CERV programmi 2025. aasta toetuste periood jätkub samas mahus

Priit Põiklik
22. aug. 2024


Euroopa Komisjon kinnitas juuli keskel kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste ehk CERV programmi 2025. aasta töökava, mille alusel eraldatakse toetusteks sel perioodil pisut üle 192 miljoni euro.

Programmi 2025. aaasta kogueelarve on üle 224 miljoni euro ja sellest 85% on suunatud toetusteks ja avatud taotlusvoorude korraldamiseks. Lisaks avatud voorudele toetab CERV programm üle-Euroopalisi organisatsioone, mis on sõltumatud ja toetavad oma tegevusega inimõigusi. Nendeks organisatsioonideks on näiteks EQUINET võrgustik, mis koondab võrdõiguslikkusega tegelevaid institutsioone Euroopas. Eestit esindab võrgustikus soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise voliniku kantselei. EQUINET korraldab sündmusi, koostab raporteid ja koolitusi võrdse kohtlemise teemal kõigile huvilistele. Võrgustiku tegevusega ja erinevate materjalidega saab tutvuda siin. Lisaks saavad koolitus- ja nõustamistegevusteks toetust UNESCO ja OSCE inimõiguste üksus.

CERV programmi avatud taotlusvoorud on suunatud inimeste arendamisele, toetamisele ja koostöö suurendamisele erinevate sektorite organisatsioonide vahel. CERV programmi voorudes on minimaalsed taotlemise summad üsna suured, jäädes suurusjärku 75 000 kuni 100 000 eurot. Väiksemamahulised tegevused on seega mõistlik liita ühiselt ühte taotlusesse. Suurimate ühistaotluste eelarved võivad olla paar miljonit eurot, liites endaga kuni 25 erineva pädevusega organisatsiooni erinevatest riikidest. Eesti on näiteks suures osas programmi toetuse saanud tänu partnerlusele. CERV programmist rahalise toe saamisel on oluline rahvusvahelise partneri olemasolu või kuulumine mõnesse rahvusvahelisse võrgustikku. Partneri rollis oleval organisatsioonil on ühistaotluses oma vastutusala, eelarve ja tegevused. Aastast 2024 on lisaks Euroopa Liidu liikmesriikidele CERV programmi voorudes võimalik koostööd teha selliste riikidega nagu Ukraina, Albaania, Kosovo, Bosnia ja Hertsegoviina ning Serbia.

2025. aastal avanevad CERV programmis järgmised toetusmeetmed:

  • Võrdõiguslikkuse taotlusvoor (CERV-2025-EQUAL);
  • Laste õiguste ja osalemise taotlusvoor (CERV-2025-CHILD);
  • Kodanike kaasamise taotlusvoor (CERV-2025-CITIZENS-CIV);
  • Soolise vägivalla ja laste vastu suunatud vägivalla ennetamise ja selle vastu võitlemise taotlusvoor (CERV-2025-DAPHNE);
  • Linnade ja valdade võrgustike taotlusvoor (CERV-2025-CITIZENS-TOWN-NT);
  • Sõpruslinnade ja -valdade taotlusvoor (CERV-2025-CITIZENS-TOWN-TT);
  • Euroopa ajaloolise mälu taotlusvoor (CERV-2025-CITIZENS-REM);
  • Euroopa Liidu põhiõiguste harta taotlusvoor (CERV-2025-CHAR-LITI).

Esimesed 2025 a. voorud on Euroopa Komisjonil plaanis välja kuulutada juba 2024. aasta oktoobris. Kindel on see, et voorude rahalised mahud jäävad samasse suurusjärku nagu perioodil 2023 ja 2024. Täpsemad tingimused: vooru eelarve suurus ja minimaalne toetuse summa, kulude abikõlblikkus, kulude tõendamine, taotlusvooru tähtaeg, taotleja ja partneri abikõlblikkus jms sätestatakse iga taotlusvooru avamise dokumendis (i.k. „CALL DOCUMENT) eraldi. Avalikus CERV programmi 2025 a. töödokumendis on siiski ära toodud (punktid 3.1 kuni 3.8) vooru eesmärgid ja taotleja profiil. Usinatel on võimalik hakata juba ettevalmistusi tegema.

Septembri keskpaigani on võimalik taotleda toetust kohaliku elu edendamiseks ja põhiõiguste teadlikkuse suurendamiseks. Voorude eesmärgid on väga üldised, mistõttu võib taotleja tegevuste ampluaa olla väga lai ja mitmekesine. Voorude info ja toimunud infopäevade info on üleval KÜSKi avatud taotlusvoorude rubriigis. CERV programmi voorud kannavad kõik tähist „CERV“. Täpsemalt vaata siit.

SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital on CERV programmi kontaktpunkt ja planeerib oma tegevusi jätkata ka aastal 2025. Jälgige meid nii veebis www.kysk.ee/cerv kui ka Facebookis www.facebook.com/cervestonia, et olla aegsasti kursis avatud voorud infoga ja neile järgnevate infopäevadega ja muud arendavate sündmustega.

Katre Tamm

koordinaator

  • kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste ehk CERV-programmi koordineerimine