Teksti suurus

Reavahed

Kontrastsus

Seaded

KÜSK 10!


KÜSK 10


Kodanikuühiskonna Sihtkapital (KÜSK) tähistas tänavu 18. veebruaril oma 10. sünnipäeva
. Oleme aastate jooksul andnud hoogu sadadele algatustele ja aidanud sadadel eestvedajatel luua ühiskonnas muutusi.

Kuigi kõik meie toetatud algatused on igaüks omal moel loonud muutusi ühiskonnas, valisime kõigest sellest, mis kümne aastaga toimunud on, Eesti Vabariigi sajandaks sünnipäevaks välja sada. Tutvustame juubeliaasta jooksul igal kuul kümmet. See on meie kingitus vabariigile


UUS! Muutused ja muutuste loojad Eestis - VIII osa

President Kersti Kaljulaid Haapsalu Pitsikeskuses

President Kersti Kaljulaid Haapsalu Pitsikeskuses kevadel 2017. Foto: MTÜ Haapsalu Käsitööselts

 
 1. MTÜ Virumaa Tugiteenused, end. Tapa Vabatahtlike Tugikeskus (2013, Lääne-Virumaa)
  Kümne aasta jooksul on KÜSKi mõju ulatunud ka Lääne-Virumaale. Nii on meie toel oma ühingut märkimisväärselt tugevamaks muutnud MTÜ Virumaa Tugiteenused, endise nimega Tapa Vabatahtlike Tugikeskus. Tänaseks on nad arvestatav jõud sotsiaalteenuste maastikul, pakkudes nii tugiisikuteenust, sotsiaalnõustamist kui sotsiaalset ning tööalast rehabilitatsiooni.

 2. MTÜ Võluvõru (2013, Võrumaa ja Põlvamaa)
  Eestimaa lõunapoolses otsas toimetab kelmika nimega MTÜ Võluvõru, et pakkuda kõigile Kagu-Eesti inimestele põnevaid ja arendavaid sündmusi. KÜSKi toel on nad kasvanud keskuseks, kuhu koonduvad erinevad tunnid, ringid ja klubid. Alates 2017. aastast toimetab ühingu juures ka Gaia kooli Võru distantsõppegrupp. 

 3. MTÜ Equilibre (2013, Järvamaa)
  Hobused on graatsilised loomad. Aga kas teadsid, et MTÜ Equilibre on töötanud välja ratsutamisteraapia teenuse, et arendada sisemist tasakaalu vahetu suhtlemise kaudu loomade ja loodusega? Muide, ühingu nimes peituv ladinakeelne sõna equilibre tähendab eesti keeles tasakaalus olemist.

 4. Eesti esimene sotsiaalse ettevõtluse inkubaator SEIKU (2013, üle Eesti)
  Juba muutuste loojate seast läbi käinud Domus Dorpatensise eestvedamisel käivitatud Eesti esimene sotsiaalse ettevõtluse inkubaator SEIKU aitas KÜSKi toel luua soodsa pinnase ettevõtlikele noortele sotsiaalse ettevõtlusega tegelemiseks. Selles, et Eestis sotsiaalne ettevõtlus õitseb ja areneb, on kindlasti oma roll nii SEIKU programmil kui ka KÜSKil.

 5. Kohalike kogukondade arendamine ja Kohaliku omaalgatuse programm (2013, üle Eesti)
  Ajast, mil Kohaliku omaalgatuse programmi koordineerimine 2013. aastal KÜSKile üle anti, on programm aidanud luua muutust mõtteviisis. Nii mõtlevad programmist toetust taotlevad kogukonnad üha enam läbi seda, millist eesmärki nende tegevus või investeering teenib. Olgugi, et KOP enam KÜSKi alla ei kuulu, on meie panust programmis tunda tänaseni.

 6. MTÜ Haapsalu Käsitööselts (2014, Läänemaa)
  Kui mõte, et käsitööringist võiks kujuneda professionaalne käsitöökeskus, tundub esmapilgul ootamatu, siis usu – MTÜ Haapsalu Käsitööselts on sellega KÜSKi toel hakkama saanud. Nad korraldavad õpitubasid, näitusi ja palju muudki. Nii on kasvanud traditsioonilise käsitöö väärtustamine ja kogukonnaelu Haapsalus. Muide, just 2014. aastal toimus KÜSKi esimene arenguhüppe taotlusvoor, mis on samuti omamoodi muutuste looja.

 7. MTÜ Vanaajamaja (2014, üle Eesti)
  KÜSK on aidanud MTÜ-l Vanaajamaja luua muutust Eesti rahvusliku ehituskultuuri säilitamise, õpetamise ja populariseerimisel. Nii aitavad nad koolituste ja kursustega säilitada või taastada kultuuriloolise väärtusega olulisi objekte. Kui plaanid oma vana maja restaureerimist, on just nemad need, kelle poole võiksid esimesena pöörduda.

 8. MTÜ Hiirekese Mängutuba (2014, Harjumaa)
  Head asjad sünnivad ideest. Nii toetas KÜSK MTÜ-d Hiirekese Mängutuba esmalt äriplaani koostamisel ja seejärel ka selle elluviimisel. Tänaseks on Hiirekese Perekeskus Keila piirkonna koostööpartner ja sealsete perede seas populaarne külastuskoht. Nad võõrustavad laste sünnipäevi, korraldavad huviringe ja levitavad ka videokoolitusi. Tere tulemast Hiirekese Perekeskusesse!

 9. SA Kiusamisvaba Kool, end. SA Kiusamise Vastu (2014, üle Eesti)
  Me kõik teame, et kiusajaks või ohvriks võib sattuda iga laps. Kuidas seda olukorda ennetada, teab aga SA Kiusamisvaba Kool ehk KiVa. Soomes välja töötatud teadus- ja tõenduspõhise KiVa programmi abiga õpivad lapsed kiusamist ära tundma ja juhtumitele reageerima. Tugisüsteemide arendamiseks toetuse andmisega on KÜSKki panustanud koolikiusamise ennetamisse.

 10. Abimaterjalid vabaühenduste arendamiseks
  Kümne aastaga on KÜSK panustanud tublisti toetusi ka vabaühenduste arendamise abimaterjalidesse. Näiteks võib välja tuua hiljutised digitöötoad vabaühenduste digioskuste arendamiseks, veebipõhise mõju hindamise tööriista valmimise, vabaühendustes huvide konflikti vältimiseks loodud juhendmaterjali või organisatsiooni arendamise käsiraamatu avaldamise. Kas oled mõnda neist kasutanud?
  

 

Muutused ja muutuste loojad Eestis - VII osa

Muutused ja muutuste loojad Eestis - VI osa

Muutused ja muutuste loojad Eestis - V osa

Muutused ja muutuste loojad Eestis - IV osa

Muutused ja muutuste loojad Eestis - III osa

Muutused ja muutuste loojad Eestis - II osa

Muutused ja muutuste loojad Eestis - I osa