Ülemaailmsel ligipääsetavuse teadlikkuse päeval tuletame meelde: see on igaühe õigus

Priit Põiklik
15. mai 2025


15. mail tähistatakse ülemaailmset ligipääsetavuse teadlikkuse päeva (Global Accessibility Awareness Day – GAAD), mille eesmärk on tõsta teadlikkust ligipääsetavuse olulisusest ning innustada inimesi ja organisatsioone arvestama erinevate vajadustega. Ka Kodanikuühiskonna Sihtkapitalile on see oluline päev – see peegeldab meie põhiväärtusi, mitmekesisusega arvestamist ja igapäevast pühendumust kaasava ühiskonna loomisele.

KÜSKi jaoks on ligipääsetavuse tagamine lahutamatu osa meile omistatud märgisest „Austame erinevusi“. Meie eesmärk on luua keskkond, kus iga inimene – sõltumata oma võimetest või vajadustest – tunneb end väärtustatuna ja kaasatuna. Mitmekesisuse väärtustamine ei ole meie jaoks pelgalt kõlav lause, vaid oluline suund igapäevastes otsustes ja tegevustes.

    Ligipääsetav töökeskkond tähendab palju enamat kui füüsiline juurdepääs hoonetele. See hõlmab ka digimaterjalide ja -kanalite kasutajasõbralikkust, kaasavaid koosolekuid ning mõistmist, et inimeste vajadused võivad olla väga erinevad – sageli ka nähtamatud. Üle miljardi inimese maailmas elab mõne puudega, mistõttu on ülioluline, et iga organisatsioon arvestaks selle mitmekesisusega.

    KÜSK soovib olla eeskujuks teistele. Meie töö vabaühendustele toetuste jagamisel ja kodanikuühiskonna võimestamisel põhineb läbipaistvuse ja võrdsuse põhimõtetel. Järgime kodanikuühenduste eetilise tegevuse üldtunnustatud põhimõtteid ning ootame seda ka toetust taotlevatelt organisatsioonidelt.

    Ürituste korraldamisel lähtume praktilistest soovitustest, mis aitavad tagada osalejate võrdse kohtlemise ja kaasatuse. Näiteks peavad üritusruumid olema ligipääsetavad liikumispuudega inimestele, vajadusel tuleb pakkuda viipekeelset või kirjutustõlget, toitlustamisel tuleb arvestada toidutalumatuste ja -eelistustega ning eelistada keskkonnasõbralikke lahendusi. Sellised detailid loovad suurema pildi – keskkonna, mis on päriselt kaasav.

    2018. aastal sai KÜSK esimeste seas Eesti Inimõiguste Keskuse ja Sotsiaalministeeriumi poolt välja antud mitmekesisuse märgise „Austame erinevusi“. See tunnustus kinnitab, et meie jaoks on mitmekesisus ja ligipääsetavus konkurentsieelis ja oluline väärtus.

    Tänane päev on hea võimalus igaühel mõelda, kas meie töös, suhtluses ja valikutes on koht kõigile. Kas meie loodud keskkond on arusaadav, ligipääsetav ja kaasav? Ligipääsetavus ei ole privileeg, vaid inimõigus – ja selle edendamine on iga kaasaegse ja hooliva organisatsiooni kohustus.

    Aivar Joorik

    IT-juht; töökeskkonnavolinik

    Priit Põiklik

    kommunikatsioonijuht