Toetame 28 vabaühenduse arenguhüppeid 300 000 euroga
28 vabaühendust said KÜSKi 2016. aasta arenguhüppe taotlusvoorust oma organisatsiooni arendamiseks toetust kokku 296 585,36 eurot.
Projekte esitati kokku 147, neist 73 piirkondlikku ja 74 üleriigilist. Toetust andsime 18 piirkondlikult ja 10 üleriigiliselt tegutsevale vabaühendusele. Kõikide toetust saanud projektidega on võimalik tutvuda: www.kysk.ee/toetatud-projektid
Arenguhüppe taotlusvoor toimus kolmandat aastat järjest. Et vabaühendused saavad selles ise öelda ja põhjendada, millise tegevusvõimekuse arendamiseks nende organisatsioon kõige enam toetust vajab, on see olnud igal aastal meie kõige populaarsem taotlusvoor.
Ette võetavaid arenguhüppeid on selgi aastal väga erinevatest valdkondadest. Näiteks arendatakse kommunikatsioonioskusi, töötatakse välja omatulu teenimise süsteeme, suurendatakse liikmete kompetentsi oma valdkonna arendamiseks, planeeritakse paremat koostööd teiste organisatsioonidega jpm. Projektid kestavad valdavalt 2017. aasta kevadeni ning siis teeme tulemustest kindlasti ka kokkuvõtted.
Taotluste kohta võib öelda, et need on läinud paremaks – ühingud oskavad põhjalikumalt analüüsida arenguvajadusi ja sealt edasi põhjendada tegevuste vajalikkust, mille jaoks toetust küsitakse. KÜSKi ressursid ei ole aga kahjuks suurenenud ja kurbusega peab tõdema, et neid, kes oleks toetust väärinud, oli vähemalt kaks korda rohkem kui toetusesaajaid.
Muidugi on ka hulk probleeme, mis aasta-aastalt arenguhüppe taotluste juures korduvad. Kui arenguvajaduste analüüsile ei panda suurt rõhku, ei suudeta sellest edasi ka korralikke organisatsiooni arendavaid plaane välja töötada ning jäädakse toetust küsima igapäevasteks tegevusteks. Arenguhüppe voor on aga suunatud just organisatsiooni enda tegevusvõimekuse suurendamiseks, mitte tegevustoetusteks. Samuti oli palju väikseid ja kergesti välditavaid vigu, mis tekivad kiirustamisest ja vooru eesmärkide ja tingimustega pinnapealsest tutvumisest.
Paneme siinkohal kõikidele ühendustele südamele, et kui teie sooviks on viia oma ühingu tegutsemine kvaliteedilt järgmisele tasemele, siis see nõuab põhjalikku arenguvajaduste analüüsi ning sellest lähtuvalt konkreetsete uute ja arendavate sammude planeerimist. Väga kasulik on selle kõige juures väliste asjatundjate kaasamine ja üleüldse kaasamõtlejate ringi suurendamine – nii organisatsiooni mõju ja arenguvajaduste hindamiseks kui tulevikutegevuste planeerimiseks ja tulemustele hinnangu andmiseks.
Projektide endi ettevalmistamiseks soovitame jätkuvalt konsulteerida maakondlike arenduskeskuste vabaühenduste konsultantidega. Väga häid ühenduse arendamise nippe on hulganisti kirjas näiteks Organisatsiooni arendamise käsiraamatus. Projektide plaaneerimise, läbimõtlemise ja kirjapanemise abiliseks soovitame aga ka Vabaühenduse projektitaotluse koostamise juhendit.
Soovime kõigile toetust saanud ühingutele pikka arenguhüpet!
Lisainfo:
Mari-Liis Dolenko, Mariliis@kysk.ee, tel: 655 6423, 521 2422