KÜSKi toetatud rahvusvahelisel pärandikaitse seminaril rõhutati, kui oluline on n-ö tühjade lehekülgede vältimine ajaloos

Priit Põiklik
22. juuni 2023


Pärandi ja muinsuskaitsega tegelev rahvusvaheline organisatsioon ICOMOS korraldas 20. juunil Tartu Ülikooli raamatukogus avaliku seminaril „20. sajandi pärandi väljakutsed ja vastuolud“, kus arutati pärandikaitse teemasid nii Eesti kui paljude teiste riikide näitel.

Muinsuskaitse eksperdi Riin Alatalu ettekandest jäid seminari külastanud KÜSKi koordinaatorile kõlama sellised mõtted:

  • 20. sajandi pärandi neli olulist näidet on Tallinna laululava, Vesilennukite angaar (Meremuuseum) Tallinnas, Kasari sild ja Kadrioru staadion. Nende kaitstus algas 2006. aasta sündmustest, mil vastuolulise ajalooga paekivist Sakala keskus Tallinna kesklinnas lammutati. Sellega kaasnenud protestid ja avalik diskussioon algatas muinsuskaitses inventuuri 20. sajandi pärandist, millest tänaseks on kaardistatud 2000 objekti ja mitmed neist kaitstud kui rahvusmonumendid – sh Ugala teater Viljandis, Paide teatri- ja muusikamaja, Eesti rahvusraamatukogu jpt.
  • Ühelt poolt tõstab linnastumise trend päevakorda ruumilise planeerimise, mis väärtustab, arendab ja säilitab pärandit. Teisalt on käimasolev sõda pannud nõukogudeaegse pärandi kaitse uude ja kohati keerulisse olukorda.
  • Olulised on tasakaalustatud vaated, jätkusuutlik areng ja tühjade lehekülgede vältimine ajaloos.

Käesoleva aasta alguses pälvis Riin Alatalu riigilt valgetähe IV klassi teenetemärgi. Täna on ta ICOMOS Eesti komitee liige ja rahvusvahelise kinnismälestiste nõukogu ICOMOS asepresident.

MTÜ Eesti ICOMOS, mis koondab meie 36 muinsuskaitse eksprti, seisab selle eest, et kaitsta, mõtestada ja integreerida pärandit kaasaegsesse keskkonda ja kultuuri.

Näiteid pärandikaitsest jagasid eksperdid ka teistest riikidest üle Euroopa – Serbiast, Kosovost, Saksamaalt, Itaaliast, Portugalist jm. 

Seminari kohta saab rohkem lugeda siit: https://estonia.icomos.org/index.php/2023/06/07/icomos-europe-group-isc20c-public-seminar-challenges-and-dissonance-of-20th-century-heritage/

Seminari toimus osana ICOMOS Eesti komitee rahvusvahelise võrgustiku suursündmusest, mida toetas KÜSK rahvusvaheliste katusorganisatsioonide suursündmuste konkursi raames kokku 7066 euroga.

MTÜ Eesti ICOMOS on KÜSKi tuge saanud varemgi, sel aastal on KÜSK teinud otsuse toetada Eesti ICOMOS liikmete Riin Alatalu ja Ave Pauluse osalemist ICOMOS peaassambleel ning sümpoosionil Austraalias 20. augustist kuni 12. septembrini 1798 euroga. Eelmisel aastal toetas KÜSK Riin Alatalu ja Ave Pauluse sõitu ICOMOS ICLAFI (International committee on Legal, Administrative and Financial Issues) aastakoosolekule Türgis, Izmiris ja “International Council of Monuments and Sites assamblee” Tais, Bangkokis 3398 euroga.

Sandra Paulus

koordinaator

  • rahvusvahelise koostöö toetuste koordineerimine;