KÜSK suminar 2023: Kogukondade Eestist ausalt ja avatult – võtame kokku

Suminaril osales kokku 52 inimest, kes esindasid kodanikuühiskonda ja/või sellega seotud organisatsiooni. Kui soovid oma kontakte teiste osalejatega, siis palun anna meile sellest teada suminari kokkuvõtva küsimustiku kaudu, mille leiad siit.

Suminar 2023 esinejate kontaktid

Sveta Grigorjevaga saate ühendust e-posti aadressil kullanupp@gmail.com

Christian Veske – https://volinik.ee/meist/

Piret Jeedas – https://kaasamine.ee/piret-jeedas/

Esitlused ja kokkuvõtted

Kire raja meditatsioon uusvanaeestlusesse (Sveta Grigorjeva)

Sotsiaalselt tundlik ja aktiivne kunstnik – kes see veel on? (Sveta Grigorjeva)

AVATUD RUUMI KOKKUVÕTTED (Avatud ruumi kokkuvõttete autorid on avatud ruumis kaasa löönud inimesed, avatud ruumi aitas luua Piret Jeedas)

Võta ise suminar kokku ja jaga seda meiega. Täida suminar 2023 kokkuvõtte küsimustik siin.

PS! Loe ka KÜSK kommunikatsioonipealiku Priit Põikliku kokkuvõtvat ja meeleolukat uudist koos pildimaterjaliga meie suminarist – https://kysk.ee/kuski-seekordse-suminari-arutelud-keskendusid-kogukondadele-ausalt-ja-avatult/

Aitäh kõigile osalejatele ja esinejatele ja jällenägemiseni!

Katre Tamm

SUMINAR 2023 peakorraldaja

KÜSK suminar 2023: Kogukondade Eestist ausalt ja avatult sisu tutvustus, päevakava jms arhiivimaterjal

Mida tähendab ausalt ja avatult? KÜSKi suminar 2023 kutsub sel aastal olema aus ja avatud. Aus ja avatud nii oma toimetamistes enda sees kui ka väljapoole. Suminar on segu tööst ja meelelahutusest. Meelelahutusliku osa täidab sel aastal koreograaf, tantsija, luuletaja ja kriitik Sveta Grigorjeva. Kuulame tema esinemist ja teeme intervjuu. Saab küsida ka küsimusi. Sveta Grigorjeva ülesastumised avalikkuse ees saab võtta kokku sõnaga “AUS”. Sõna “AVATUD” iseloomustab selleaastase suminari töine ja asine osa. Kaasamispraktiku, protsessijuhi ja õpidisaineri Piret Jeedase abiga suundume avatud ruumi meetodil probleeme lahendama.

Miks kogukondade Eestist? Eesti Õigekeelsussõnaraamat ütleb, et kogukond on mingis piirkonnas elav ning sotsiaalsete suhete võrgustikuga seotud inimrühm. Kuidas aga kogukonnad omavahel suhtlevad? Kas suhtlevad? Millist koosööd nad eelistavad teha? Need on küsimused, mille suminaril õhku viskame ja ise ka kinni püüda proovime.

REGISTREERIMINE ON LÕPPENUD!

Suminar toimub 28 kuni 29. juunil 2023 Kosmonautika Puhkekeskusesse Pärnumaal.

Peaesineja on Eesti koreograaf, tantsija, luuletaja ja kriitik Sveta Grigorjeva.

Töise meeleolu loob kaasamispraktik, protsessijuht ja õpidisainer Piret Jeedas.

Suminari peaesineja Sveta Grigorjeva ja töise osa eestvedaja Piret Jeedase tutvustused

Sveta Grigorjeva on Eesti koreograaf, tantsija, luuletaja ja kriitik. On avaldanud kaks luulekogu „kes kardab sveta grigorjevat“ (2013) ja „American beauty“ (2018). Tema lavastuste hulka kuuluvad näiteks “Rebel Body Orchestra“ (2017), „TEKHNE“ (2020) ja „FAKERZ“ (2021).

Kunstnikuna huvitab teda spinozalik „me ei tea siiani, milleks keha on võimeline“ lähtestus ning tihtipeale just ekspressiivse keha ja teksti võimalik subversiivne olemus ja potentsiaal.

Grigorjeva on tantsinud nii enda kui teiste töödes Eestis ja välismaal. Ta omandas sügisel 2022 oma teise magistrikraadi Justus-Liebig-Universität Giessenis Saksamaal kõrgema kiitusega.

Sveta Grigorjeva foto autor on Maria Obermeier.

Piret Jeedas on kaasamispraktik, protsessijuht ja õpidisainer, kelle igapäevatöö keskmes on tähenduslike arendusprotsesside ja õpiteekondade disain ja elluviimine nii Eestis kui ka rahvusvahelisel tasandil. Kaasav mõtteviis, dialoogiline meelelaad ja uuega katsetamine on tema lähenemise läbivad märksõnad.

