Avatud on uued EL taotlusvoorud! Tule ja esita uus ja värske taotlus!

Priit Põiklik
12. dets. 2023


Tänasest saab hakata esitama taotlusi voorudesse, mis on mõeldud naiste- ja lastevastase vägivalla ennetamiseks ning soolise võrdõiguslikkuse edendamiseks. Euroopa Komisjon ootab mõlemasse vooru projekte, mis aitavad luua kiireid ja tõhusaid muutusi.

Mõlema vooru toetusi saab taotleda Euroopa Komisjoni “Kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste programmi” ehk CERV-progammi eelarvest.

Euroopa Komisjon on edastanud sõnumi, et vooru oodatakse projekte, mis vastavad täpselt alameetmete kirjeldusele. Eelnevate aastate projektitaotlusi ei soovitata voorudesse muutmata kujul esitada. Näiteks uuringute ja hindamiste elluviimiseks mõlemas voorus ruumi ei ole. Küll oodatakse temaatilisi kommunikatsiooniprojekte, koolitustegevusi, parimate praktikate jagamisi ja muidugi konkreetseid töövahendeid. Olgu üheks näiteks asutuse personalitöö arendamise projekt, kus näiteks täiendatakse olemasolevaid ametkohtade ja palga hindamissüsteeme nii, et need järgiksid võrdse tasustamise põhimõtteid ja sooneutraalseid kriteeriume.

Oluline märksõna mõlemas voorus on multidistsiplinaarsus. Selle sõna taga peitub koostöö erinevate asutuste ja eriala esindajate vahel, et sihtgrupile paremaid teenuseid pakkuda. Eestis ei ole tegemist sugugi uudse lähenemisega. Lastekaitse valdkonnas näiteks on loodud lastemaja teenus, kus seksuaalselt väärkoheldud lapse heaolu nimel teevad koostööd lastekaitsetöötaja, politsei, prokurör, psühholoog ja paljud teised.

Mõlemasse vooru saab võtta partneriks mitte Euroopa Liidu liikmesriike, nagu Serbia, Bosnia ja Hertsegoviina, Albaania, Kosovo and Ukraina. Need riigid on avaldanud soovi liituda CERV programmi projektidega ja läbirääkimised Euroopa Liiduga on lõpusirgel. Konsortsiumiliikmeks võib nende riikide juriidilisi isikuid juba võtta, kuid leping Euroopa Komisjoniga peavad jõustuma enne toetuse andmise lepingu sõlmimist. Aega on veel aastajagu, sest mõlema vooru puhul jõutakse toetuse andmise lepinguteni alles 2024. aasta novembris ja detsembris.

Loe lisaks Euroopa Liitu mittukuuluvate riikide kaasamise kohta CERV programmi siit.

Naiste ja laste vastu suunatud vägivalla ennetamise vooru rahaline maht on 24,8 miljonit eurot ja soolise võrdõiguslikkuse vooru rahaline maht on 10,1 miljonit eurot.

Vooru meetmed on jaotatud omakorda alameetmeteks, kus on erisused taotlejatele, projekti kestusele, projekti toetuse suurusele. Mõlema vooru puhul on ühine asjaolu, et lisaks vabaühendustele saavad projektis partnerina ja ka taotlejana osaleda äriühingud. Taotlused võivad olla nii riiklikud kui ka rahvusvahelised. Taotluse peavad esitama vähemalt kaks juriidilist isikut.

Toetusmeetmete avainfopäevad toimuvad 2024. aasta jaanuaris ZOOM vahendusel, kust saab ülevaate teemakohastest poliitikatest Eestis. Ettekandjad on kutsutud justiitsministeeriumist, sotsiaalministeeriumist, sotsiaalkindlustusametist ja majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumist.

Lisainfot naiste ja laste vastase vägivalla vastu võitlemise ja selle ennetamise toetusmeetme ja infopäevade kohta eesti keeles loe siit ja soolise võrdõiguslikkuse toetusmeetme ja infopäevade kohta eesti keeles siit.

Katre Tamm

koordinaator

  • kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste ehk CERV-programmi koordineerimine