Sotsiaalse innovatsiooni foorumil Brüsselis tõdeti, et lähiaja eesmärk on inimeste heaolu tagamine ja ja elukeskkonna parandamine

Priit Põiklik
4. okt. 2024


Brüsselis 1.–2. oktoobrini toimunud sotsiaalse innovatsiooni 2024. aasta foorumi eesmärk oli arutleda Euroopa sotsiaalse sidususe tuleviku üle globaliseerumise, tehnoloogiliste muutuste ja majanduskriiside tingimustes. Eestist osales foorumil KÜSKi sotsiaalse innovatsiooni kompetentsikeskuse arendamise projektijuht Evelyn Valtin.

Foorumil keskenduti teemadele, kuidas Euroopa Liidu rahastatud fondid saavad toetada kiirete muutustega kohanemist ning aidata kaasa uute võimaluste loomisele tänases ühiskonnas.

Foorumil oli jutuks ka see, et sotsiaalse kaasatuse ja võrdsete võimaluste kindlustamiseks on hädavajalik tagada, et eri inimgrupid ühiskonnas, sealhulgas vähemused ja haavatavad kogukonnad, oleksid majandusarengus kaasatud ning saaksid osaleda tööhõives võrdselt teistega.

Eesmärk parem ja õiglasem ühiskond

Sündmusel tutvustati erinevaid sotsiaalprogramme, mis edendavad naiste ja noorte tööhõivet ning töö- ja eraelu tasakaalu.

Üks võtmeteemadest oli digitaliseerimise ja uute tehnoloogiate mõju meie ühiskonnas ja eriti tööturul. Arutati, kuidas valmistada töötajaid ja ettevõtteid ette tulevikuks, mil tehisaru roll kasvab ning samas on vaja tagada elukestvat õpet ja töötajate digitaalsete oskuste arendamist.

Evelyn Valtin sõnas foorumimuljeid jagades, et parema ja õiglasema ühiskonna kujunemise toetamine on Euroopas aktuaalne teema ning kestvatele sotsiaalsetele muutustele alusepanemine kasutades sotsiaalselt innovaatilisi lahendusi.

Sotsiaalne innovatsioon tähendab tavaliselt ebaharilikku, uuenduslikku lähenemisnurka

„Sotsiaalse innovatsiooniga tegelemine on oluline, et lahendada pakilisi ühiskondlikke väljakutseid, mis mõjutavad otseselt või kaudselt inimeste heaolu, kogu ühiskonda ja elukeskkonda,“ ütles Evelyn. Sotsiaalse innovatsiooni foorumi fookuses oli edendada koostööd ja sidemeid Euroopa Sotsiaalfond+  sidusrühmade ja võrgustike vahel ning soodustada sotsiaalse innovatsiooni oskuste arendamist.

Evelyni sõnul oli inspireeriv jälgida, kuidas esinejad julgustasid inimesi uuenduslikke ideid välja käima ja testima ning läbi kogemuste õppima ja paremaid lahendusi looma. Sotsiaalselt innovaatiline on niisugune lahendus, mis võib alguses tunduda ebatraditsiooniline, aga samas lihtne, uutmoodi ja nutikas.

Näiteks võiks tuua Eestis NULA inkubaatori läbinud asendusõpetajate projekti, kus selle asemel, et õpetaja haigestumisel tunnid ära jäävad, kutsutakse koolitunde andma inimesed, kes asja tunnevad, aga samas iga päev õpetajana ei tööta. See on lahendus, mis pakub õpilastele õppetöös palju parema tulemuse, sest õpe on vaheldusrikkam, aga samas ei kannata õppe kvaliteet.

Sotsiaalset innovatsiooni ei saa ette võtta ilma koostööta

Nüüd tuleb niisuguste ideedega edasi minna ja viia sotsiaalselt innovaatiline mõttelaad riigiasutustesse, ettevõtetesse, kogukondadesse – ühesõnaga, sisuliselt igale poolt, kus nutikate uuenduslike ideedega saab toimetamist efektiivsemaks, aga samas ka huvitavamaks muuta.

Evelyn pakub kogu loo ilmestamiseks tsitaadi Albert Einsteinilt: “Kui mul oleks tund aega probleemi lahendamiseks, siis mõtleksin 55 minutit probleemile ja viis minutit lahendustele.” See iseloomustab keerukate ühiskondlike probleemide lahendamise puhul probleemi põhjalikku tundmise tähtsust.

Sotsiaalse innovatsiooniga tegelemine on oluline, et lahendada ühiskondlikke väljakutseid, mis mõjutavad otseselt või kaudselt inimeste heaolu, kogu ühiskonda ja elukeskkonda. Püüeldes muutuste poole, tuleb samal ajal otsida riigi, poliitikakujundajate ja riigiasutuste, aga ka erasektori toetust. Sotsiaalse innovatsiooni puhul on oluline kõikide osapoolte kaasamine ja koos töötamine, lisaks muutusi käivitavatele üksikisikutele.

Foorum sai teoks tänu Euroopa Sotsiaalfond+ sotsiaalse innovatsiooni initsiatiivi raames toimunud kogukonnapraktika projektile. Evelyn Valin käis foorumil Šveitsi-Eesti koostööprogrammi “Sotsiaalse kaasatuse toetamine” koordineerimise raames.

Fotod, tekst ja lisainfo:

Evelyn Valtin

projektijuht

  • Šveitsi-Eesti koostööprogrammi meetme „Sotsiaalse kaasatuse toetamine“ sotsiaalse innovatsiooni komponendi juhtimine