Sotsiaalse innovatsiooni ja kaasava ettevõtluse õppereis Oslosse
Oslos, Norras, toimus 31. Märtsil – 3. aprillil Kestliku Ettevõtluse Liidu KELL (endine Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustik) poolt korraldatud õppereis, mille eesmärk oli tutvuda Norra sotsiaalse innovatsiooni ja ettevõtluse ökosüsteemi ning sotsiaalsete ettevõtetega. Õppereis toimus projekti “One vision: integrating profit and social impact in Estonia and Norway” raames. Õppereisile olid kaasatud Eestis sotsiaalse innovatsiooni ja ettevõtluse ökosüsteemis toimetajad, sh sotsiaalsete ettevõtete, ülikoolide ja avalike asutuste esindajad. KÜSKi esindas õppereisil Sandra Paulus, Šveitsi-Eesti koostööprogrammi meetme “Sotsiaalse kaasatuse toetamine” alategevuste koordinaator.



Teisipäeval (01.04) külastati Oslos toimuvat Euroopa suurimat sotsiaalse jätkusuutlikku konverentsi SHE Conference 2025. SHE akronüüm – Social, Human, Equity – tähistab õiglaste võimaluste loomist kõkidele panustamaks jätkusuutliku ja pikaajalise ühiskondliku väärtuse loomisse. SHE konverents on sektoriteülese koostöö platvorm mis paneb kesksele kohale sotsiaalse mõju ja innovatsiooni.
Mitmete esinemiste ja paneediskussioonide taustsüsteemi moodustasid vastastikmõjus olevad kriisid – julgeolek, ränne, majanduskriis, tehisintellekti kiire areng – mis puudutavad nii Norrat, Eestit kui globaalses mõõtmes kõiki teisi riike ja nendes elavaid inimesi, ehk on meie ühised väljakutsed. Märksõnadena lahenduste leidmiseks jäid tugevalt kõlama säilenõtkus (ehk võime edukalt kohaneda ja areneda riskirohkes keskkonnas), mitmekesisus nii väärtustes kui praktikas, ning julge juhtimine ja pühendumus mõjueesmärkidele.
Startup-alal toimusid innovaatiliste algatuste esitlused kiirete liftikõnede formaadis ning võrgustumine koostööpartnerite ja investoritega, sealhulgas Venture Cup 2025 – ülikoolide algatuste võistlus – mille võitis tervishoiusüsteemis uuendusi loov Hugin Medical. Lisaks oli väljapanekute alal võimalik tutvuda Norra sotsiaalsete ettevõtete ja innovaatoritega nii avalikust ja erasektorist kui kodanikuühiskonnast.
Konverentsi-järgselt kohtuti Norra projektipartneritega, reflekteeriti konverentsil kuuldut ja kogetut ning õpiti üksteise kogemustest sotsiaalse innovatsiooni ja ettevõtluse maastikul tegutsemisest. Õppevisiidi üks keskseid eesmärke oli võimaldada igal osalisel, lähtuvalt tema organisatsiooni tegevusest ja eesmärkidest, luua kohapealseid koostöösuhteid, mida projektipartnerid aitasid luua.
Seoses Šveitsi-Eesti koostööprogrammiga “Sotsiaalse kaasatuse toetamine” kohtus Sandra vastastikuse õppimise ja koostöösuhete loomise eesmärgiga kolme inspireeriva vabaühendusega, mis kõik annavad oma panuse sotsiaalsesse kaasatusse läbi eri keele- ja kultuuritaustaga, sh rände- ja sundrändetaustaga, inimeste toetamiseks Norra ühiskonnaga kohanemisel ja lõimumisel.
Catalysts – ligi 15 aastat tagasi eestvedaja Lisa Cooper-i poolt asutatud mitmekesisuse ja kaasamise edendamisele pühendunud organisatsioon, mis pakub kursuseid, nõustamisteenuseid ja mentorprogramme tööandjatele igas sektoris, et suurendada eri keele- ja kultuuritaustaga inimeste, sh noorte, kaasatust tööturule. Muude teenuste kõrval pakutakse “tagurpidi” mentorlust ehk programmi mille raames tippjuhid mentee rollis ning eri keele- ja kultuuritaustaga inimesed mentori rollis vahetavad kogemusi, soodustamaks kultuuridevahelist mõistmist, kaasatust ning innovatsiooni.
Sammen om en jobb – Oslos tegutsev 2017. aastal asutatud vabatahtlik organisatsioon mis ühendab sisserändajad ja pagulased Norra tööandjatega 6-kuulise mentorprogrammi raames. Arvestades teisi täna pakutavaid mentorprogramme ja nende sihtrühmasid keskendub Sammen om en jobb just kõrgelt kvalifitseeritud sisserändajatele, toetades nende võimalusi leida nende kvalifikatsioonile vastavaid töökohti, aidates seeläbi neil oma teadmiste ja oskustega panustada Norra ühiskonda. Organisatsiooni üks asutajatest, Erlend Skarsgard Nyheim, rõhutab et eesmärk on luua süsteemset muutust selles, kui kaasav on Norra ühiskond. Mentorprogrammi mõju on Erlendi sõnul ennast tõestanud ning praegu keskendutakse laienemisele ja teenusete piloteerimisele teistes piirkondades.
Stiftelsen Mangfold i Arbeidslivet (MiA) – MiA sihtasutus on teadmuskeskus ja võrgustik Norra ettevõtetele, kes vajavad teadmiseid ja kogemusvahetust mitmekesisuse suurendamisel. MiA tegutseb koostöös riigiasutuste, eraettevõtete ja sotsiaalsete ettevõtetega, viies läbi mitmeid erinevaid programme, pakkudes kursuseid, töötubasid ja juhendamist. Nende tegevused ja sihtrühmad on mitmekesised, näiteks pakutakse tegevusi sisserännanud naistele ja emadele, romadele, noortele; tegeletakse finantskirjaoskusest põlvkondade-vahelise koostöö oskusteni. MiA keskendub piloteerimisele, mille eesmärk on välja töötada uusi ja jätkusuutlikke lahendusi sotsiaalsetele väljakutsetele. Eli Langset, sihtasutuse direktor, toob välja et jätkusuutlike ja mõjusate lahenduste loomiseks on kõige olulisem erinevate osapoolte vaheline suhtlemine, seda eriti mitmekesisuse ja kaasatusega seotud tegevustes.
Kõikide ühingutega kohtudes oli kandvaks märksõnaks mõju ning ühine arusaam, et mõjupõhine tegutsemine on sotsiaalsete muutuste loomisel keskne ning praktiline mõju mõõtmine peab vastama eesmärkidele, sh on vajalik arendada kõikide osapoolte – nii vabaühenduste, (sotsiaalsete) ettevõtete kui avalike asutuste – teadlikkust ja võimekust just sotsiaalse mõju mõõtmisel.
Kirja pani:

Sandra Paulus
koordinaator
- Šveitsi-Eesti koostööprogrammi meetme „Sotsiaalse kaasatuse toetamine“ sotsiaalse innovatsiooni alategevuste koordineerimine