Avatud valitsemise partnerlus – oluline ühenduslüli kodanikuühiskonna ja valitsemise vahel




14. mail 2025 toimus Tallinnas Energia Avastuskeskuses avatud valitsemise partnerluse (AVP) kaasamisseminar, mille korraldasid Riigikantselei ja Vabaühenduste Liit. Tegemist oli ühe olulisema kohtumisega enne uue perioodi AVP tegevuskava koostamist ja esitlust valitsusele.
2022. aastal kinnitas valitsus avatud valitsemise partnerluse tegevuskava kaheks aastaks. Nüüd koostataksegi uut järgnevaks perioodiks. 14. mai kaasamisseminar on viimane suurem verstapost enne uue tegevuskava koostamist ja selle esitamist valitsusele kinnitamiseks. Üheskoos arutati järgmise AVP tegevuskava põhisuundi ja eesmärke ning koguti sisendit tegevuskava prioriteetide seadmiseks.
Seminar tõi kokku avaliku sektori, vabaühenduste ja nende liitude ning teiste kodanikuühiskonna organisatsioonide esindajaid, et ühiselt arutada järgmise tegevuskava põhisuundi, eesmärke ning otsida lahendusi kaasava ja läbipaistva poliitikakujundamise edendamiseks Eestis.
Seminari põhiteemad ja sõnumid
Seminari sissejuhatuses käsitleti valitsemise usaldusväärsust Eestis. Ettekandes toodi esile, et:
- 38% Eesti elanikest usaldab valitsust, mis on võrreldes 2021. aastaga vähenenud 9% võrra.
- 17% usub, et neil on poliitikas võimalus kaasa rääkida.
- 20% tunneb, et nende arvamust võetakse poliitikate kujundamisel arvesse.
Ettekannetes rõhutati, et avatud valitsemine tähendab ausat, läbipaistvat ja dialoogil põhinevat poliitika kujundamise ja otsustusprotsessi, mille eelduseks on avaliku sektori ja kodanikuühiskonna soov ja oskus teha koostööd ning avatud valitsemist soodustava keskkonna/taristu loomine/olemasolu.
AVP eesmärk on suurendada avaliku võimu teostamise avatust, läbipaistvust ja sotsiaalset dialoogi.
Arutelud ja töötoad: probleemid ja lahendused
Seminari töögruppides kaardistati peamised poliitikakujundamises osalemise ja kaasatuse väljakutsed ning pakuti välja lahendusi. Osalejad tõid esile järgmisi probleeme:
- Noorte vähene teadlikkus poliitika kujundamisest ja osalusvõimalustest.
- Kohalikul tasandil info kättesaamatus ning vähene tagasiside süsteem.
- Ühiskonnagruppide erinev võimekus poliitikakujundamises osaleda.
Lahendusena pakuti näiteks:
- Noorte teadlikkuse suurendamist ja osalust toetavate platvormide arendamist.
- Kohalike omavalitsuste paremat praktikat tagasiside kogumisel.
- Tugevamat koostööd kodanikuühiskonna ja avaliku sektori vahel – nt luua “AVP kogukondade ühendajaid” või rakendada digivahendeid osalusprotsesside lihtsustamiseks.
Tulevikusuund: prioriteetide seadmine
Seminari lõpuosas keskenduti uue tegevuskava prioriteetide seadistamisele, kus kogutud sisendit analüüsitakse ning integreeritakse tegevuskavasse. Märksõnadeks tõusid läbipaistvus, usaldus, kaasamine ja osalusvõimaluste laienemine.
AVP taustast
Avatud valitsemise partnerlus (AVP) on rahvusvaheline algatus, mille eesmärk on edendada häid osalemis- ja kaasamistavasid valitsemises. Eesti on AVP liige alates 2012. aastast. 2021. aastal valiti Eesti AVP juhtkomitee liikmeks ning seejärel juhtivaks kaaseesistujaks. Uue tegevuskava koostamine toimub ajavahemikus jaanuar–juuni 2025 ning sellele eelnes ka avalik ideekorje (29. jaanuarist 17. veebruarini), mille tulemused avaldatakse Riigikantselei veebilehel.
Seminar 14. mail oli oluline samm ühise, läbipaistva ja kaasava valitsemise kujundamise suunas. Osalejate aktiivsus, kriitiline arutelu ning konstruktiivsed lahendused näitasid, et Eesti on valmis järgmiseks AVP tegevuskavaks, mis toetab usaldust, osalust ja läbipaistvust ühiskonnas.
SA Kodanikuühiskonna Sihtkapitali juhataja Tiina Oraste, projektijuht Katre Tamm ja kommunikatsioonijuht Priit Põiklik osalesid AVP kaasamisseminaril, et panustada aruteludesse kodanikuühiskonna osaluse ja koostöövõimaluste üle riigivalitsemises, toetades nii KÜSKi eesmärki jõustada vabaühendusi ning tugevdada kogukondi ja kodanikuteadlikkust avatud ja kaasava valitsemise kaudu.
Lisainfo:
Marcus Ehasoo (Vabaühenduste Liit) – marcus@heakodanik.ee
Marten Lauri (Riigikantselei) – marten.lauri@riigikantselei.ee
Tekst ja fotod:


















