KÜSKi ja MTÜ Feministeeriumi esindajad arutlesid mitmekesisuse kuu raames nõusoleku ja huvikaitse väljakutsete üle

Priit Põiklik
9. mai 2025


9. mail – Euroopa päeval – kohtus SA Kodanikuühiskonna Sihtkapitali tiim mitmekesisuse kuu raames MTÜ Feministeeriumi esindajatega, et arutleda olulisel ja tihti ka valesti mõistetud teemal: „Huvikaitse väljakutsed: mis on (ja ei ole) nõusolek?“

Greta Roosaar

MTÜ Feministeeriumi esindasid värske huvikaitsja Greta Roosaar ning organisatsiooni asutajaliige Nele Laos. Mõlemad jagasid oma kogemusi ja vaatenurki huvikaitse, väärtuspõhise töö ning vabaühenduste toimimise võimaluste kohta tänases ühiskonnas.

Greta Roosaar rõhutas, et Eesti ühiskond on üha enam nõusolekupõhine – sotsiaalministeeriumi 2023. aasta uuringu kohaselt leiab 80% elanikest, et seks ilma nõusolekuta ei ole aktsepteeritav. See näitab selgelt, et ühiskonna hoiakud on muutumas ja seadusandlus peaks sellele arengule järele tulema. Täpsemalt saab nõusoleku teema kohta lugeda Feministeeriumi kodulehelt.

Küsimusele, kuidas huvikaitsel praegu läheb, vastas Nele Laos, et MTÜ Feministeeriumi tiimi hoiab koos tugev väärtuspõhine ühisosa. „Meie meeskond on järjepidev ja motiveeritud just tänu ühistele põhimõtetele. Kuid samas ei saa sellist tööd teha ilma sotsiaalsete garantiideta – ka väärtustel põhinev tegevus vajab tuge ja jätkusuutlikkust,“ märkis Nele.

Greta tõi välja, et olukorda aitab mõista Praxise uuring hooletööst – nähtamatust, kuid vajalikust tööst, mida sageli ei osata hinnata. „Hooletöö ja huvikaitse on sarnased – mõlemad seisavad millegi olulise eest, ent jäävad sageli varju,“ sõnas ta.

Kohtumisel tuli jutuks ka KÜSKi toetuste roll vabaühenduste arengus. Nele tõi esile oma positiivsed kogemused KÜSKi arenguhüppe taotlusvoorust, mis tema sõnul on eriline ja ainulaadne. „Tegemist on ülesehituselt väga unikaalse toetusprogrammiga, mis võimaldab vabaühendusel arendada oma tegevusi täpselt nii, nagu nad ise peavad vajalikuks,“ selgitas Nele.

Nele Laos

Lisaks oli tema jaoks suur avastus see, et KÜSK tegutseb ka Euroopa Komisjoni CERV programmi (Kodanikud, Võrdsus, Õigused ja Väärtused) Eesti kontaktpunktina. „Teadlikkus erinevatest rahastusvõimalustest on vabaühenduste jaoks hindamatu väärtusega,“ rõhutas ta.

MTÜ Feministeerium on saanud CERV programmist 2024. aastal toetust rahvusvaheliseks koostööprojektiks BalHar, mida viiakse ellu koostöös Leedu ja Läti partneritega. Projekt keskendub soolise võrdõiguslikkuse edendamisele hariduskogukondades ja alustas tegevust käesoleva aasta mais.

MTÜ Feministeerium (endise nimega MTÜ Oma Tuba) on juba 15 aastat olnud tegus ja mõjukas vabaühendus Eesti võrdõiguslikkuse maastikul. Tegevus keskendub kommunikatsioonile, huvikaitsele ning feministliku kogukonna võimestamisele.

KÜSK on alates 2018. aastast kandnud mitmekesisuse märgist „Austame erinevusi“ ja on liitunud mitmekesisuse võrgustikuga.

Maikuu on Eestis ja kogu Euroopa Liidus mitmekesisuse kuu, mille eesmärk on juhtida tähelepanu iga inimese ainulaadsusele, kaasamisele ning vaimse heaolu ja turvalisuse tähtsusele töökeskkondades. Aastal 2025 keskendub mitmekesisuse kuu just vaimse tervise ja heaolu toetamisele töökohtadel.

Katre Tamm

projektijuht; ekspert

  • projekti juhtimine lõimumist edendavate kogukondlike tegevuste toetamise programmis;
  • kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste ehk CERV-programmi ekspert

Priit Põiklik

kommunikatsioonijuht