Kuidas leida tee NULAni?

Priit Põiklik
21. märts 2023


Kati kõnelemas Impact Day laval


Kati koos oma vahva tiimiga arutlemas visuaalse lihtsustamise tuleviku üle 🙂


Kati peab oma missiooniks aidata inimestel taasleida ja enda kasuks tööle panna kaks sünnipärast oskust- kritseldamine ja kujutlusvõime.


Paljud meist arvavad, et nad ei oska joonistada, mis tegelikult ei vasta tõele.

Kati Orav on rõõmsameelne, energiast pakatav, naerusuine ja haaravalt sõnakas inimene. Saime Katiga kokku NULA inspiratsioonipäeval Telliskivi „Erinevate tubade klubis“ 15. märtsil. Katist õhkus kohe alguses valmidust oma ideest rääkida. NULA on nähtavasti ideaalne koht, kuhu Kati koos oma meeskonnaga saab idee esitada. NULA ideekorje kestab ju 31. märtsini. Tegime Katiga tema mõtetest juttu.

Kati, kuidas ja kust said üldse infot Nupukate Lahenduste ehk NULA inkubaatori kohta?

Lugesin algatuse kohta juba 2016. aastal. Esimene info jõudis minuni arvatavasti KÜSK infokirja kaudu, aga võib-olla ka sotsiaalmeediast. Juba siis käis mul peast läbi mõte, et võiks oma ideega kandideerida. Aga sel hetkel ei olnud ma ise veel küps, ei olnud mõttekaaslasi ja ka teema ei olnud saanud veel nii palju liha luudele. Kuna tegutsen haridusvaldkonnas, siis on just sellega seotud alagatuste edasine käik mulle korda läinud.

Kas oled kuulnud ka mõnest ideest, mis sul on kõrva jäänud, mis varasemalt on NULAs osalenud ja sealt tuule tiibadesse saanud?

Kuna olen NULA programmi jälginud selle algusest alates, on neid algatusi päris palju- vaikuseminutid, topsiring, alustavat õpetajat toetav kool, asendusõpetajad, e-lapsehoidja, lihtsas keeles ja tegelikult mõned veel.

Mis paneb sind üldse mõtlema probleemide peale ühiskonnas? Ja mis paneb siis ka neile lahendusi otsima?

Olen juba oma loomult selline, et kui midagi teha, siis võiks olla sellel ka suurem tähendus. Alati on põnev lugeda, kuidas märgati mingit kitsaskohta ja hakati leidma lahendust. Lihtne on ju istuda ja kiruda, mitte midagi teha. Samas on märksa põnevam tegutseda, panustada.

Minu kireteema – visuaalse lihtsustamisega – tegelikult päris nii ei olnud, et nägin kitsaskohta ja siis leidsin lahenduse. Hakkasin seda tehnikat kasutama algselt selleks, et olla ise parem eestvedaja, õpetaja ja ema. Kui nägin, et see on puuduv lüli meie hariduses ja ühiskonnas laiemalt, et visuaalne lihtsustamine saab olla üks võimalikke lahendusi mitmetele probleemidele, siis tekkis mul selle vastu veel suurem huvi.

Nagu aru saan, on visuaalne lihtsustamine siis see idee, mille plaanid NULA inkubaatorisse esitada?

Jah, meie idee on tuua joonistamine tagasi mõtlemise tööriistaks, nii nagu see oli meil lastena ja meie esivanematel. Selleks ongi olemas tehnika nimega visuaalne lihtsustamine, mis on tegelikult väga kergesti ära õpitav ja mitmekülgselt rakendatav. Minu magistritöö, mida kaitsesin 2021. aastal Tartu Ülikooli haridusinnovatsiooni erialal, tõi esile, et selle tehnika üks väga suur potentsiaal on enesejuhitud õppimise toetamisel, mis omakorda on hetkel meie hariduse üks kitsaskohti.

Kuna sinuga ning sinu timi liikmetega kohtudes on näha, et silmad teil säravad ja olete tulvil indu anda oma panus hariduse ees seisvate probleemide lahendamisele, siis ütle palun, kust te leiate selleks energia ja jõu?

Energia ja jõud tuleb suurest usust oma kireteemasse. Unistusest, et ühel päeval oskavad ja julgevad kõik inimesed joonistada selleks, et luua tähendust, olla loovamad, tervemad, paremad õppijad, enesejuhtijad ja koostöö tegijad. Näen igapäevaselt, et see ka päriselt töötab. Ja kuna mul on juba päris palju mõttekaaslasi, siis ei saa enam loobuda ainuüksi nende pärast.

Mida elust Eestis üldse arvata? Kas oskad vastata lühidalt küsimusele, mis on pildil valesti? (nagu küsitakse NULAga koostöös Eesti Päevalehe arvamusartiklite sarjas)?

Tegelikult on meil väga hea. Vaadates laiemalt maailmas ringi, siis elame heas paigas ja oleme suutnud üpris targalt toimetada. Samas, olles nii väike riik, saaks mitmeid asju ajada palju targemalt, kui leiaksime jõu näha suuremat pilti, loobuda oma egost ja kaasata oma ala parimaid teadlasi meie endi hulgast. Mina valutan südant hariduse valdkonna pärast ja selle nurga alt, mida ja kui palju on vaja õppida. Kui me sellele saaks hea lahenduse, siis jõuaks tegeleda ka peamise küsimusega ehk kuidas õppida.

Ja lõpetuseks – mõni inspireeriv sõna nendele, kes veel kaaluvad NULAsse oma idee esitamist, aga pole lõplikult otsustanud.

Igatahes tasub proovida. Ainuüksi ankeedi täitmine paneb sind oma ideed läbi mõtlema ja see on juba pool võitu. Ankeedi esitamine annab võimaluse oma ideele tähelepanu tõmmata ja võibolla ka uusi mõttekaaslasi leida.

Aitäh, Kati, vastamast. Ja muidugi jääme põnevusega ootama, kas ja kuidas sinu idee NULA inkubaatorisse jõuab. Kõigile teistele soovitame aga tutvuda NULA kodulehega ja muidugi esitada oma idee.

Küsis Priit Põiklik KÜSKist



Kati võitis 2022. aasta sügisel Impact Day raames toimunud mõjukõneleja konkursi.
Hea meeskond on oma ideede elluviimisel kõige aluseks.