NULA juubelihooaeg – 77 säravat ideed, mis muudavad Eesti elu paremaks

SA Kodanikuühiskonna Sihtkapitali (KÜSK) programmi NULA juubelihooajal on ideekorje edukalt lõppenud – sel aastal esitati kokku 77 ideed, millel on potentsiaal lahendada meie ühiskonna kõige keerulisemaid probleeme. Inkubaatorit ellu viiva partneri Heateo Sihtasutuse sõnul oli 80% ideedest suunatud vaimse tervise, hariduse ja sotsiaalvaldkonna teemadele. Ülejäänud keskendusid keskkonna ja kriisivalmiduse parendamisele.
Heateo Sihtasutuse tegevjuht Pirkko Valge märkis, et sel aastal peegeldasid ideed hästi ühiskonna hetkeolukorda – inimesed on valmis võtma vastutust ja leidma lahendusi just neile murekohtadele, mis on kõige olulisemad. Samuti rõhutas ta, et esitatud ideed olid korralikult läbimõeldud ja nende taga seisavad motiveeritud meeskonnad, kes on valmis oma lahendust arendama ja ellu viima.
Kõigi ideede seast valib hindamiskogu välja 15 parimat, mis saavad võimaluse oma ideid esitleda ning konkureerida veelgi ihaldusväärsemale kohale – 10 meeskonda pääseb 9-kuulisse NULA inkubaatorisse. Programm annab osalejatele võimaluse testida ja lihvida oma lahendusi praktikas, töötada koos tipptasemel mentoritega ning omandada teadmisi mõju hindamise, strateegilise juhtimise ja jätkusuutliku arengu vallas.
Heateo Sihtasutus ja KÜSK on koos töötanud selle nimel, et NULA inkubaator pakuks kasvuplatvormi algatustele, mis parandavad Eesti elu. Läbi kümnendi on inkubaatorisse esitatud üle 800 idee ning aidatud ellu viia sadakond algatust, millest osa on kasvanud strateegilisteks partneriteks riigi ja omavalitsuste jaoks. Juubelihooaja konkursi partneriteks on Luminor ja Fontes, kes toetavad tiime nii teadmiste kui ka praktiliste oskustega.
NULA (lühend sõnapaarist nupukad lahendused) inkubaatori loomise põhjuseks on soov pakkuda platvormi, kus uudsed ja julged ideed saavad struktureeritud toe ja arenduskeskkonna. Inkubaatori eesmärk on innustada inimesi leidma loovaid lahendusi ühiskondlikele väljakutsetele ning toetada nende ideede kasvu elujõulisteks ja mõjusateks algatusteks. 80–90% NULA ideedest pärineb MTÜdelt või sihtasutustelt, kus kasutatakse toetusi ja annetusi. Osa neist kasvab edasi osaühinguks või iduettevõtteks ning läheb raha kaasama investoritelt. Sotsiaalset ettevõtlust toetavad näiteks Heateo Mõjufond ja Heateo Haridusfond.
NULA tiim soovib kõiki tänada, kes ideekorjes osalesid, oma kogemusi jagasid ja Eesti ühiskonna tulevikku panustasid. Nagu ütleb NULA üleskutse: kui näed viga, mis vajab parandamist, astu ise esimene samm ja loo lahendus! Rohkem infot Heateo Sihtasutuse kodulehelt ja programmi KÜSKi-poolselt koordinaatorit Tea Jäneselt.

Tea Jänes
koordinaator
- NULA programmi koordineerimine
- vabaühenduste arenguhüppe taotlusvooru koordineerimine