Pärnumaa vabaühenduste konsultant Daisi Sprenk: „Koos tehes jõuab rohkem ja kaugemale!“

SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital -
16. juuni 2021


Kui ennast Pärnu patrioodiks pidav Daisi Sprenk võttis vastu väljakutse hakata vabaühenduste konsultandiks, oli tal kerge kokkupuude MTÜdega küll varasemalt olemas, kuid õppima tuli hakata töö käigus ja seda koos nendesamade vabaühendustega, keda Daisi nõustama hakkas.

„Ma ei tundund alguses Pärnus praktiliselt mitte kedagi, kui olin peale 10 aastat Tallinnas elamist siia tagasi kolinud. Küll aga oli mul projektide juhtimise ja koordineerimise kogemus varasemast elust. Lisaks oli mul tahtmist ja pealehakkamist, et seda tööd teha,“ ütleb rõõmsameelne Daisi.
 
Daisit jälgides tunneb kohe ära avatud suhtleja, naerusuise ja rõõmsa inimese, kes tahab ja oskab aidata igaüht, kes vaid nõu oskab küsida.
 
Daisiga saab ühendust võtta kõigis küsimustes, mis vabaühendusi puudutab. Tema töökoht on SA-s Pärnumaa Arenduskeskus, mis asub TÜ Pärnu Kolledži majas, Ringi tn 35, tema telefoni number on 5345 5161 ja e-posti aadress daisi@parnumaa.ee.
 
Daisi, räägi palun, mis nõu sa inimestele annad, kes mõtlevad vabaühenduse asutamisele, kogukonnas koos tegutsemisele või mõne vabakondliku ettevõtmisega liitumisele?
Ennekõike ütlen neile – leia kaasteelised! Ja siis tuleb teada, kust vajadusel nõu küsida. Selge on see, et koos jõuab ikka rohkem ja kaugemale.
 
Millist nõu annad aga nendele, kes on juba näiteks MTÜ asutanud, aga tegevus ei ole veel hoogu sisse saanud?
Kõik sõltub sellest, mille taga asi seisab. Kui nad on minu juurde selle murega jõudnud, siis proovime koos aru saada, milles asi on ja siis tuleb otsustada, kuidas edasi.

Tänapäeva trend on kogukondlikkus ja iseorganiseeruvad kogukonnad. Kas nende tegevuseks peab alati ka juriidiline vorm olema? Või kuidas kogukonnad üldse tekivad?
Kogukond tekib sinna, kus on ühised huvid või probleemid, mis paljusid puudutavad. Täiesti võimalik on ilma juriidilise vormita tegutseda ning seda ka tehakse. Juriidiline vorm toob juurde võimalusi ja kohustusi.
 
On vabaühenduste valdkonnas tunda ka põlvkonnavahetust? Kuidas noored inimesed kolmandas sektoris tänapäeval kaasa löövad, kas nad on motiveeritud?
Ma ütleks, et mitte isegi põlvkonnavahetus, vaid lihtsalt uusi ja noori tegijaid tuleb kogu aeg peale nagu alati on tulnud. Noored tulevad oma huvide ja teemadega, mitte ei vaheta „vanu“ välja. Ja see, mida noored teevad, teevad nad kirega ja silmade särades, pakatavad uutest ideedest ja pealehakkamisest, sest neid kõnetab vabakonna teema ja see valdkond. Noored ei vaheta vanu välja sunniviisiliselt ja vastu tahtmist. Noortelt on palju õppida, kasvõi seda, kuidas vähem muretseda.
 
Räägi palun mõne vabaühenduse lugu, mis on saanud toetust, tunnustust, mis on sinu nõu ja jõuga olnud edukas?
HUUB MTÜ või MTÜ Forwardspace näiteks. Need on noorte endi poolt loodud, üks on noorte- ja innovatsioonikeskus ning teine koostöötamiskeskus. HUUBi avamine valiti eelmisel aastal Pärnumaa vabaühenduste aasta teoks ning Forwardspace avamine oli 2017. aasta tegu. Mõlema MTÜ eestvedajaga on tihe kontakt ja koostöö olnud peaaegu et tervel arenduskeskuse kollektiivil. Nad on saanud tuge noorte ettevõtlikkuse projektijuhilt, arenduskeskuse juhilt ja muidugi minult ka. Hoiame nende tegemistel silma peal ja oleme toeks ka edaspidi. 

Ma ei tähtsustaks siin minu või mu kolleegide tuge üle, sest kokkuvõttes sõltub kõik sellest, kas ja kuidas meie nõu kuulda võetakse. Ehk et „kui ma tean, aga ei tee“, siis ei juhtu ju midagi ja tuleb ka seda ette. Kõige tublimad on vabaühenduste eestvedajad, kes teavad ja teevad!

Mis sind sinu töö juures kõige enam paelub ja mis rohkem muret teeb?
Vaatan ja jälgin imetlusega ja suure austusega neid inimesi, kes vabaühendustes toimetavad. Teevad nad seda kõike ju pühendumusega ja tihti oma vaba aja arvelt. Minu jaoks on privileeg olla neile nõuandjaks. Muret teeb see, et nende suurepäraste ideede elluviimiseks ei ole alati piisavalt võimalusi ja raha. Tõepoolest, tegelikult ei ole kõikide suurepäraste ideede elluviimiseks toetusmeetmeid.

Milliseid muutusi on kaasa toonud COVID-19 kriis vabaühenduste tegevuses. Ja ka sinu töös?
Siin väga vahet pole, kas tegemist on MTÜ või OÜga, kriis mõjutab kõiki ühtemoodi. Uuenduslik ja paindlik peab olema, sest vanamoodi jätkata ei saa. Näen ka seda, et vabakonnas tegutsevad inimesed, kes on leidlikud ja paindlikud, käivad vajadusel kõik vasktorud läbi, keeravad oma majades kütte välja, korraldavad koosolekud ja huvitegevust õues, aga alla ei anna. Pigem oli ja on vabaühendustel oluline roll selles, kuidas me kriisiga toime tulime. Olid ju nemad need, kes vabatahtlikena appi tõttasid.

Küsimused esitas Priit Põiklik Kodanikuühiskonna Sihtkapitalist

Priit Põiklik

Kommunikatsioonispetsialist