Sotsiaalne innovatsioon väärib riigi ja kodanikuühiskonna täit tähelepanu

Priit Põiklik
1. apr. 2022


Innovatsioon on viimasel ajal sagedasti kasutatav sõna. Samuti sotsiaalne innovatsioon. Riigil ja kodanikuühiskonnal on aeg üheskoos selle sõnapaari olemusse tõsiselt süveneda ja selle sisu üheskoos eesmärgipäraselt määratleda.

Mitmed siseriiklikud arengukavad sh „Eesti 2035“ kui katusstrateegia ja sellest tulenevalt „Eesti teadus- ja arendustegevuse, innovatsiooni ning ettevõtluse arengukava 2021–2035“ ja „Sidusa Eesti arengukava 2021–2030“ käsitlevad seda temaatikat. Teema on aktuaalne ka Euroopa tasandil – hiljuti avaldas Euroopa Komisjon sotsiaalmajanduse tegevuskava („Social Economy Action Plan“), mille fookuses on kuni 2030. aastani sotsiaalse ettevõtluse ja -innovatsiooni arendamine.

Innovatsioon ei teki ainult riigi eestvedamisel ja suunamisel. Kodanikuühiskonna erinevatel struktuuridel – kogukondadel, vabaühendustel ja sotsiaalsetel ettevõtetele – on riigistruktuuridega võrreldes oluliselt paindlikumad võimalused innovatsiooniks. Eriti ilmekalt väljendus see COVID kriisi ajal, kui kodanikuühiskond reageeris kiiresti ja paindlikult ühiskonna valupunktidele. Nii aidati abivajajaid, lahendati tööjõupuudust meditsiinis, tegeleti vaimse tervise probleemide ennetamise ja lahendamisega jpm. Täna näeme, kui kiiresti ja paindlikult on kodanikuühiskond koostöös kohaliku omavalitsuse ja ettevõtetega reageerinud Ukraina kriisile.

Kutsume kõiki üles koos Sihtasutusega Kodanikuühiskonna Sihtkapital (KÜSK) mõtlema, mida ja kuidas saame meie riigina teha, et Eestis jätkuks ideid ja jõudu sotsiaalseks innovatsiooniks. Sotsiaalse innovatsiooni olemuse mõtestamise ja sisustamise lisandväärtuse sooviksime vormida ühtsesse tegevuskavasse, mis aitaks meil koordineeritult ja kooskõlastatult saavutada ka riigi arengukavade eesmärgid. 16. veebruaril toimunud Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustiku (SEV) poolt korraldatud poliitikakujundajate ümarlaual jõudsime ühisele arusaamale, et teema on oluline ja valdkondade ülese sotsiaalse innovatsiooni tegevusplaani koostamine on vajalik.

Esimene sotsiaalse innovatsiooni tegevuskava teemaline koosolek toimus 28. märtsil siseministeeriumis.

Kõigile huvilistel on võimalik võtta küsimuste esitamiseks või oma ideede ja mõtete jagamiseks ühendust KÜSKi sotsiaalse innovatsiooni temaatikat vedavate inimestega:

Evelyn Valtin

projektijuht

  • Sotsiaalse innovatsiooni kompetentsikeskuse arendamine
  • Šveitsi-Eesti koostööprogrammi meetme „Sotsiaalse kaasatuse toetamine“ sotsiaalse innovatsiooni komponendi juhtimine

Marju Mäger

koordinaator

  • NULA inkubaatori koordineerimine;
  • kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste ehk CERV-programmi koordineerimine