“Mis mõte on ajalool…. kui me iial ei õpi” 16.-17. oktoobril Berliinis
Sündmus „What’s the Point of History … If We Never Learn?“ Dialogue, Rememberance and Solidarity in Europe on rahvusvaheline foorum, mis keskendub väljakutsetele avalikes ajalookäsitlustes ja ajaloohariduses. Toimub 16. – 17. oktoobrini Berliinis.
Osalemine on tasuta, osalejatel tuleb katta transpordi-, majutus jm kulud ise.
Sündmust korraldab European Network Rememberance and Solidarity (ENRS), The Federal Institute for Culture and History of the Germans in Eastern Europe (BKGE) ja Humboldt Forum, Berlin.
Peaaegu 80 aastat pärast Teist maailmasõda ja 25 aastat pärast sõda endises Jugoslaavias jätkuvad Euroopas lahingud. Venemaa rünnak Ukrainale on seadnud proovile kindlustunde, et oleme minevikust kaasa võtnud õiged õppetunnid.
Üksikutel kohalikel ja riiklikel tasanditel jätkuvad pinged hoolimata ühtsest Euroopa väärtussüsteemist. Mälukultuuri erinevused eksisteerivad nii Euroopa riikide vahel kui nende sees, kuna erinevad sotsiaalsed rühmad esindavad lahknevaid ajaloonarratiive. Erinevad vaated minevikku kujundavad arusaama olevikust ja mõjutavad poliitilisi tegevusi kogu Euroopas. Ühegi riigi mälupoliitika ei ole alati identne kodanikuühiskonna mälupoliitikaga.
Aeg-ajalt näib et aastatuhande vahetusel alguse saanud diskursus Euroopa ühisest minevikust, mis on üksmeelse tegutsemisvõimelise Euroopa kogukonna vundament, on seatud kahtluse alla. Kas sellist kogemuste mitmekesisust arvestades on ühismälu üldse võimalik? Kas rahvuslikud huvid ja rahvusvaheline solidaarsus on ühildatavad? Ja lõpuks: milliste väljakutsetega seisavad Euroopa mäletamis- ja ajaloohariduse praktikad viimaste aastate rändeliikumise valguses?
Berliini sündmuse eesmärk on tutvustada vaatenurkade mitmekesisust mis on aluseks avalikus ruumis ajalooõpetuse ja ajaloohariduse praeguste väljakutsete arutamisel. Foorumil keskendume ühisele vestlusele minevikust ja selle tähtsusest tõe, rahu, demokraatia, vabaduse ja sallivuse otsimisel, aga ka erisusi austavale, seoseid otsivale ning mõistmist ja solidaarsust tugevdavale mäletamisele.
Foorumil osalevad poliitikud ja kultuurharidusasutuste esindajad ning ajaloo- ja poliitilise hariduse valdkonna tegijad.
Sissepääs on tasuta.
Registreerimine: https://events.enrs.eu/berlin2023
Sündmuse programmiga tutvu siin: https://enrs.eu/project/what-s-the-point-of-history-if-we-never-learn
Euroopa Mälestamise ja Solidaarsuse Võrgustik (ENRS), mille registreeritud asukoht on Varssavis, edendab dialoogi 20. sajandi Euroopa ajaloo üle. See viib läbi hariduse ja kultuuridialoogi tegevusi erinevatele sihtrühmadele. ENRS ühendab rohkem kui 400 partnerorganisatsiooni üle Euroopa.
Oldenburgis asuv Ida-Euroopa sakslaste ajaloo ja kultuuri föderaalne instituut on föderaalvalitsuse kultuuri- ja meediavoliniku (BKM) portfelli kuuluv ministeeriumi uurimisinstituut, mis on ametlikult seotud Carl von Ossietzky ülikooliga.