Kogukonna eestvedaja Anni Nurmoja: kui on kirge millegi suhtes, siis tegele sellega!

Priit Põiklik
29. aug. 2024


Fotosid Pärnu montessoori kogukonna kodulehelt https://montessoriparnu.ee/
Maria Montessori (1870–1952) oli Itaalia arst ja pedagoog, kes on tuntud eelkõige omanimelise pedagoogika väljatöötajana
Suvine Pärnu

Oleme Pärnu linnas Koidula pargis. On augustikuu keskpaik. Selleaastane suvi on olnud ilus: palju päikest ja parajalt vihma. Igaühele midagi. Täna paistab päike kirkalt. Elu ju ta kõigele annab ja maad soojendab.

Anni Nurmoja – tänavu üks 21 õnnelikust, kes kogukonna eestvedaja stipendiumi said – tuleb kohtumisele rõõmsameelse elevusega. Tal on tegelikult väga kiire. Lisaks Pärnu montessori kogukonna eestvedamisele on teda intervjuult tagasi ootamas ka nädal tagasi sündinud lapsuke. Emaks olemine on maailma olulisim ülesanne. Aga kes palju teeb, see palju jõuab. Nõndasamuti on Anniga.


Tere, Anni. Palun räägi lähemalt, mis kogukonda sa täpsemalt siin Pärnus eest vead?

Meil on selline kogukond, kes seisab selle eest, et Maria Montessori poolt välja töötanud ja tema nime kandev ehk siis sama montessori haridus Pärnus oleks jätkusuutlik ja et see üldse siin eksisteeriks. Paar-kolm aastat tagasi üldse ei olnudki siinkandis sellist võimalust. Kuna meil on mitmeid lapsevanemaid, kes on montessori metoodikast väga-väga huvitatud, kaasa arvatud mina ise, siis tekkis võimalus ka ise seda teemat õppima minna.

Tavaliselt alati oodatakse, et midagi toimuks, aga vähe on ise panustajaid. Siis ma mõtlesin, et ma haaran sarvist ja õpin ja saan kaasa aidata, et Pärnus ikkagi montessori haridus oleks ka olemas.

Montessori pedagoogikat on tegelikult Eestis mitmel pool, et Tallinnas on lausa lasteaiarühmad, Haapsalus lastehoid, aga mõeldakse ka seda laiendada. Tartus on mitu montessori haridust propageerivat ühendust. Tavaliselt me kujutame ette, et kogukond on nagu külaselts või linnaosaliikumine. Ühesõnaga, kogukond võib olla piirkondlik või siis baseeruda mingitel jagatud huvidel. Montessori liikumine Eestis on ennast defineerinud just kogukonnana, mis on hästi vahva. Palun räägi sellest kogukonna tegevuses, et mida sa teed ja kuidas seda eest vead?

Eks see on töö ja suhtlemine inimestega. Lapsevanematega. Kuna vanemad on sellest kõigest ise huvitatud ja siis on tekkinud ka Pärnu Montessori MTÜ. Selle katuse all me siis tegutseme, seame eesmärke selleks õppeaastaks ning ka kaugemasse tulevikku.  

Meil on kokkusaamised, teatud intervalli tagant, kus arutame, kuidas nende eesmärkideni jõuda. Praegu ongi kõige kiirem aeg – algamas on uus õppeaasta, mida alustame oma huviringiga uutes ruumides, ehk hetkel me tegeleme kogukonnaga kolimise ja õpikeskkonna ettevalmistamisega. Samuti planeerime tulevaks õppeaastaks sündmuseid nii kogukonna siseselt kui ka laiemale huviliste ringile, näiteks praktilised loengud ja koolitused, talgupäevad jmt.

Samal ajal jätkub minul õpe Montessori 3-6 vanuseastme juhendajaks saamiseks Tallinnas. Lisaks mõtleme juba ka tulevikule ning seame plaane ja teeme koostööd Pärnu linnaga, et Pärnus oleks võimalik tulevikus avada ka Montessori kooliklass, kus praeguse huviringi 3–6-aastased lapsed saaksid oma haridusteed Montessori pedagoogika alusel ka jätkata. Näiteks praegu käivad aktiivsed otsingud septembri lõpus algava kooliklassi juhendaja koolitusele osaleja leidmiseks, kes alustaks seejärel tööd Pärnus.

Kus teil on Pärnus plaanis selline koht avada? On see juba teada?

Praegune 3–6-aastaste huviringi rühm toimetab veel eraalgatusena, kuid 2025. aastal avatakse Pärnus nii-öelda autentne montessoril põhinev munitsipaallasteaia rühm. Kooliklassi osas on mõttevahetus alles algusjärgus, kuid kuna ilma juhendajata (ehk õpetajata) ei ole võimalik seda ka luua, siis esmasena keskendume praegu tulevas(t)e kooliklassi juhendaja(te) leidmisele, keda väljaõppesse saata. Nende õpe lõppeb 2026. aasta juunis, nii et enne seda ei ole kooliklassi võimalik avada, kuid see annabki meile paraja aja, et 2026. aasta sügiseks täpsemaid plaane praegu tegema asuda. 

Mis motiveerib sind eest vedama üldse niisugust huvikogukonda nagu montessori on, kuigi seda ei saa ainult nimetada huvikogukonnast, olete ikkagi ka piirkondlik kogukond, eks ole, teid liidab ju see, et te olete siit Pärnust?

