Torinos toimus sotsiaalse innovatsiooni õppevisiit 

Maris Praats
10. jaan. 2025


5.–7. novembril 2024 toimus Itaalias Torinos Euroopa Sotsiaalfondi+ (ESF+) kogukonnapraktika (CoP SI) korraldatud õppevisiit. Õppevisiidi eesmärk oli tutvuda Itaalia sotsiaalse innovatsiooni ökosüsteemi, koostöömudelite ja seadusandlike lahendustega, et mõista, kuidas neid praktikaid saab kohandada ja rakendada teistes riikides. Kodanikuühiskonna Sihtkapitali (KÜSK) juures tegutsevat Sotsiaalse innovatsiooni kompetenstikeskust esindas Evelyn Valtin. 

Õppevisiit tõi kokku 68 osalejat 19 Euroopa Liidu liikmesriigist, sealhulgas sotsiaalvaldkonna eksperte, kohalike omavalitsuste esindajaid ning Euroopa sotsiaalfondi rahastuse haldajaid. Torino valiti sihtkohaks tänu oma unikaalsele ja hästi väljakujunenud sotsiaalse innovatsiooni ökosüsteemile, kus avalik- ja erasektor, kodanikuühiskond ning akadeemia teevad tõhusalt koostööd. 

Kolmepäevane programm pakkus ülevaate sellest, kuidas kohalikud omavalitsused, kodanikuühiskond ja eraettevõtted teevad koostööd, et leida loovaid lahendusi kogukondlikele probleemidele. Torinos on sotsiaalset innovatsiooni tehtud nii avalike kui ka erasektori ressursside ja kogukonna kaasamise kaudu. 

Esimene päev: Kuidas töötab sotsiaalne innovatsioon Itaalias? 

Esimesel päeval said osalejad ülevaate Itaalia sotsiaalse innovatsiooni ökosüsteemist – see tähendab, kuidas erinevad osapooled (avalik sektor, ettevõtted, kodanikuühendused) töötavad koos, et luua paremat elukeskkonda. Näiteks tutvustati Torino linna tugevaid koostöömudeleid, kus valitsusasutused annavad kodanikuühiskonnale suurema rolli avalike probleemide lahendamisel. 

Teine päev: kohalike projektide külastamine 

Teise päeva fookuses olid praktilised näited sotsiaalse innovatsiooni rakendamisest Torino linnas ja selle ümbruses. Osalejad külastasid mitmeid projekte, mis on loodud vastuseks konkreetsetele sotsiaalsetele vajadustele ja väljakutsetele. Torino linn on eriline just selle poolest, et siin kohtuvad traditsioonilised avaliku sektori algatused ja uuenduslikud kogukondlikud lahendused, mis töötavad käsikäes. 

Üheks silmapaistvamaks kogemuseks oli San Salvario linnaosa kogukonnamajade võrgustik, kus kunagised tühjana seisnud hooned on muudetud aktiivseteks kogukondlikeks keskusteks. Need keskused pakuvad kohalikele elanikele võimalusi osaleda erinevates haridus-, kultuuri- ja tugiprogrammides. Keskuste südameks on paindlikkus ja kogukonnapõhine lähenemine – lahendused kohandatakse vastavalt inimeste tegelikele vajadustele. Näiteks pakutakse tuge nii vaimse tervise väljakutsetega inimestele, migrantidele kui ka vanemaealistele, kellele keskused pakuvad eriprogramme ja tuge. 

Torino sotsiaalse innovatsiooni üks võtmeelemente on ka eksperimentaalne lähenemine. Näiteks võimaldab Torino Living Lab ettevõtetel ja kogukondadel koos testida uusi lahendusi, mis ulatuvad keskkonnasäästlikest tehnoloogiatest kuni kogukonnaelanikke hõlmavate projektideni. See on loonud linna, kus innovatsioon on osa igapäevaelust ja kus iga projekt kannab endas eesmärki parandada kohalike elanike elukvaliteeti. 

Teisel päeval kerkis korduvalt esile paindlikkuse olulisus – just võime reageerida muutuvatele oludele ja kogukonna vajadustele on olnud paljude Torino projektide edu aluseks. Kogemusi jagati ka koostööst, kus avalik sektor ja erasektor täiendavad üksteist, luues ressursse ja võimalusi, mis ületavad üksikisikute ja organisatsioonide võimekust. Torino näitas, et edukas sotsiaalne innovatsioon on võimalik ainult siis, kui lahendused lähtuvad inimestest ja on tihedalt seotud kogukonna vajaduste ja eesmärkidega. 

Kolmas päev: rahvusvaheline koostöö ja õppetunnid 

Kolmas päev keskendus rahvusvahelisele koostööle ja sotsiaalse innovatsiooni strateegilisele arendamisele Euroopa kontekstis. Päeva jooksul arutati, kuidas eri riikide kogemused ja õppetunnid saavad toetada sotsiaalsete väljakutsete lahendamist ja aidata sarnaseid projekte ellu viia teistes riikides. Samuti analüüsiti, kuidas saab sotsiaalne innovatsioon muuta laiemat poliitilist ja majanduslikku keskkonda. 

Erilist tähelepanu pöörati Torino linna lähenemisele, kus sotsiaalsete algatuste juhtimiseks ja toetamiseks kasutatakse kogukonnapõhiseid strateegiaid. Esile toodi, et sotsiaalse innovatsiooni rakendamine nõuab tihedat koostööd erinevate sektorite vahel, sealhulgas kohalike omavalitsuste, eraettevõtete, mittetulundusühingute ja kogukondade vahel. Just see koostöö on Torino jaoks olnud edukas ja võimaldanud linna sotsiaalsel ökosüsteemil kasvada. 

Rahvusvahelise koostöö aspekti osas rõhutati, et sotsiaalse innovatsiooni arendamine ei saa piirduda ainult ühe linna või riigiga – teadmiste jagamine ja kogemuste vahetamine on võtmetähtsusega. Osalejad jagasid näiteid oma riikidest ja arutlesid, kuidas Torino lähenemisi võiks kohandada teiste riikide kontekstis. Samuti rõhutati, et sotsiaalsete algatuste rahastamine vajab stabiilsust ja pikaajalist visiooni, et projektid saaksid areneda ja saavutada maksimaalset mõju. 

Torino linn näitas, kuidas sotsiaalne innovatsioon saab toimida kui linnade sotsiaalse ja majandusliku arengu mootor. Professor Mario Calderini Politecnico di Milanost rõhutas, et tugev ökosüsteem nõuab avatud valitsemist, tugevat võrgustikutööd ja julgeid projekte.  

Üritusel rõhutati ka koostöö tähtsust, mis ulatub kaugemale projekti disainifaasist, hõlmates ka rakendamist. See võimaldab saavutada pikaajalise mõju ning luua paindlikke ja usaldusväärseid partnerlussuhteid.  

Fotod: Evelyn Valtin