Kuidas on omavahel seotud kogukondade võimekus ja keskkonnasõbralikum energia?

Katre Tamm
21. juuni 2024


Riigikaitse- ja julgeoleku teadmiskeskusel valmis ülevaade sellest, milline valmisolek on Kirde-Eestis, Ida-Viru maakonnas taastuvate energiaallikate kasutuselevõtuks ja millised tugevused on piirkonnal olemas, et majandusliku muutumise olukorraga toime tulla. Analüüsi tellijaks oli Šveitsi mittetulundusühenduse Our Common Home (OCH).

Kohalikud elanikud ei näe lahendusi

Analüüsi kohaselt ei tunneta Kirde-Eesti elanikud hetkel seda, et piirkonnas elamise ja töötamise tingimused on tuleviku silmas pidades turvalised. Analüüsis on kirjas, et kohalikud elanikud arvavad, et loobumine põlevkivienergeetikast on võimatu, sest see olevat reaalselt toimiv tuhandete töökohtadega majandust liikumapanev jõud.

Kodanikuühendustel on rohepöörde võimestamisel liikumapanev jõud

Analüüsi soovituste ja järelduste peatükis on kahel korral mainitud kodanikuühenduste ehk vabaühenduste olulisust keskkonnateemade teadlikkuse suurendamisel ja nende arendamisel piirkonnas. Analüüsi läbiviija hinnangul tasub eeldada, et kohalikud kogukonnad saavad uuenduslike projektide ja algatuste kaudu toetada valdkonna rohelist arengut. See omakorda loob soodsa keskkonna nende uute tehnoloogiate ja praktikate arendamiseks, mis soodustavad piirkonna sotsiaalmajanduslikku jätkusuutlikkust.

Soovitustena pakub analüüsi teostaja välja, et toetada tuleb kodanikuühenduste algatusi, mis on suunatud projektide elluviimisele rohepöörde, ökoloogia, energeetika ja jätkusuutliku arengu valdkonnas.

Euroopa Liit ja energiakogukonnad

Alates 2019. aastast kehtivad Euroopas õigusaktid, mis toetavad kodanike algatusi, et üle minna puhtale energiale ja edendada energiatõhusust. Teisisõnu nimetatakse selliseid algatusi energiakogukondadeks. Energiakogukondade kohta saad lähemalt lugeda siit.

Kodanikuühiskonna Sihtkapital (KÜSK) ja vabaühenduste võimestamine

Lisaks rahaliste toetuste jagamisele ja vabaühenduste loomise toetamisele tegeleb KÜSK koostöös maakondlike arenduskeskustega ka vabaühenduste võimestamisega. Võimestamise tegevus üks suurimaid väärtusi on lisaks kompetentsi kasvatamisele ka kogemuste vahetamine, inimeste vahelise sünergia loomise võimaldamine, ühiste ideede genereerimise võimaldamine jpm. Olgu üheks näiteks iga-aastane kogemuspäev ja kvartaalsed arengupäevad, mis toimuvad erinevates Eesti piirkondades. Lisaks vabaühendustele kaasatakse sündmustele ka omavalitsuse, noorte ja ettevõtete esindajaid. Oluline nende sündmuste juures on asjaolu, et üheskoos otsida ning leida lahendusi sarnastele probleemidele. 2024. aastal toimub vabaühenduste kogemuspäev Narvas. Jälgige informatsiooni KÜSKi kodulehel ja Facebookis.

Analüütilise ülevaate täisteksti saab lugeda siit.

Teksti koostas:

Katre Tamm

koordinaator

  • kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste ehk CERV-programmi koordineerimine