KÜSK annab oma panuse sotsiaalse innovatsiooni edendamisse Šveitsi-Eesti koostööprogrammi raames
17. oktoobril toimus Narva Raekojas Šveitsi-Eesti koostööprogrammi avaüritus, mille keskmes oli arutelu Eesti ühiskonna sidususe ja lõimumisvaldkonna väljakutsete üle. Programm, mida rahastatakse Šveitsi riigi poolt aastatel 2024–2028 kokku 19,2 miljoni euroga, seab eesmärgiks sotsiaalse kaasatuse suurendamise ja lõimumise kvaliteedi tõstmise Eestis.
Ühe olulise panuse sellesse programmi annab SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital (KÜSK), toetades innovaatilisi lahendusi, mis loovad uusi võimalusi eri keele- ja kultuuritaustaga inimeste Eesti ühiskonda kaasamiseks.
KÜSKi roll koostööprogrammis on keskenduda sotsiaalse innovatsiooni arendamisele ning selle kaudu toetada kodanikuühiskonda ja sotsiaalse sidususe loomise võimekust. KÜSKi planeeritud tegevused pakuvad ühiskondlike probleeme lahendavatele osapooltele võimalusi tõsta teadlikkust, kuidas sotsiaalse innovatsiooni toel lahendusi otsida.
KÜSKi juhataja Tiina Oraste märkis, et sotsiaalne innovatsioon võimaldab probleeme lahendada inimlikul, igaüht puudutaval moel ja tasandil.
„Sotsiaalne innovatsioon, mida KÜSK koostööprogrammi raames toetab, on Eesti ühiskonna sidususe parandamisel ülioluline. Erineva taustaga inimestele suunatud teenuste kättesaadavuse ja kvaliteedi tõstmine aitab ületada lõhesid kogukondade vahel ning luua usaldust,“ märkis Tiina Oraste.
Usalduse loomine on programmi üks võtmeeesmärke, kuna lõimumine on kahesuunaline protsess, mille keskmes on nii uute tulijate kui ka kohaliku elanikkonna vastastikune panus. KÜSKi sotsiaalset innovatsiooni edendav tegevus aitab kaasa nende sidemete ja koostöövõrgustike loomisele, mis on vajalikud ühiskondliku usalduse ja turvatunde loomiseks.
Lisaks kodanikuühiskonna ja sotsiaalse innovatsiooni arendamisele toetab programm kultuuriministeeriumi eestvedamisel ka vabatahtlike kaasamist lõimumistegevustesse. Vabatahtlike kaasamine on võti, kuidas tugevdada sotsiaalset kapitali ning pakkuda erinevatele kogukondadele võimalusi ühiskonnaelus aktiivseks osalemiseks. Need tegevused loovad uusi sotsiaalseid sidemeid ja toetavad inimeste võimestamist, et nad ise saaksid ühiskonna arengusse panustada.
Šveitsi-Eesti koostööprogrammi „Sotsiaalse kaasatuse toetamine“ 2024 kuni 2028 rahastab 85% Šveitsi ja 15% Eesti riik.
Fotod: Evelyn Valtin/KÜSK ja Joonas Sisask.
Evelyn Valtin
projektijuht
- Šveitsi-Eesti koostööprogrammi meetme „Sotsiaalse kaasatuse toetamine“ sotsiaalse innovatsiooni komponendi juhtimine
Sandra Paulus
koordinaator
- Šveitsi-Eesti koostööprogrammi meetme „Sotsiaalse kaasatuse toetamine“ sotsiaalse innovatsiooni komponendi tegevuste koordineerimine