Kas viga näed laita? NULA otsib Eesti ühiskonda paremaks muutvat ideed
Eesti ainus ühiskondlikele algatustele mõeldud nupukate lahenduste ehk NULA inkubaator ootab tänasest kuni 30. aprillini ideid Eesti elu parandamiseks. Uuele hooajale lükkab hoo sisse “Kas viga näed laita?” podcast, mille avaosas arutleme koos president Kersti Kaljulaidiga, kuidas ületada ühiskondlikke lõhesid Eestis.
- Kandideerimine toimub veebilehel www.nula.ee. Idee esitamise tähtaeg on 30. aprill.
- Kuni kolmele parimale tiimile on idee elluviimiseks 25 000 euro suurune stardikapital.
- Eelnev kogemus kodanikualgatuste või ettevõtlusega pole vajalik.
- “Kas viga näed laita?” podcasti kuula Youtube’st või Spotify‘st.
“Soovime, et NULA aitaks ühiskonnas laiemalt meenutada tuttavat vanasõna – kus viga näed laita, seal tule ja aita. Kutsume kõiki kaasa mõtlema ja lahendusi pakkuma,” ütles NULA inkubaatori projektijuht Karin Kruup.
SA Kodanikuühiskonna Sihtkapitali juhi Anneli Roosalu sõnul on NULA inkubaatoril oluline roll tulevaste sotsiaalsete ettevõtjate koolitamisel. “Eestis on väga palju inimesi, kel on häid ideid ja kes soovivad lahendada mõnda probleemi, mida nad on ühiskonnas märganud. NULA just selleks ongi loodud, et anda oskused ja teadmised, kuidas olulisi teemasid mõjusalt lahendada,” kommenteeris Roosalu.
“Ettevõtluses annavad järjest enam tooni vastutus ja hoolimine. Seepärast usume, et just ühiskondlikke probleeme lahendavatest ideedest võib areneda midagi sellist, mis muudab Eestit ja maailma paremaks,” sõnas Luminori äripanganduse juht Marjan Savtšenko. „Meil on hea meel olla kolmandat aastat NULA inkubaatori toetaja ja panna välja ka eripreemia.”
Üheksa kuu pikkuse koolitus- ja arendusprogrammi käigus aitab NULA kasvatada algsetest ideedest toimivad lahendused. Inkubaatori fookus on idee testimisel ja arendamisel, lisaks õpitakse teenusedisaini, mõju mõõtmist, kommunikatsiooni ja rahastuse kaasamist. See kõik toimub oma ala tippspetsialistidest koolitajate ja mentorite käe all.
NULA inkubaatori on kaheksa hooaja jooksul läbinud 71 algatust, nt Logopesa, Claar Education, KideoCall, Kõnnime Koos, Digiõps, Vaikuseminutid, Asendusõpetajate programm, Avatud Kool, Lapse heaolu arengukeskus jpt. Programmi on kandideerinud kokku 626 ideed.
NULA inkubaatori käivitasid 2016. aastal Kodanikuühiskonna Sihtkapital (KÜSK) ja Heateo Sihtasutus eesmärgiga leida uuenduslikke lahendusi teravatele probleemidele Eesti ühiskonnas. Inkubaatori üheksanda hooaja koostööpartnerid on Luminor, Delfi Meedia, Cargobus OÜ, Citycon, Solaris, Fontes.
NULA infoga jooksvalt kursis olemiseks tasub jälgida NULA Facebooki lehte, Instagrami või liituda NULA uudiskirjaga.
Huvilised on oodatud NULA inspiratsioonisündmusele 17. aprillil Erinevate Tubade Klubis. Laval on Kaspar Korjus (Pactum) ja Janek Jaago (ALPA Kids).
Kodanikuühiskonna Sihtkapital on Siseministeeriumi haldusalas olev organisatsioon, mille eesmärk on võimestatud avalikes huvides tegutsevad vabaühendused, tugev kodanikuühiskond ja aktiivsed inimesed. 15 aasta jooksul on erinevate konkursside ja taotlusvoorude raames arendatud sadade vabaühenduste võimekust ning toetatud üle paari tuhande kodanikualgatusliku ettevõtmise üle Eesti.
Heateo Sihtasutus käivitab ja kasvatab ühiskondlikke probleeme lahendavaid algatusi aastast 2003. Heateo portfellist on teiste hulgas sirgunud organisatsioonid nagu SA Noored Kooli, MTÜ Uuskasutuskeskus ja SA Kiusamisvaba Kool.
Lisainfo:
Karin Veskimäe
NULA 2024 kampaaniajuht
tel 5696 4876