rannahoones kõiki vajaminevaid teenuseid vetelpäästest majutuseni.

Ühenduste külastamine näitas taaskord, et kes teeb, see jõuab, ning et leidlikest ja särasilmsetest eestvedajatest puudu ei tule.

Kohakülastused on üks osa KÜSKi antud toetuste kontrollimisest, mille raames tutvutakse toetuse saaja juures projekti elluviimisega ning vaadatakse üle projekti dokumentatsioon.