Impact Day 2024: suursündmus, kus jagada ja vahendada jätkusuutlikkuse ja sotsiaalse innovatsiooni ideid

Priit Põiklik
12. okt. 2024


KÜSKi meeskond Impact Day´l
Festivali korraldaja Erkki Kubber pealaval
Diskussioon sotsiaalse innovatsiooni teemal

Impact Day on suurim jätkusuutlikkuse festival Balti riikides ja Põhjamaades. Seda korraldab Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustik, kes on kaasanud sündmuse õnnestumisse väga laia ringi organisatsioone kõigist sektoritest. Motivatsiooni- ja kogemuskõnelejaid on kõikjalt maailmast, sealhulgas väga tuntud arvamuskujundajate hulgast Eestist (näiteks Aleksei Turovski, Grete Arro, Peeter Koppel, Reet Aus, Olavi Lepp jt).

Festivali eesmärk on tuua kokku erinevad osapooled, kes on huvitatud positiivsetest muutustest ühiskonnas ja sellest kõva häälega kõneleda, omavahel diskuteerida, kontakte ja kogemusi vahetada.

Impact Day korraldaja Erkki Kubber rõhutas, et sündmuse formaat võimaldab keskenduda iga osaleja enda panusele ja kaasamõtlemisele ning mõjule. “Inimesed tulevad ja lahkuvad siit väga erinevate tunnete ja kogemustega. See on kohtumispaik, mõned võivad leida siit uue koostööpartneri, mõne jaoks on see koht töötajate leidmiseks ja teised õpivad mõnelt kõnelejalt midagi uut ja huvitavat,” ütles Kubber, viidates ürituse mitmekülgsetele võimalustele.

Erkki sõnul on jätkusuutlikkus organisatsioonides oluline kombinatsioon erinevatest teguritest: töötajate järelkasvust, emotsionaalsest turvalisusest, innovatsioonist ja juhtide rollist, mis aitab kaasa ettevõtete, riigiasutuste või vabaühenduste arenemisele.

Ta tõi välja ka sotsiaalse innovatsiooni rolli ning rõhutas, et Eestis on hakatud aina rohkem mõistma selle tähtsust. “Sotsiaalsest innovatsioonist saadakse järjest enam aru kui olulisest teemast keskendumaks probleemide lahendamisele. See on teema, kuidas leida lahendusi ebatraditsioonilisi teid pidi, uuenduslikult ja tulemusele keskendunult,“ lisas Erkki.

Erkki Kubber tõi riigiasutusena esile siseministeeriumi, kes on kutsunud ka teised ministeeriumid koostööle sotsiaalse innovatsiooni edendamisel. “See on viinud uute koostöövormideni ja näidanud, kuidas nii teiste riigiasutustega, aga ka näiteks naaberriikide valitsusasutustega saab koos ühistele väljakutsetele lahendusi otsida,” selgitas Erkki.

Erkki mõtestas jätkusuutlikkust ja sotsiaalset innovatsiooni avalikus sektoris veel nii, et ühest küljest peabki riik olema alahoidlik, reguleeritud, etteaimatavate lahenduste ja otsuste pakkuja, samas ei tohi lasta ka liigselt “juuri alla kasvatada”, kus muutused ja paindlikkus ei ole võimalikud nendes valdkondades, milles see annab ühiskonnas positiivse tulemuse. Seetõttu on sotsiaalse innovatsiooni rakendamine riigi tasandil samuti omal kohal. Ettevõtluses ja kodanikuühiskonnas teisiti ei saakski, kui ei mõeldaks “kastist välja”, on Erkki veendunud.

Kuna Impact Day tänavune teema oli “vähem on rohkem”, rõhutas Erkki, et esinemiste sõnumites jäi kõlama, et lihtsus ja selgus viivad alati paremini sihile kui asjade keeruliseks mõtlemine ja eriti nendest keeruliselt kõnelemine. Veel tõi Erkki näite, mis talle endale tänavusest festivalist kõrvu kõlama jäi. See oli mõte viiekordse TEDxi ja rahvusvahelise reitinguga Saudi Araabiast pärit kõneleja Mohammed Qahtani etteastest, kelle sõnul on oluline vältida sõnu “Jah, aga…”, selle asemel tuleks kasutada sõnu “Jah, ja…”, et teiste inimeste mõtteid mitte tühistada vaid leida igale mõttele täiendust, et meie mõtetest kokku kasvaks rohkem väärt mõtteid, mille kasutegurid jätkusuutlikkuse ja positiivsete muudatuste heaks teenima panna.

KÜSK oli seekord sidunud Impact Day’l osalemise rahvusvahelise õppevisiidiga Tallinna, mis keskendus sotsiaalsele innovatsioonile ja mille käigus 20 inimest Eestist, Saksamaalt, Hollandist ja Luksemburgist külastasid sotsiaalseid ettevõtteid, pidasid paneeldiskussiooni ja külastasid muidugi ka festivali.

KÜSKi veab eest projekti, mille eesmärk on rahvusliku sotsiaalse innovatsiooni kompetentsikeskuse loomine ja arendamine Eestis.  

Impact Day toimus tänavu 10.–12. oktoobrini 2024 Põhja-Tallinnas asuvas Põhjala tehase kompleksis. Selle aasta peamine teema oli “Vähem on rohkem”.

Fotod: Evelyn Valtin ja Aivar Joorik

Tekst: Priit Põiklik

Evelyn Valtin

projektijuht

  • Šveitsi-Eesti koostööprogrammi meetme „Sotsiaalse kaasatuse toetamine“ sotsiaalse innovatsiooni komponendi juhtimine

Priit Põiklik

kommunikatsioonijuht