NULA starditoetuse abil soovitakse pakkuda lahendusi vaimse tervise, vägivallaennetuse, tööelu tasakaalu ja kogukonnateenuste valdkonnas

Priit Põiklik
21. mai 2025


20. mail lõppes NULA starditoetuse taotluste esitamise tähtaeg, kus ühiskondlikud algatused, mis on kahe viimase aasta jooksul läbinud NULA inkubatsiooniprogrammi, said taotleda kuni 33 000 euro suurust stardiraha oma lahenduse edasiarendamiseks.

Tänavu esitas taotluse kuus algatust, kes kõik lõpetasid 2024. aasta NULA inkubatsiooniprogrammi. See tähendab, et nad on läbinud mahuka koolitus- ja mentorlusprogrammi, testinud oma lahendusi sihtrühmas ning arendanud välja tegevusplaani. Inkubaatori lõpetas eelmisel aastal kaheksa algatust. Osad neist on esitanud taotluse KÜSKile starditoetuse saamiseks.

Lahendused ühiskonna valupunktidele

Taotlusi esitanud algatuste teemavaldkonnad näitavad hästi, millised sotsiaalsed väljakutsed on Eesti ühiskonnas täna kõige teravamalt tunnetatavad. Fookuses on vaimne tervis, peresõbralik töökorraldus, noorte toetamine, kogukondlik sidusus ning ohutus ja teadlikkus ööelus.

Kõik taotluse esitanud algatused on läbinud NULA inkubaatori täismahus – see tähendab, et nad on kuude pikkuse töö käigus saanud tuge nii idee selgitamisel, lahenduse disainimisel kui ka mõju mõõtmisel. NULA inkubaatori üks tugevusi on tihe mentorlus, mille kaudu saavad meeskonnad kogenud ekspertidelt tagasisidet ja suuniseid.

Starditoetuse eesmärk on anda neile algatustele rahaline stardipakett, millega viia oma lahendus reaalse sihtrühmani ja testida selle toimimist suuremas mahus. Projektiperiood kestab juunist 2025 kuni novembrini 2026 ning selle jooksul tuleb kaasata ka sõltumatu ekspert, kes toetab meeskonda ja hindab arengut.

Taotlused läbivad nüüd vormilise ja sisulise hindamise, mille viivad läbi sõltumatud hindajad ja KÜSKi nõukogu esindaja. Hindamisel pööratakse tähelepanu nii probleemi lahenduse olulisusele, mõjule, meeskonna pädevusele kui ka eelarve otstarbekusele. Toetusele kvalifitseeruvad projektid, mis vastavad starditoetuse tingimustele.

Sotsiaalne innovatsioon kui muutuste mootor

NULA inkubaatori on elu kutsunud KÜSK ja seda viib läbi Heateo Sihtasutus ja KÜSK ning see on Eesti ainus spetsiaalselt ühiskondlikele algatustele suunatud inkubatsiooniprogramm. Alates programmi loomisest on sinna kandideerinud üle 800 idee ning peaaegu sada algatust on saanud võimaluse programmis osaleda. Aastate jooksul on NULAst kasvanud välja mitmeid mõjukaid algatusi, nagu Logopesa, Digiõps, Ööhaldjad, Vaikuseminutid, Räägime Surmast ja Vägivallavabaks.

Eelmisel, 2023. aastal sai starditoetuse näiteks Logopesa, mis pakub lapse kõne arengu toetamiseks loodud professionaalset ja kergesti ligipääsetavat digiplatvormi.

Starditoetuse saajad selguvad hiljemalt augustikuu keskel. Starditoetuse kogueelarve 2025. aastal on 165 000 eurot.

Priit Põiklik

kommunikatsioonijuht

Tea Jänes

koordinaator

  • NULA programmi koordineerimine
  • vabaühenduste arenguhüppe taotlusvooru koordineerimine