Paljulapselisi peresid koondava kogukonna eestvedaja Ele-Liis Kreek: meie seas on nii teiste aitajaid kui abivajajaid

Priit Põiklik
7. juuni 2024


Ele-Liis Kreek on 2023. aasta kogukonna eestvedaja stipendiumi saaja Tallinnast
Ele-Liisiga vestlevad KÜSKi koordinaator Kerstin Rei ja Harjumaa vabaühenduste konsultant Külli Vollmer

Kogukondi ja nende eestvedajaid on Eestis väga erinevaid. Kellele on oluline oma küla, kellele oma eriala, kellel hoopiski kunstist või muusikast ühiselt vaimustuvate inimeste eestvedamine jne. Täna tutvustame teile aga kogukonna eestvedajat, kelle tegevuse fookuses on paljulapseliste perede teema.

Saage palun tuttavaks – tema on Ele-Liis Kreek, KÜSKi 2023. aasta kogukonna eestvedaja stipendiumi saaja Tallinnast.

Ele-Liis on stipendiumitaotluses öelnud, et temast peab saama tugev juht, kes oskab kogukonda kaasata, inspireerida, keerulistes situatsioonides lahendusi leida, oma võimalusi ja piire tunnetada ning vajadusel ka puhata.

Ele-Liis kuulub Tallinna Suurperede Klubi MTÜ juhatusse, mis tegutseb perekeskse organisatsioonina väikeses kontor-laos Veskimetsas Tuuliku teel. Möödunud aastal käivitati tegevus nendes uutes ruumides, kus meiegi külas käisime. Seal jätkatakse traditsiooniliste sündmuste läbiviimist suurtele peredele.

„Tallinna Suurperede Klubi on tõeliselt aktiivne ja elav kogukond, mis pakub oma liikmetele palju toetust, rõõmu ja positiivseid emotsioone,“ ütleb Ele-Liis Kreek.

Käisime Ele-Liisil külas küll juba mõni aeg tagasi, aga teemad, millest ta meile kõneleb, ei kaota oma aktuaalsust.

„Minule on see stipendium tekitanud lisarõõmu ja tänutunde, et me oleme nii palju toimetanud ja nüüd saab endale ka lõpuks öelda, et aitäh, et sa oled tubli olnud ning midagi ära teinud,“ sõnab Ele-Liis.

Lasterikaste perede rõõmude ja muredega tegelevad mitu organisatsiooni. Ele-Liis on tajunud, et inimesed, kes seisavad ühiselt oma laste eest, on väga hea, kokkuhoidev kogukond. „Meil on oma MTÜ, sisuliselt see MTÜ ongi nagu katus meie kogukonnale.

Vabatahtlik tegevus ja kaasatus on need, mis teevad ühest grupist inimestest kogukonna. Ja ühe asja eest seismine. 20 protsenti meie liikmetest käivad iganädalaselt praktiliselt abiks toitu jagamas ja riideid sorteerimas,“ kirjeldab eestvedaja.

Aga lisaks sellele, et inimesed käivad füüsiliselt koos Veskimetsas, on kogukonnal aktiivne suhtlus sotsiaalmeedias. See hoiab inimesed ühes infoväljas.

Kui küsime Ele-Liisilt, mis on siis tema soovitus eestlastele, kuidas panna meid mõtlema sellele, et meil oleks rohkem lapsi, et me oleks siis n-ö jätkusuutlikumad? „See on jah, selline päris levinud küsimus,“ naerab Ele-Liis.

Tema arvates on kõige raskem otsus see, et võiks esimene laps tulla, et seni on inimestel palju hirme ja kahtlusi. „Kui see esimene laps juba tuleb ja kui klapib kõik hästi, et sa näed, kui ägedad nad on ja siis tulevad juba järgmised ka,“ on Ele-Liis veendunud.

Ele-Liisi kogukonnas tehakse päris palju praktilisi asju nagu kasutatud riiete sorteerimine, nende jagamine, aga ka toiduabi. Paljulapseliste perede seas on nii neid, kes teisi aitavad, aga muidugi ka neid, kes abi vajavad. Elu ongi selline, kord on parem, siis aga on jälle tuleb tagasilööke. Peaasi on ju teineteist toetada.

„Olen täitsa nõus sellega, et meie juurde ongi jõudnud päris palju selliseid peresid, kes ei ole meiega mitte ainult sellepärast, et saada kas toidu- või riideabi vaid just tulevadki sellepärast, et kas neil on endal midagi anda või siis muu huvi – ühiselt aega veeta, suhelda, kogemusi vahetada, kultuuriüritusi väisata. Minu enda tutvusringkonnas näiteks ei ole üldse paljulapselisi peresid väga, pigem on ühe või kahe lapsega peresid. Nii et siin kogukonnas ma olengi saanud kohtuda ja tutvuda väga paljude uute inimestega,“ räägib Ele-Liis.

Kuidas KÜSKi stipendium on teda aidanud? „Ma olen seda stipendiumit rakendanud tegelikult päris mitmekülgselt – osa sellest on läinud siia ruumidesse, et vajalikku inventari leida, natukene on läinud selleks, et meie avalik pilt oleks natuke parem, näiteks koduleht, seda oli vaja tuunida, et tekiks annetusfunktsioon, mida meil enne ei olnud. Ja natukene kulub stipendiumist ka lihtsalt sellele, et ise leida see aeg, et puhata ja ennast välja lülitada,“ ütleb Ele-Liis lõpetuseks.

Lisaks oma kogukonna eestvedamisele on Ele-Liisil Tallinna Tehnikaülikoolis omandatud geenitehnoloogias magister (cum laude). Ta on töötanud meditsiinilaborites, sealhulgas viljatusravikeskuse androloogialaboris, ning biotehnoloogia- ja ravimiettevõtetes. Lisaks on ta kirjutanud artikleid sugurakkudest ajakirja Horisont ja blogipostitusi https://www.viljakusest.ee/  lehele.

Kui Ele-Liis sai stipendiumi 2023. aastal, siis peagi selguvad kogukonna eestvedaja 2024. aasta stipendiumi saajad. Tänavu esitas konkursile avalduse 63 kogukonnaliidrit.


  • Toetuse liik: kogukonna eestvedaja stipendium 2023
  • Toetuse saaja: Ele-Liis Kreek
  • Piirkond: Harjumaa
  • Toetuse suurus: 5 000,00 €

Tekst ja fotod:

Priit Põiklik

kommunikatsioonijuht