Teksti suurus

Reavahed

Kontrastsus

Seaded

KÜSK 10!

KÜSK 10

Kodanikuühiskonna Sihtkapital (KÜSK) tähistas tänavu 18. veebruaril oma 10. sünnipäeva
. Oleme aastate jooksul andnud hoogu sadadele algatustele ja aidanud sadadel eestvedajatel luua ühiskonnas muutusi.

Kuigi kõik meie toetatud algatused on igaüks omal moel loonud muutusi ühiskonnas, valisime kõigest sellest, mis kümne aastaga toimunud on, Eesti Vabariigi sajandaks sünnipäevaks välja sada. Tutvustame juubeliaasta jooksul igal kuul kümmet. See on meie kingitus vabariigile.

Muutused ja muutuste loojad Eestis - I osa


Eesti Rattarikkaks!
 
 1. Eesti Rattarikkaks! võrgustik ja MTÜ Eesti Roheline Liikumine (2008, üle Eesti)
  Selles, et pea igas suuremas Eesti asulas on mõeldud jalgratturitele, on just nimelt MTÜ Eesti Rohelise Liikumise teene. Eesti Rattarikkaks! võrgustik sai alguse KÜSKi toega ja on aktiivne tänaseni.
   
 2. MTÜ Anni Mängumaa (2008, Tartu-, Pärnu- ja Harjumaa)
  Kui on vabaühendusi, kelle puhul nime taga peitub enamat, on just Anni Mängumaa üks neist. See ühendus on andnud suure panuse, et luua muutust vaimupuudega lastele tugiteenuse pakkumiseks üle Eesti.
   
 3. Varjupaikade MTÜ (2008, sel hetkel Viljandimaa, nüüd üle Eesti)
  Kodutute loomade varjupaiku seitsmes piirkonnas üle Eesti haldav Varjupaikade MTÜ on hea näide ühingust, kes lisaks oma põhitegevusele on aidanud arendada ka loomakaitse teemat laiemalt.
   
 4. MTÜ Eesti Naabrivalve (2008, üle Eesti)
  Kes on see, kes on aidanud kogukondadel tunda ennast turvalisemalt? Just, see on kahtlemata MTÜ Eesti Naabrivalve panus. KÜSKi toel laiendati näiteks ühenduse haaret üle-eestiliseks – võib-olla just tänu sellele on nad täna nii Politsei- ja Piirivalveameti ja Tallinna Munitsipaalpolitsei partneriks.
   
 5. Vabatahtliku Tegevuse Arenduskeskus (2008, üle Eesti)
  Vabatahtliku Tegevuse Arenduskeskuse eestvedamisel sai Eestis hoo sisse vabatahtliku tegevuse huvikaitse ja strateegiline partnerlus riigiga. Tänaseks on sellest välja kasvanud näiteks portaal Vabatahtlike Värav, kust leiad kiiresti vabatahtlikke vajavaid organisatsioone, kus näiteks homme abikäsi ulatada.
   
 6. Harkujärve kogukonnakeskuse tegevus (2008, Harjumaa)
  Suuresti tänu eestvedajale Avo Üprusele on Harkujärve kogukonnakeskus suurepärane partner kohalikule omavalitsusele. Lisaks jumalateenistustele tegeletakse keskuses lastehoiu, treeningute jpm-ga. Lisades siia ka samas majas tegutseva Balti Kriminaalpreventsiooni ja Sotsiaalse Rehabilitatsiooni Instutuudi võime öelda, et aktivismist seal majas puudust ei tule.
   
 7. Portaal petitsioon.ee (2009, üle Eesti)
  MTÜ Eesti Omanike Keskliidu eestvedamisel käivitatud portaal petitsioon.ee võimaldab tavainimesel osaleda ühiskonda puudutavates küsimustes. Tore on, et portaal töötab tänaseni ning olnud teatud mõttes eeskujuks teistelegi rahvaalgatuse edendamiseks mõeldud portaalidele nagu rahvaalgatus.ee või CitizenOS.
   
 8. Säästva renoveerimise temaatika (2009, üle Eesti, aga eriti Paides)
  KÜSK on andnud hoogu mitmetele säästva renoveerimise teemal muutuste loojatele. Olgu neist nimetatud näiteks SRIK Tartu ja SRIK Paide koos Paides tegutseva ühendusega Weissenstein ja Wabalinna kogukonnamaja. Nad kõik on aplausi väärt!
   
 9. MTÜ Mondo (2009, üle Eesti ja Eestist väljaspool)
  Kui soovid jõuludeks kasutu nänni asemel annetada Põhja-Ghana lastele, pöördu MTÜ Mondo poole ja kingi näiteks põhjaghanalastele annetusena kits või kana. Nii said 2009. aastal Eesti elanikud senini puudunud praktilise võimaluse  arengumaade abistamiseks.
   
 10. MTÜ Eesti Avatud Noortekeskuste Ühendus (2008, üle Eesti)
  Avatud noortekeskusi koondav Eesti ANK on loonud muutusi valdkonna huvikaitsega – alates 2008. aastast KÜSKi toel teadlikult huvikaitsetöö arendamisega tegelev vabaühendus on saanud arvestatavaks partneriks riigile ühise laua taga.