Julged lahendused ja inimkeskne lähenemine – mida õppisime Tšehhi sotsiaalse innovatsiooni kogemustest? 

Maris Praats
19. mai 2025


Sotsiaalsete probleemide lahendamine eeldab tänapäeval rohkemat kui vaid olemasolevate teenuste parandamist. Muutuv maailm ja üha keerulisemad sotsiaalsed väljakutsed nõuavad julgust mõelda raamidest välja, katsetada uusi lahendusi ning panna inimesed ja nende tegelikud vajadused kõige keskmesse. Just selliste ideede ja praktikatega tutvusime 13.–14. mail 2025 Prahas, kus toimus Euroopa Sotsiaalfond + kogukonna õppereis „Sotsiaalse innovatsiooni toetamine: teekond läbi kahe ESF-i programmiperioodi, Tšehhi kogemus“ (ESF+ Community of Practice on Social Innovation study-visit „Supporting Social Innovation: A Journey Through Two ESF Programming Periods, The Experience of Czech Republic“). 

KÜSKi esindasid sellel õppereisil sotsiaalse innovatsiooni kompetentsikeskuse Šveitsi-Eesti koostööprogrammi “Sotsiaalse kaasatuse toetamine””sotsiaalse innovatsiooni tegevuste kommunikatsioonispetsialist Maris Praats ja projektijuht Evelyn Valtin. Artiklis tutvustame õppereisi raames tutvustatud sotsiaalse innovatsiooni algatusi. 

Allpool on võimalik tutvuda Tšehhi sotsiaalse innovatsiooni lahendustega, mis keskenduvad eluaseme- ja kodutuse probleemide leevendamisele, vaimse tervise toetamisele, kogukondade taaselustamisele ja mitmekesisuse suurendamisele. Klikkides mustale osale saad igast algatusest pikemalt lugeda.

Social Foundation of the City of Prague: Tugi seal, kuhu riik ei ulatu 

Paljud inimesed satuvad kriisiolukorda ootamatult ja sageli puuduvad neil vahendid või teadmised, kuidas sellisest olukorrast välja tulla. Social Foundation of the City of Prague tegutseb just selliste inimeste toetajana, pakkudes abi siis, kui riiklikest sotsiaaltoetustest jääb vajaka. 

Fond toetab väga erinevaid sihtrühmi – inimesi, kes on hiljuti kaotanud töö või lähedase, kriisi sattunud peresid, puuetega inimesi ning nende hooldajaid. Toetatakse ka vanemaealisi, kes elavad üksi ja keda ähvardab vaesus või sotsiaalne tõrjutus. 

Fond pakub paindlikku rahalist abi, mis võimaldab katta eluasemega seotud kulusid, erivajadustega seotud teenuseid, teraapiaid ja muid toimetulekut toetavaid tegevusi. Oluline on ka see, et lahendusi otsitakse koostöös erinevate valdkondade ekspertide ja vabaühendustega, et abi oleks sisuline ja tõhus. 

Fond on üles ehitatud usaldusele – inimesed ei pea esitama lõputult tõendeid ja dokumente, vaid nende vajadusi hinnatakse personaalselt ja paindlikult. See lähenemine aitab inimestel säilitada väärikust ka kõige raskematel hetkedel. 

Municipal Rental Agency (MRA): turvaline tee tagasi iseseisvasse ellu 

Tšehhi pealinna Praha näitel on näha, kuidas sotsiaalpoliitika ja innovatsioon võivad ühiselt töötades luua tõeliselt toimiva lahenduse eluasemekriisi leevendamiseks. MRA loodi eesmärgiga pakkuda inimestele, kes on sattunud eluasemekitsikusse või kogenud kodutust, võimalust naasta turvalisse ja stabiilsesse elukeskkonda. 

MRA tegutseb kinnisvaraomanike ja haavatavates olukordades inimeste vahelise vahendajana. Omanikele pakutakse kindlustunnet – garantii üüritulu laekumise ja kinnisvara korrashoiu eest. Samal ajal saavad abivajajad võimaluse leida endale taskukohane ja pikaajaliselt turvaline elukoht, mille leidmine vabal turul oleks neile peaaegu võimatu. 

