KÜSK tähistas 18. veebruaril 15 aasta möödumist asutamisest

Priit Põiklik
18. veebr. 2023


Laupäeval, 18. veebruaril olid Viljandisse, kus SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital (KÜSK) asub, kokku tulnud lähimad koostööpartnerid, et tähistada 15 aastat KÜSKi loomisest. Täpselt 15 aastat tagasi tehti SA Kodanikuühiskonna Sihtkapitali kohta esmakanna äriregistrisse.

Koguneti ekskursiooniks, et avastada Viljandi linna peidetud aardeid. Pärastlõunal andsid KÜSKi oma meeskond ja koostööpartnerid, sealhulgas siseminister Lauri Läänemets Viljandi linnaraamatukogus oma panuse, et MTÜ Aitan Kaitsta saaks täita ambitsioonika eesmärgi punuda 24. veebruariks 20 000 ruutmeetrit varjevõrke ja need Ukraina suunas teele saata.

Viieteistkümne aasta jooksul on KÜSK toetanud üle 2000 vabaühenduse projekti, aidanud tuult tiibadesse puhuda ja toetanud kolmanda sektori organisatsioone ligi 20 miljoni euroga.

KÜSKi juhataja Anneli Roosalu ütles täna rõõmsameelselt ja uhkusega, et KÜSKi soov on jätkuvalt kanda olulist rolli Eesti kodanikuühiskonna arendamises.

„Vabaühendustele ja kogukondadele on KÜSK toeks tegevuste planeerimisel, arendamisel ja rahastamisel. 15 aasta jooksul on olnud erinevaid kogemusi, oleme õppinud ise vabaühendustelt, oma koostööpartneritelt ja püüdnud leida kõige paremad viisid tegutsemiseks. KÜSKi meeskond on väga mitmekülgne oma kogemuste poolest.

Meie töötajad on tegutsenud väga erinevates vabaühendustes ja omavad ka erasektoris ning omavalitsuses töötamise kogemust. Selle tõttu oskame näha ja arvesse võtta erinevaid vaatenurki, mis on oluliseks aluseks kolmandas sektoris tegutsemisele. Koolitused, inspiratsiooniüritused vms kokkusaamised, mida KÜSK korraldab on väga populaarsed ja osalejaterohked.

Viimaste aastate protsessid maailmas on toonud esile Eesti inimeste valmiduse olla aktiivne kodanik, kes ei jää ootama abi, vaid pakub seda ise. Nägime niisugust käitumist COVID viiruse leviku kõrgperioodil ja muidugi viimase aasta jooksul Ukraina sõja ajal.

Oluline on, et meie ümber on inimesed, kes soovivad tegutseda ja on inimesed, kes märkavad ja tunnustavad aktiivseid tegutsejaid. Pole vaja karta, et kogu aeg pole võimalik olla aktiivne vabatahtlik või oma kogukonna eestvedaja, sest sellel on omad ohud. Väga kergelt võib vabatahtlikuna läbi põleda, sest alati on ju võimalik teha rohkem. Väga oluline, et vabatahtlik suudab oma tegutsemisest rõõmu tunda.

Soovin, et me märkaksime inimesi, kes teevad head ja tegutsevad teiste hüvanguks ja et me õigel hetkel oskaksime neid vajadusel tagasi hoida. Meid, eestlasi, on just nii palju, et igaüks loeb. Juba varsti saame oma hääle anda Riigikogu valimistel. Loeme nõudlikult valimislubadusi. Kas ja kui palju on erakonnad oma programmides tähelepanu pööranud kodanikuühiskonnale ja millised osad programmidest hakkavad mõjutama kodanikuühiskonna tegutsemist järgnevatel aastatel,“ ütles Anneli Roosalu.

Toeta Sinagi, annetades SIITKAUDU Ukraina kaitsevõime tugevdamisse varjevõrkude abiga.

Kodanikuühiskonna Sihtkapital on Vabariigi Valitsuse asutatud sihtasutus, mille asutajaõiguste teostaja on siseministeerium. Sihtasutuse eesmärk on toetada vabaühenduste arengut ja tugevdada kodanikuühiskonda. Erinevate konkursside, ürituste ja arupidamiste ning ka panustamisega inimressurssi on KÜSK arendatud sadade vabaühenduste võimekust ning toetatud tuhandeid kodanikualgatuslikke ettevõtmisi üle Eesti.