Koostöös WHO´ga on ta panustanud Rahvatervise arengukava koostamise protsessi. Huvi innovatsiooni vastu täiskasvanuhariduses viis põnevale rännakule juhtida rahvusvahelist koostööprojekti “MoveMakers: Co-Creating New Ways of Learning”. Ta on viinud läbi “Koolitajate koolituse” Kosovos, peaministri strateegilise büroo juures.

Piret on külalisõppejõud Tallinna Ülikooli andragoogika tudengitele. Piretile meeldib mõtiskleda, sõpradega metsaradadel erilisi hetki märgata, maailmas avali silmi ringi kaeda.

28.06.2023

KellaaegTegevuse sisu ja koht
10.30–11.30Saabumine ja registreerimine
(Kosmonautika kohvik / söögisaali ees)
ja majutumine

Jooksvalt on avatud toekam kohvilaud
(Kosmonautika kohvik / söögisaal)
11.35–11.45Tervitussõnad ütleb Sihtasutus Kodanikuühiskonna Sihtkapitali juhataja Anneli Roosalu
(Kosmonautika kohvik / söögisaal)
11.45–12.05Karussell – liigume ja vestleme ja saame tuttavaks
(Kosmonautika kohvik / söögisaal)
12.05–12.15Tervitussõnad ütleb EV Siseminister Lauri Läänemets ja siseministeeriumi kolleegid
(Kosmonautika kohvik / söögisaal)
12.15–12.30Programm ja tehniline info (küsimus/vastus) ja vajadusel majutumine
(Kosmonautika kohvik / söögisaal)
12.30–13.45Sveta Grigorjeva teemal Mida tähendab olla sotsiaalselt aktiivne kunstnik ja kodanik Eestis?  45min
Svetat intervjueerib soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise volinik Christian Veske 30min
(seminariruum)
14.00–15.00Lõunasöök
(Kosmonautika kohvik / söögisaal)
15.10–18.10 Avatud ruum Piret Jeedasega. 
Avatud ruum on vestlemise ja arutlemise vorm, kus uuritakse ühiselt olulisi küsimusi ja teemasid. Avatud ruumi loovad osalejad ise, kes julgevad olulisi teemasid püstitada, aktiivselt osaleda ja tulemustesse panustada.
Nii võib avatud ruumis uurida erinevaid probleeme, anda hoogu juurde ideedele, luua edasisi tegevuskavasid.
Suminaril toimuva avatud ruumi teema on:
„Ausalt ja avatult kogukondadest, KÜSKist ja kõigest muust olulisest järgmise 5 aasta jooksul”.

Mis on need teemad, mis sind öösiti üleval hoiavad? Mida soovid teiste tegemistest rohkem teada? Mis uued algatused vääriksid koos teistega läbi mõtlemist?
Seda saamegi ühiselt uurida. 
Avatud ruumis liigume ja mõtleme, kui väsime, siis puhkame. Loe veel lisaks avatud ruumi meetodi kohta siit.
(seminariruum)

Jooksev paus: vesi ja maasikad on saadaval seminariruumis
18.30-19.30Õhtusöök
(Kosmonautika kohvik / söögisaal)
20.00-02.00Saun ja snäkid 
(saunamaja)
21.00-01.00Videodisko koos KÜSKi lemmiklugudega
(Kosmonautika kohvik / söögisaal)
02.00Öörahu

29.06.2023

KellaaegSisu ja koht
08.00-10.30Pikk ja rahulik hommikusöök
(Kosmonautika kohvik / söögisaal)
09.30–11.30KÜSK nõukogu koosolek
(seminariruum)
kuni 12.00Vaba aeg, pakkimine, koju minek
Kui selgub, et sa ei saa osaleda, palun anna sellest kindlasti teada võimalikult varakult e-posti teel  byroo@kysk.ee või Katre Tamm mobiiltelefonil 5190 9194.

Korraldajal on õigus teha programmis muudatusi.