Eriliseks teeb selle mudeli just see, et lisaks eluasemele pakutakse inimestele ka mitmekülgset tuge – alates kolimisabist ja juriidilisest nõustamisest kuni pikaajalise juhtumikorralduseni. Juhtumikorraldaja aitab inimestel koostada isikliku tegevusplaani, mille eesmärk on taastada finantsiline iseseisvus ja sotsiaalne kindlustunne. 

Housing Contact Point: Ühe ukse poliitika parimal kujul 

Üks suurimaid takistusi abini jõudmisel on keeruline ja killustunud sotsiaalteenuste süsteem. Housing Contact Point loodi selleks, et inimesed ei peaks oma probleemide lahendamiseks pöörduma kümnete erinevate ametkondade poole. 

Siin saab inimene kõik vajalikud teenused ühest kohast: juriidiline nõustamine, võlanõustamine, sotsiaaltoetuste taotlemine ja erinevate sotsiaalteenuste korraldamine. Lisaks töötatakse koos inimesega välja isiklik plaan, kuidas lahendada tema konkreetne eluasemeprobleem ja toetada teda ka edaspidi, et vältida olukorra kordumist. 

See mudel on toonud kaasa kiirema abini jõudmise, vähendanud bürokraatiat ja aidanud inimestel taastada oma toimetulekuvõime. Housing Contact Point töötab tihedas koostöös MRA ja teiste sotsiaalprogrammidega, et leida inimesele parim võimalik lahendus nii lühi- kui ka pikaajaliselt. 

Místní místním: Kogukondlik solidaarsus kodutuse ennetamisel 

Místní místním ehk „Kohalikud kohalikele“ on näide sellest, kuidas kogukonnad ja erasektor saavad ühiselt sotsiaalprobleeme leevendada. Selle algatuse raames pakuvad kohalikud ärid, kohvikud ja muud asutused kodututele ning raskustes inimestele tasuta ligipääsu igapäevaeluks hädavajalikele teenustele. 

Tegemist ei ole lihtsalt heategevusprojektiga, vaid läbimõeldud kogukondliku lahendusega, mis aitab vähendada sotsiaalset tõrjutust ja annab inimestele võimaluse säilitada oma väärikus ka kõige raskematel hetkedel. Teenuste hulka kuuluvad tasuta joogivesi, ligipääs tualettidele, Wi-Fi, telefonide laadimisvõimalus ning hügieenitarbed. 

Oluline on ka see, et „Místní místním“ aitab murda ühiskondlikke eelarvamusi ja luua positiivsemat suhtumist kodutuse probleemidesse. Prahas on juba üle 200 sellise toetuspakkumise koha ja mudelit laiendatakse ka teistesse linnadesse, sealhulgas Brnosse. 

PSYEN: Vaimse tervise toetamine innovaatilise ravi ja sotsiaaltöö sümbioosis 

Vaimse tervise kriis on paljuski nähtamatu, ent mõju ühiskonnale on tohutu. PSYEN projekt ühendab kaks esmapilgul väga erinevat maailma – meditsiinilise ravi ja sotsiaaltöö. Kasutades ketamiini-abistatud teraapiat (KAT) koos juhtumikorralduse ja sotsiaaltööga, pakutakse inimestele terviklikku tuge teekonnal vaimsest kriisist taastumisele. 

Projekti sihtrühma kuuluvad inimesed, kes võitlevad kroonilise ärevuse, depressiooni, PTSD, söömishäirete ja sõltuvusprobleemidega. PSYEN-i lähenemine ei piirdu ainult raviprotseduuridega. Iga klient saab personaalse juhtumikorraldaja, kes aitab neil astuda praktilisi samme sotsiaalse integreerumise suunas – olgu selleks töö leidmine, elukoha kindlustamine või toetavate võrgustike loomine. 

Selle innovatsiooni erilisus seisneb ka selles, et projekti käigus hinnatakse süstemaatiliselt ravi kuluefektiivsust ja pikaajalist mõju, et tõestada sellise lähenemise vajalikkust ja jätkusuutlikkust. Projekti eesmärk on jõuda selleni, et see teraapia muutuks kättesaadavaks ka läbi riikliku tervisekindlustuse. 

