KÜSK pälvis neljandat korda järjest “Austame erinevusi” märgise

Priit Põiklik
29. mai 2024


Sandra Paulus (vasakul) ja Triin Toomesaar
Sandra Paulus KÜSKist võtab märgise vastu MKMi kantslerilt Ahti Kuningalt

Kolmapäeval, 29. mail tunnustati Tallinnas ministeeriumide ühishoones 60 Eestis tegutsevat organisatsiooni mitmekesise tööandja märgisega “Austame erinevusi”. SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital sai märgise juba neljandat korda. KÜSKi poolt võttis märgise vastu projektijuht, mitmekesisuse teema eestvedaja Sandra Paulus.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tööala asekantsler Ulla Saar ütles, et uuringute andmetel ütleb 70 % töötajatest – kui nad mõtlevad selle peale, kuhu nad tahavad tööle minna – et nende jaoks on oluline organisatsioon, kes väärtustab mitmekesisust. „Eriti on see tähtis noortele. Aga kõigi töötajate jaoks on oluline, et neid koheldakse töö juures võrdselt, puuduks diskrimineerimine, ahistamine, kiusamine ja kõik sellised koledad asjad,“ sõnas Saar.

Lisaks rõhutas ta, et kui me tahame meelitada siia välistalente, kes ei ole varasemalt Eestis elanud, peavad nemad meie töökohtadel tundma ennast samamoodi hästi. Mitmekesisuse põhimõtete järgimine tagab selle.

Mitmekesisuse eesmärk on asekantsleri kirjelduse kohaselt see, et inimene saaks oma organisatsiooni parimal võimalikul viisil panustada ning teine oluline asi – mitmekesisusest lähtumine hoiab töötaja vaimset tervist. „Sest vastupidine olukord, kus inimene käib tööl, kus näiteks teda kiusatakse, ta tunneb, et teda diskrimineeritakse, siis tema panus langeb. Inimene tegelikult ei taha seal tööl olla ja siis lõpuks ta „vaikib ja lahkub“. Mitmekesisus on hea ning vajalik tööandjatele, sest kui sellega tegeldakse, saab inimressursist lisandväärtust,“ sõnas Ulla Saar

Mitmekesisuses märgise korduvate saajate seas oli Vabaühenduste Liit. Liidu juht Triin Toomesaar rõõmustab, et üha rohkem vabaühendusi pingutab selle nimel, et olla tööandjana kaasaegne ja pälvida mitmekesisuse järgimise eest tunnustus.

„Täna on märgise saajate seas kodanikuühiskonnast päris mitmed uued tulijad. Muidugi on nii, et väga paljud vabaühendused tegelevadki just oma konkreetse sihtrühma muredega ja on tööandjaks oma inimestele rohkem kui ühiskonna tavaline mudel ette näeb. Näiteks LGBT ühing on tööandjaks muuhulgas oma kogukonnale või puuetega inimeste ühingud on tööandjaks oma kogukonnale jne. Nemad on praktikas mitmekesisuse vedurid olnud juba kaua aega,“ ütles Triin.

Aga ka vabakonnal on mitmekesisuse suunal veel palju teha, tõdes vabaühenduste katusorganisatsiooni juht. „Näiteks vabatahtlikku tööd kipuvad naised rohkem tegema ja eks see kipub olema ka kodanikuühiskonna nägu. Tihtipeale need vabaühendused, kes tegutsevad sotsiaalsfääris, on ikkagi naiste nägu. Me peaks rohkem mõtlema sellele, kuidas kodanikuühiskond oleks võrdsem ja tasakaalustatum,“ sõnas Triin Toomesaar.

Triin lisas, et tööandja juures peab iga inimene tundma ennast hästi ja see on tema enda otsustada, kas ta jagab tööandjaga oma grupikuuluvust, tervisemuret või mõnd muud omadust, mis määrab tema identiteedi. „Mitmekesisus on võimalus, et kõiki koheldakse võrdselt ja eelarvamustevabalt,“ sõnas Vabaühenduste Liidu juht Triin Toomesaar.

KÜSKi projektijuht Sandra Paulus on rõõmus, et ta on saanud eest vedada nii olulist väärtuspõhist teemat nagu mitmekesisus. „See, et KÜSK on kõige staažikamate „Austame erinevusi“ märgise saajate hulgas, annab innustust ka edasi tegutsema ning mitmekesisuse kurssi KÜSKis jätkuvalt aktuaalsena hoidma,“ sõnas Sandra.

Märgist “Austame erinevusi” annab välja Eesti Inimõiguste Keskus koostöös majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumiga ning seda saavad taotleda kõik Eesti ettevõtted, avaliku sektori organisatsioonid ja vabaühendused, kus väärtustatakse töötajaid, sõltumata nende erinevustest ja eripäradest, ja pingutatakse kaasava töökeskkonna loomise nimel. Alates 2018. aastast välja antav märgis kehtib kaks aastat.

Esmakordselt said täna “Austame erinevuse” märgise: BB Finance, Bolt, CMA CGM Global Business Services, Creditstar Group, Eesti Pagulasabi, Eesti Pank, ERGO Insurance | ERGO Life Insurance SE Eesti filiaal, Glia, LHV Pank, Lidl Eesti, Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, Orkla Eesti, Philip Morris Eesti, Riigikantselei, Saku Õlletehas, Scoro Software, Solita, Sonepar Eesti, Sotsiaalkindlustusamet, Tallinna Tehnikaülikool, Tervise Arengu Instituut, Välisministeerium, Wise, YFU Eesti.

Märgist pikendasid: ADM Interactive, birkle IT Estonia, Breakwater Technology, Checkout Technology Ltd Eesti filiaal, Compensa Life Vienna Insurance Group SE, Eesti Töötukassa, Ellex Raidla Advokaadibüroo, Fujitsu Estonia, GPV Estonia, Häirekeskus, Haridus- ja Noorteamet, Interconnect Product Assembly, IPF Digital, Kaubamaja, SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Lantmännen Unibake Estonia, Manpower Eesti, Maxima Eesti, Nordea Bank Abp Eesti filiaal, Pipedrive, Playtech Estonia, Primend, Riverty Tech, SEB Pank, SOL Baltics, Sotsiaalministeerium, Stell Eesti, Swedbank, Tallinna Ülikool, Tartu Ülikool, Telia Eesti, Tietoevry Estonia, Tööinspektsioon, Transpordiamet, Vabaühenduste Liit, Vanalinna Ehitus.

Tekst ja fotod:

Priit Põiklik

kommunikatsioonijuht