Jaa, meid liidab see, et me oleme Pärnust ja Pärnu ümbrusest. Põhiline on inimesi kaasata, mitte üksi teha, sest üksi ei jõua. Kogukonna liikmed on kirjutanud oma kogemustest montessori haridusega seoses, on seda nii-öelda laiemale ringile jaganud. Ja kohaliku omavalitsusega on meil kokkusaamised, praegu suvel küll vähem, puhkuste ajal, aga siiski on väga mitmeid mahaistumisi olnud. Siis mõtleme, kuidas saaksime uusi inimesi, kellel ka huvi on, aga võib-olla nad ei teagi, et Pärnus midagi toimub.

Minul on endal nüüd kaks last ja kui Pärnus see võimalus ära kadus, et vahepeal oli vaikus montessoori osas, siis mina käisin, kus oli lähim koht, kus ma sain oma lapsega montessori rühmas käia, oli Haapsalu. Nii et ma olingi valmis Haapsallu sõitma selleks, et mu laps saaks seda haridust. Eks inimesed valivad ju selle järgi ka omale elukoha, kus nad saavad lastele pakkuda parimat. Ja montessori haridus on minu jaoks piisav motivaator, et mitte seda korraldada ainult enda jaoks vaid laiemale ringile. Et Pärnusse tuleks rohkem noori peresid.

Kus kohas montessori pedagoogikat Eestis õpetatakse, kuna sa räägid kursustest või koolis käimisest? Kas on see nii-öelda formaalhariduse osa või nagu vabakursused siiski?

Ma ei käi nagu koolis, kui sellises, et Eesti Montessori Instituut on siis korraldanud ja leidnud juhendaja Soomest, kes käib Eestis ikkagi meile loenguid lugemas ja praktilisi kogemusi jagamas. Minul kestab see neliteist kuud, kokku viis moodulit. Praegu käibki minul kolmas moodul ja peale selle saan siis ametliku sertifikaadi või diplomi, et ma olen selle kursuse läbinud ametliku montessori juhendaja.

Stipendium, mille sa oled KÜSKilt saanud, et motiveerida sind kogukonda jätkuvalt eest vedama, on 5000 eurot. Ma saan aru, et see on läinud asja ette ja sealhulgas oled seda raha panustanud ka oma haridusse?

Jah, selle abil olen tõesti saanud just nendel kursustel osaled ja see on tõesti läinud õigesse kohta.

Mida sa tahaksid veel nagu öelda selle stipendiumiprogrammi kohta? Ma tean, et sul on ka mentor…

Ja mentor on ka Eesti Montessori Instituudist, tema juured on ka kusjuures Pärnus. Tal on selles vallas hästi palju kogemusi ja tema saabki siis mul abiks olla. Tema nimi on Jaanika Müürsepp. Ta on aidanud mul parandada läbirääkimisoskust. Seda kogemust mul ka otseselt ei olnud varem. Tema teadmiste ja kogemuste pagas on ikka tohutult abiks.

Kui palju sa oled näiteks pidanud kokku puutuma sellisega, mille osas sul enne üldse kogemust polnud, et nagu ajada asju või murda mingist bürokraatiast läbi või midagi sellesarnast?

Ja kindlasti, mul kohaliku omavalitsusega enne kokkupuudet ei olnud, et ma ei olegi midagi varem sellist teinud. Eks mentoriga koos oleme seda ka palju arutanud, kuidas linnaga suhelda ja koostööd teha ning jõuda lahendusteni, kus saame mõlemad teineteisele abiks ja toeks olla. Aga eks üldse on tulnud kogemusi juurde, kuidas kogukonda vedada, et kuidas inimesed kokku saada ja kuidas nagu ühise eesmärgi nimel töötame, et kui kõigil on huvi olemas, kas me saame siis ka oma eesmärgi saavutatud.

Ma võiks veel vastata, et võib olla kõige olulisem isegi, et mind motiveerivad minu lapsed. Kuna ma olen ise põline pärnakas, siis ma tahan, et just siin asjad toimuksid, et ma ei taha, et Pärnu oleks väljasurev linnake, kus ainult suvel miskit liigub, nii-öelda.

See on ju väga nutikas, et kui midagi ei ole, siis tuleb see ise teha.

Tulebki ja ei tasu jääda lootma ja ootama, et äkki keegi kuskil teeb.

Ja lõpuks, kuidas sa sõnastaksid soovituse teistele inimestele ka hakata midagi kasulikku, vajalikku, huvitavat eest vedama – näiteks mõnd kogukonda?

Eks see olegi sama, et kui kõik ootavad, et keegi teine midagi teeb, siis jäädki ootama. Ise panustades saad ka seda tulemust oodata, mida ise heaks ja õigeks pead. Ise tuleb teha ja ise tuleb toimetada ja siis leiame kas lahendused. Ja seda soovin ka veel öelda, et eestvedaja stipendiumist on olnud palju kasu, mulle elu nagu mängis selle ise kätte, et mul oli võimalik finantseerida oma õppimist ja ma tundsin sisemas, et see on täpselt minu jaoks. Et kui sul on ikkagi kirge millegi suhtes, siis tegele sellega!

Aitäh selle vestluse eest ja soovime sulle jõudu ja jaksu Pärnu montessori kogukonna eestvedamisel!


Kogukonna eestvedaja stipendium 2024

Anni Nurmoja, Pärnu linn

Toetuse suurus: 5000 €

Projekti kirjeldus: kogukonda veab montessori pedagoogika juhendajakoolituse läbinud ning vajalike oskuste, teadmiste ja võimetega montessori juhendaja, kelle loodud suhete ja eduka partnerluse tulemusena KOViga on Pärnus uus montessori munitsipaalrühm 3–6-aastaste laste jaoks.