OLULINE INFO

 • KUIDAS TULLA KOHALE? Kosmonautika puhkekeskuse kohta (s.h kohale jõudmise koordinaadid) saad lähemalt lugeda siit www.kosmonautika.ee. Kosmonautika puhkekeskus on tervenisti broneeritud suminari jaoks 28.06 kuni 29.06 (kell 12.00).
 • PARKIMINE. Parkimine on puhkekeskuse esisel platsil.
 • AUTOJAGAMINE! Kellel ei ole isiklikku võimalust kohalesõiduks, siis pakume sõidujagamise vahendamist teiste osalejatega. Palun pane oma soov pakkuda või leida transporti kirja siin. Kui vajad transporti, siis palun võta ise transpordi pakkujaga ühendust.
 • Saabumisel palume toimida järgmiselt:
  • REGISTREERIMINE. Registreerimine ja majutumine on Kosmonautika kohviku (söögimaja) ees. Viide on parkimisplatsil näha. Kosmonautika kohviku ees on registreerimislaud, kus palume teil oma allkiri registreerimislehele anda. Registreerimisega tegeleb Kerstin Rei.
  • MAJUTUMINE Seejärel palume registreerimislaua juures võtta majutusvõtmed. Majutusega tegeleb Sandra Paulus. Sandra hoolitseb, et kõigil on olemas mõnus tuba – saabumisel saate oma toa numbri teada registreerimislauast. Majutumine on kõigi mugavustega 2-4 kohalistes tubades. Toad peavad olema vabastatud 29.06.2023 hiljemalt kell 12.00. Kui soovite toa või majutuse osas midagi küsida või täpsustada – aitab teid KÜSKist, Sandra Paulus (sandra@kysk.ee). Voodipesu ja saunarätikud on tubades olemas. Saunarätikud on kasutamiseks ainult sauna- ja pesuruumides. Randa tuleb kaasa võtta oma isiklik rätik.
  • NIMESILT Lõpuks palume nimesildi lauas endale ise nimesilt teha ja kleepida nähtavale kohale. Nimesildile on soovituslik kirjutada ees- ja perekonnanimi. Võimalik, et on mitu ühe nimega inimest.
 • TOITLUSTAMINE! Suminaril on arvestatud eritoitudega järgmiselt: vegan (kõige loomse vaba), gluteenivaba, laktoosivaba. Eritoidu sööjatele serveeritakse toit eraldi ja selles osas jälgige juhiseid kohapeal. Toidu serveerimise juures on kohalik Kosmonautika köögitiim. Palun need, kes kirjutasid registreerimislehel “toidueelistused puuduvad”, mitte eelistada vegan, gluteenivaba või laktoosivaba toitu, sest need on arvestatud neile, kes selle registreerimislehel selliselt märkisid.
 • ALKOHOL. Alkohoolseid jooke saab osta Kosmonautika kohvik-baarist. See on avatud 28.06.2023 kuni 02.00. Kosmonautika keskus palub kaasavõetud alkohoolseid jooke mitte kohapeal tarbida.
 • SUITSETAMINE. Kosmonautika Puhkekeskus on suitsetamise vaba. Suitsetajatel on ette nähtud kindel koht.
 • WIFI ja levi. Kosmonautika Puhkekeskuses ei ole WIFIt. Mobiilside levib ja kõige paremini Telia ja järgneb Tele2. Kõige kehvemini levib Elisa.
 • MÄRKMEPABER ja kirjutusvahend. Oleme keskkonnasäästlikud – kohapeal me ei jaga väljaprinditud materjali. Päevakava on kohapeal olemas nii Kosmonautika kohviku / söögisaal, seminariruum kui ka saunamaja juures. Sellega saate tutvuda kasutades kahe jala meetodit, või paluda kedagi, kes seda teie eest saab teha. Päevakava saate soovi korral pildistada, et siis kellaaegu operatiivselt jälgida. Kellel on siiski vajadus kritseldada, siis saate registreerimislauast paberit küsida ja kirjutusvahendit samuti.
 • ESMAABI. Kosmonautika Puhkekeskuses on olemas esmaabikapp, kus on olemas vahendid pindmiste vigastuste esmaabiks. Palume vajalikud ravimid osalejatel ise kaasa võtta. Lähim apteek asub Häädemeestel (6km Kosmonautika Puhkekeskusest) ja see on 28.06 avatud 9.00 kuni 18.00.
 • ÕHU ja VEE TEMPERATUURID. Õhu ja vee temperatuure soovitame jälgida Ilmateenistus lehelt, mis asub siin
 • RIIETUS. Palume riietuda vastavalt ilmale ja võtta kaasa vajalikud vahendid (päikesekaitse, sääsetõrjevahend jms).
 • UJUMISVÕIMALUS. Kosmonautika Puhkekeskus asub Kabli rannas, kus on ujumisvõimalus.
 • HAIGESTUMINE. Juhul, kui tunned end haigena või oled haige, siis palun jää end koju ravima. Suminarile tuleb kohale pea 60 inimest ja soovime, et kõik jääksid terveks! Teata oma mittetulekust Katre Tamm mobiiltelefonil 5190 9194.
 • TÜHISTAMINE. Kui oled registreerinud, siis oleme arvestanud sinu tulekuga ja teinud kõik selleks, et kohapeal oleks sul olemas programmi nautimiseks kõik vajalik. Kui sa ei saa mõjuvatel põhjustel tulla, siis teata oma mittetulekust Katre Tamm mobiiltelefonil 5190 9194.

Kohtumiseni Kosmonautikas!

Suminari peakorraldaja

Katre Tamm, 5190 9194