Lääne-Virumaa vabakonnale toeks uus energia: Liisa Lotta Mumm

Aivar Joorik
16. apr. 2025


Konsultant Liisa Lotta tuletab läänevirulastele meelde, et on vaid e-kirja või telefonikõne kaugusel.

2025. aasta jaanuari lõpus alustas Lääne-Viru Omavalitsuste Liidus tööd uus vabaühenduste konsultant Liisa Lotta Mumm, tuues kaasa värske vaate ja pika vabatahtliku töö kogemuste pagasi. Tema teekond kodanikuühiskonna aktivistina algas juba põhikooliõpilasena, kui hakkas panustama noorteorganisatsioonide tegevusse.


See põline pärnakas Liisa Lotta, kes suvepealinnas teismelisest saati tohutu energia, korraldamistahte ja loomingulise kire poolest silma paistis, ei suutnud ka pärast hiljutist perega tarvalinna kolimist käed rüpes istuda ning võttis vastu Lääne-Virumaa vabaühenduste nõustamise väljakutse. Noore ea kohta väga pikk isiklik kogemus vabatahtliku töö ja kodanikuühenduste valdkonnas annab märku, et see amet ongi kui loogiline verstapost tema tegusal eluteel.

Vabatahtlikust tööst sündinud kutsumus

Vabatahtliku töö maailm avas end Liisa Lottale järk-järgult. Alguses olid need väikesed sammud – näiteks üldkoosolekute korraldamine või spordiüritustel abiks olemine. Aastatega kasvasid nii vastutus kui ka projektide mastaap. Viieteistkümne aasta jooksul on ta panustanud festivalide korraldusse, tunnustuskonkursside läbiviimisse ja konverentside organiseerimisse. “Naudin selle valdkonna mitmekülgsust,” räägib ta. “Kui ühel hetkel on fookus kultuuriürituse korraldamisel, siis järgmisel nädalal võib laual olla hoopis koolitus või konverents.”

Oma esimese märkimisväärse kogemuse kogukonna toetusest sai Liisa Lotta 18aastaselt, kui avaldas annetajate abiga oma esimese luulekogu “Ajades taga üht vaikust”. See kogemus näitas talle, kuidas kogukonna tugi võib aidata unistusi ellu viia. Hiljem on tema looming jõudnud ka laulupeo lavale ning ta on avaldanud mitmeid raamatuid, sealhulgas lastele suunatud teoseid.

Vaade Lääne-Virumaa vabaühenduste tulevikku

Nüüd soovib ta Lääne-Virumaa vabaühenduste konsultandina näha aktiivset kogukondlikku tegevust igas maakonna nurgas. “Külaseltside tegevus rikastab maakonda elamustega, tuletõrjeühingud panustavad meie kõigi turvalisusesse ning huviringide eestvedajad aitavad sisustada meie ja meie laste vaba aega,” selgitab ta kogukondliku tegevuse mitmekihilisust. Rõõmustab see, et aktiivseid kogukonnaseltse jätkub nii küladesse (kasvõi Vainupea, Roela) kui ka linnapiirkonda (näiteks Moonaküla Rakveres).

Eriti südamelähedaseks peab Liisa Lotta vabatahtlike töö väärtustamist. “Mõni algatus tähendab sadu vabatahtliku tööna panustatud tunde, mis rahalises mõttes tasustamata jäävad. Tihti on peamiseks n-ö palgaks osalejate säravad silmad ja siiras aitäh,” räägib ta. “See on tohutult soe tunne, kui kuudepikkune panustamine vilja kannab.”

Liisa Lotta nendib, et aktiivseid kaasalööjaid on kõikjal meie ümber, olgu tegu siis kogukonda panustamise või kultuurilise tegevusega. “Vahel me lihtsalt ei tule selle peale, et nii toidupoe kassiir kui ka koolidirektor panustavad pärast tööpäeva ühtviisi oma vabast ajast mõne ürituse toimimisse või millegi algatamisesse,” sõnab ta.

Tulevikku vaadates näeb ta olulist väljakutset põlvkondade vahetuses – nagu üle Eesti, nii on ka Lääne-Virumaal palju vananeva liikmeskonnaga vabaühendusi, mis vajavad tegutsemise jätkamiseks uut energiat ja nooremat generatsiooni. Seetõttu peab Liisa Lotta oluliseks noorte kaasamist vabaühendustesse juba varakult.

Tema enda teekond näitab ilmekalt, kuidas varane kokkupuude vabatahtliku tööga võib kujundada elukestva pühendumuse kogukonna teenimisele. Algklassides alanud väikestest projektikestest kasvas välja professionaalne karjäär. “Usun, et igaühes peitub potentsiaal oma kogukonda panustada. Vahel on vaja ainult väikest julgustust ja tuge, et see potentsiaal avalduda saaks,” jagab ta oma kogemusi.

Paljude inimeste elu paremaks muutumine saab tihti alguse ühe inimese ideest. Liisa Lotta õhutab tärganud ideesid kindlasti kellegagi jagama, olgu see või naabrinaine. “Nii saab esmase tagasiside ja võib leida kaasamõtlejaid.” Toetava keskkonna leidmisel või selle ise loomisel saab vabaühenduste konsultant kindlasti aidata. “Näiteks tihti arvatakse, et esimese asjana tuleks asutada MTÜ. Ei pea!” kummutab ta valeuskumusi.

Suur jõud peitub just koostöös

Uuel ametikohal soovib ta eriti rõhku panna just vabaühenduste omavahelise koostöö tugevdamisele. “Tihti tegutsevad erinevad ühendused sarnaste eesmärkide nimel, teadmata üksteise olemasolust. Koostöös peitub tohutu jõud – nii saame jagada ressursse, kogemusi ja inspiratsiooni,” selgitab ta oma visiooni.

Üksteisega saab jagada ka positiivseid kogemusi näiteks rahastusallikate leidmisel, olgu see siis toetus või omatulu teenimine. “On igati tervitatav kui mõni MTÜ viib läbi giidituure või pakub tooteid-teenuseid,” mõtiskleb Liisa Lotta ühenduse jätkusuutlikkuse tagamisest. Seetõttu kutsub ta liituma maakonna vabaühendustele suunatud kuukirjaga. Sinna on ka koondatud info taotlusvoorude tähtaegade ja koolituste kohta.

Konsultandina ootab ta kõiki Lääne-Virumaa vabaühendusi oma kontorisse Rakveres, Kreutzwaldi 5, kus pakub tasuta nõustamist ja tuge. “Vahel aitab kõrvalise isiku vaade tuvastada võimalusi, mille peale ise ei tulekski või kokku viia nendega, kellega koos tegutseda,” julgustab ta kogukondi ühendust võtma. “Iga kokkusaamine võib olla algus millelegi suuremale.”

Liisa Lotta Mummiga saab ühendust e-posti teel liisalotta.mumm@virol.ee või telefonil 5450 2035.

Tekst: Aivar Joorik; fotod: erakogu.