„Free from Fears“: Vanemad kui võtmetegijad laste vaimse tervise hoidmisel 

Laste vaimse tervise probleemid on kogu Euroopas tõusuteel ja spetsialistide järjekorrad pikad. „Free from Fears“ programm pakub sellele probleemile ennetavat ja tõenduspõhist lahendust, kaasates vanemaid kui lapse esimesi ja kõige olulisemaid toetajaid. 

Programm on üles ehitatud kuuenädalasele koolitustsüklile, kus lapsevanemad õpivad praktilisi tehnikaid laste ärevuse ja hirmude leevendamiseks. Eriliseks teeb selle programmi see, et see ei keskendu vaid lapsele, vaid toetab ka vanemate enda vaimset tervist. Sageli on laste ärevuse juured seotud vanemate stressi ja ärevusega, mistõttu toetatakse peret tervikuna. 

Pilootprojektis osaleb üle 200 pere ja eesmärk on saavutada, et see lähenemine muutuks riiklikuks ennetusprogrammiks, mida rahastatakse ennetusfondide ja tervisekindlustuse kaudu. 

Freya: seksuaalsuse ja suhete mõistmine kui osa hoolivast ühiskonnast 

Freya on Tšehhis tegutsev organisatsioon, mis keskendub seksuaalsuse ja suhete teemade integreerimisele sotsiaal-, tervishoiu- ja haridusasutustesse. Nende eesmärk on edendada arusaamist seksuaalsuse ja suhete olulisusest, ennetada seksuaalvägivalda ning vähendada stigmat ja eelarvamusi seoses puuetega inimeste, eakate ja teiste haavatavas olukorras olevate inimeste seksuaalsusega.

Freya pakub koolitusi, nõustamist ja metoodilist tuge professionaalidele ja hooldajatele, et aidata neil paremini mõista ja toetada oma klientide või lähedaste suhteid ning seksuaalsust. Nende tegevused hõlmavad seksuaalsuse ja suhete alaseid kursusi, metoodilist tuge teenuste integreerimiseks, nõustamist, haridusgruppe hooldajatele, veebinare, spetsialistide koolitusi ning tasuta professionaalset sotsiaalnõustamist.

Details

Broumov 2028+: Kultuur ja loovus kui sotsiaalse muutuse käivitajad 

Väikesed maapiirkonnad seisavad silmitsi järjest suureneva väljakutsega: noored lahkuvad, elanikkond vananeb ja kogukonnaaktiivsus kahaneb. Broumov 2028+ programm on eeskujulik näide sellest, kuidas kultuur ja loovus võivad olla kogukondade taaselustamise võti. 

Selles programmis kasutatakse kultuurisündmusi, loovate töötubade korraldamist ja noorte kaasamist kogukonnategevustesse, et suurendada inimeste huvi oma elukeskkonna vastu. 

Kohalikud omavalitsused, eraettevõtted ja loomeinimesed on loonud koostööplatvormi, mille kaudu arendatakse nii kogukondlikke üritusi kui ka sotsiaalset ettevõtlust, mis annab inimestele uusi töövõimalusi ja tugevdab kohalikku majandust. 

Broumovis ei ole kultuur pelgalt vaba aja sisustamine – see on tööriist, mille abil tugevdada kogukondlikku identiteeti ja luua sidemeid, mis aitavad kaasa ka sotsiaalsete probleemide ennetamisele ja lahendamisele. 

META, o.p.s.: Kuidas toetada mitmekeelseid kogukondi ja luua võrdseid haridusvõimalusi 

Lisaks külastasime õppereisi raames ka META, o.p.s. organisatsiooni, mis keskendub teist emakeelt kõnelevate laste ja noorte haridusvõimaluste parandamisele ning sotsiaalse kaasatuse suurendamisele. META pakub mitmekülgset tuge nii migrantidest peredele kui ka õpetajatele, aidates kaasa laste paremale lõimumisele haridussüsteemi. Arutasime organisatsiooni esindajaga, kuidas nende kogemusi ja metoodikaid – sealhulgas keeleõppe toetust, õpetajate metoodilist nõustamist ning kogukondade aktiivsemat kaasamist – võiks rakendada ka Eesti kontekstis. 

