Online-lapsehoidjast toidumüügiäpini – NULA inkubaatoris hakkavad kasvama 10 uut ühiskondlikku algatust
Eesti ainsasse ühiskondlikele algatustele mõeldud NULA inkubaatorisse pääsesid sel hooajal CommuniCare, Fundi, Helge Kool, Helirännak, Kodanik 3.0, Logopuu, MindLift, Online-lapsehoidja, Parents Co-Working ja Xero*. Enamik algatustest on seotud kas vaimse tervise probleemide lahendamisega või abistavad lapsevanemaid töö- ja pereelu ühildamisel või oma lapse arengu toetamisel. Samuti asutakse inkubaatoris arendama loovisikuid toetavat ühisrahastusplatvormi ja rakendust, mis aitab vähendada toidu mahakandmist jaekettides.
Kodanikuühiskonna Sihtkapitali koordinaatori Mariliis Saareti sõnul sobituvad inkubaatorisse valitud algatused kõik väga hästi muutunud ühiskondlike oludega. “Olgugi, et paljude algatuste puhul oli idee juba pikemat aega idanenud, sobivad need lahendused praegusesse hetke, kus ülemaailmne viirusepuhang on toonud kaasa suuri muudatusi harjumuspärases elukorralduses,” rääkis Saaret.
NULA inkubaatori projektijuht Agnes Miidla ütles, et inkubaatori läbiviimine on tänavu varasematest erinev. “Juba algatuste valimise protsess toimus täielikult veebipõhisena. Esimesed kohtumised inkubaatorisse jõudnud meeskondadega tulevad samuti online-lahendusi kasutades. Loodame, et suvel saame siiski jätkata juba harjumuspäraste kohtumistega,” rääkis Miidla. “Kõik NULA inkubaatori olulised etapid – idee testimine, samuti mõjuanalüüsi, finantsmudeli ja tegevusplaani koostamine – läbitakse täies mahus ka sellel aastal,” kinnitas Agnes Miidla.
Esimese kahe kuu jooksul saavad kõik kümme inkubaatorisse valitud algatust võimaluse oma ideed täpsustada ning testida. Seejärel tehakse vahevalik ning pooled meeskonnad jätkavad põhjalikumalt idee edasiarendamisega. Kogu perioodi ajal on algatustele toeks professionaalsed mentorid, koolitajad ja eksperdid.
Kodanikuühiskonna Sihtkapitali ja Heateo Sihtasutuse loodud NULA ühiskondlike algatuste inkubaatorisse laekus tänavu 80 ideed, millega soovitakse parandada mõnd Eesti elu kitsaskohta. Neist 15 said võimaluse esitleda oma ideed hindajatele, kes valisid välja kümme inkubaatorisse pääsejat.
Agnes Miidla tänas kõiki laekunud ideede autoreid ühiskondlike probleemide peale mõtlemise ja oma lahendusvariantide pakkumise eest. “Kogusime inkubaatori kodulehele www.nula.ee kokku ka nende ideede lühikirjeldused, mis seekordsesse inkubaatorisse ei mahtunud, et anda teistelegi meeskondadele võimalus leida mõttekaaslasi. Kui mõni sealne idee kõnetab, saab esitajaga julgelt ühendust võtta ja mine tea, milline tore koostöö sellest sündida võib,” soovitas Miidla.
Inkubaatori programm algab mais ning kestab kuni oktoobri lõpuni. Juunis selguvad vähemalt viis kõige tugevamat, kes saavad oma idee arendamisega minna rohkem süvitsi ning kandideerida programmi lõppedes Kodanikuühiskonna Sihtkapitali välja pandud 25 000 € starditoetusele, mis antakse välja kuni kolmele algatusele.
Lisainfo:
Agnes Miidla
Heateo Sihtasutuse projektijuht
agnes@heategu.ee, 516 0758
Mariliis Saaret
Kodanikuühiskonna Sihtkapitali koordinaator
mariliis@kysk.ee, 5667 0244