Centrum pro integraci cizinců: kogemused ja lahendused välismaalaste paremaks lõimimiseks 

Külastasime ka Centrum pro integraci cizinců, o.p.s., mis on keskendunud välismaalaste integreerimisele Tšehhi ühiskonda. Organisatsioon pakub praktilist tuge nii töö- kui ka igapäevaeluga kohanemisel, aidates kaasa sellele, et uussisserändajad leiaksid kiiresti oma koha ühiskonnas ja tööturul. 

Keskuse tegevused hõlmavad keeleõpet, juriidilist ja tööalast nõustamist ning sotsiaalset tugi- ja kohanemisprogramme. Erilist rõhku pannakse sellele, et teenused oleksid kergesti kättesaadavad ja toetaksid inimeste iseseisvuse kiiret taastamist. 

Papillion – Prevention of Energy Poverty

Papillion – Prevention of Energy Poverty on suunatud energiavaesuse ennetamisele ja leevendamisele, pakkudes inimestele praktilist tuge ja teadmisi energiatõhususe parandamiseks. Projekti eesmärk on aidata majanduslikult haavatavatel leibkondadel vähendada oma energiakulusid läbi targemate energiatarbimise harjumuste ja tehniliste lahenduste, nagu kodude soojustamine ja energiasäästlike seadmete kasutamine. Papillion pakub ka nõustamist ja tuge sobivate toetuste taotlemisel, aidates inimestel vältida olukordi, kus kõrged energiakulud ohustavad toimetulekut või suurendavad vaesusriski. See lähenemine aitab parandada nii inimeste elukvaliteeti kui ka edendada kestlikumat ja sotsiaalselt õiglasemat energiapoliitikat.

Milliseid olulisi arutelusid peeti ja mida Eestisse kaasa võtta?

Aruteludes rõhutati, et sotsiaalne innovatsioon algab inimkeskse lähenemise ja probleemi sügavast mõistmisest. Tšehhi kogemus näitas, et disainmõtlemine on eduka lahenduse loomisel hädavajalik ning ilma selleta jäävad projektid sageli formaalseks ja vähe mõjusaks.

Oluline oli ka süsteemne tugi ideede varajases arenduses. Tšehhis toimub sotsiaalsete innovatsioonide rahastamine kahes etapis: esmalt hinnatakse idee küpsust individuaalsetel konsultatsioonidel, seejärel tehakse otsus taotluse esitamise kohta. Selline lähenemine aitab vältida ebaefektiivset ressursikasutust ja tõstab projektide edukust – sarnast süsteemi võiks kaaluda ka Eestis.

Arutati ka uuenduslikke rahastusmudeleid, kus eraannetusi kombineeritakse omavalitsuste ja riigi panusega. See suurendab nii rahalisi vahendeid kui ka kogukondlikku vastutust. Samas toodi välja probleem, et paljud projektid ei leia pärast katsetusfaasi jätkusuutlikku rahastust, mistõttu vajatakse paindlikumaid ja pikaajalisi Euroopa tasandi rahastamismehhanisme.

Eriliselt rõhutati ka mõju hindamise olulisust – ainult kvantitatiivsed näitajad ei peegelda tegelikke muutusi inimeste eludes. Vajalik on arvestada ka inimeste lugude ja kogemustega, mis aitavad paremini hinnata projektide tegelikku mõju.

Õppereisi üks peamisi järeldusi oli, et süsteemsed muutused saavad alguse hoiakute ja mõtteviisi muutusest. Vajame julgust katsetada, loobuda harjumuspärasest ja võtta kasutusele ka esmapilgul riskantsed lahendused.

Arutati ka sotsiaalsete „ajapommide“ kaardistamise vajadust, et tuvastada varakult probleemid, mis võivad tulevikus kujuneda tõsisteks sotsiaalseteks kriisideks. Selline ennetav ja strateegiline lähenemine võiks olla väärtuslik täiendus ka Eesti sotsiaalpoliitikasse.

Kokkuvõttes rõhutati, et pikaajaline visioon ja järjepidevus on muutuste elluviimisel vältimatud – kiired ja lühiajalised lahendused võivad tuua ajutisi tulemusi, kuid kestlikke muutusi saavutame vaid strateegilise ja inimkeskse arendustööga.

Kirja pani: Maris Praats