Vabaühenduste eetikakoodeksi uuendamise kohtumine Tartu Ülikooli eetikakeskuses

Möödunud sügisel asusime 22 aastat tagasi loodud vabaühenduste eetikakoodeksi uuendamise plaane koostama ja organisatsioonide vajadusi kaardistama, kutsusime arvamust avaldama nii huvikaitse võrgustiku liikmeid kui ka nädalakirja lugejaid.
 
Praegusel heitlikul ajal on kindlasti vajalik, et vabaühendused järgiks kollektiivselt kokku lepitud norme, mis muu kasuliku hulgas ka meie legitiimsust tagada aitavad. Eetikakoodeks vajab meie aega ja panust, et olla kõnetav, kaasaegne ja kasulik organisatsioonide teenäitaja (või ehk veel midagi enamat).
 
Nüüd ongi käes aeg eetikakoodeksit uuendama hakata. Uuendamisega teeme algust koostöös Tartu Ülikooli eetikakeskuse inimestega 22. aprillil kell 10.30-15.30 Tartus, Tartu Ülikooli Ühiskonnateaduste instituudis.
 
Kohtumisele saad end registreerida hiljemalt 14. aprillil: siin.
Kohtade arv on piiratud.

Tule kevadisse heade mõtete linna ja mõtleme koos, milliste omadustega võiks olla kaasaegne vabaühenduste eetikakoodeks!
 

Ootame sinu ideed NULA inkubaatorisse kuni 10.04!

Parimad ideed saavad Kodanikuühiskonna Sihtkapitalilt kuni 33 000 eurot stardiraha.

Hea idee leidmine algab ühiskondliku probleemi mõistmisest ja sellele lahenduse pakkumisest. NULA annab viis+üks soovitust, kuidas enda jaoks oluline teema leida ja idee välja töötada:

Alusta probleemi kirjeldamisest – mõtle, milline teema sind kõnetab ja kuidas see mõjutab ühiskonda.

Küsi „miks?“ – süvene probleemi olemusse, kasutades näiteks viie miksi meetodit.

Uuri ja räägi inimestega – kuula kogukonda, vaata, kuidas mujal maailmas lahendusi leitakse.

Genereeri mitu lahendust – esimene mõte ei pruugi olla parim, loo mitmeid ideid.

Leia mõttekaaslased – meeskonnatöö aitab ideed arendada ja ellu viia.

Mõtle rahastamisele – juba alguses tasub planeerida, kuidas idee võiks jätkusuutlikult toimida.

NULA inkubaatori 10. hooaeg ootab kandideerima kõiki, kellel on idee, mis võiks Eesti elu paremaks muuta. Taotlusi saab esitada kuni 10. aprillini SIIN ning parimad algatused pääsevad üheksakuulisesse arenguprogrammi, kus neil on võimalus taotleda kuni 33 000 eurot stardiraha oma algatuse elluviimiseks.

NULA inkubaator käivitati 2016. aastal KÜSKi ja Heateo SA koostöös ning on seni olnud platvormiks paljudele edukatele ühiskondlikele algatustele. Kas sinu idee võiks olla järgmine?

Tšehhi-Eesti Klubi koostöös Eesti Kirjandusmuuseumiga ja sõnavabaduse eest seisev Tsehhi vabaühendus PEN ja Praha Tantsuakadeemia koostöös toimub 20. märtsil algusega kell 14.00 toimub Eesti Kirjandusmuuseumis (Tartus)

Seminar „Vladimír Macura – eesti kirjanduse tõlkija ja tuvustaja Tšehhis“.

Seminar on pühendatud  tšehhi kirjandusteadlasele, kirjanikule, tõlkijale ja estofiilile Vladimír Macurale (1945–1999). Macura teened eesti kirjanduse ja kultuuri tutvustajana Tšehhis on märkimisväärsed: tänu Macurale on tšehhi keelde jõudnud Jaan Krossi, Mati Undi, Arvo Valtoni, Enn Vetemaa, Aimeé Beekmani proosa ning Betti Alveri luule, samuti on ta kirjutanud pikema uurimuse A. H. Tammsaare loomingust. Lisaks kirjanduslikule tegevusele oli Macura ka poliitiliselt aktiivne. 1970. aastate algul oli ta üks Läänemere Liidu algatajatest, 1991. aastal asutas Macura Tšehhi-Eesti klubi. Läänemere Liit koondas neid tšehhe, kes toetasid Balti riikide vabaduspüüdlust. 1990. aastatest alates hakkas liit korraldama avalikke poliitilisi üritusi. Suurem osa Macuraga seotud materjalidest asuvad Eesti Kultuuriloolises Arhiivis Leo Metsari fondis (390).

Eelregistreerimine ei ole vajalik. Kogu info siin.

Euroopa Komisjon korraldab KÕIGILE huvilistele infopäeva WEBEX keskkonnas 20.03.2025 algusega 10.00 (kuni 14.00) PS! Eesti aja järgi.

Infopäev on ingliskeelne.

Vooru eestikeelne info ja viited ingliskeelsele taotluskeskkonnale on siin.

Lisainfo:

Katre Tamm

koordinaator, projektijuht

  • kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste ehk CERV-programmi koordineerimine;
  • projekti juhtimine lõimumist edendavate kogukondlike tegevuste toetamise programmis

Marju Mäger

koordinaator, projektijuht

  • kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste ehk CERV-programmi koordineerimine;
  • projekti juhtimine sotsiaalse innovatsiooni kompetentsikeskuse arendamises

Aruteluideede korje toimub 17. veebruar – 17. märts 2025

Viljandi [eel]arvamusfestival toimub 2025. aastal juba neljandat korda pakkudes taas võimalust ühiselt arutada ja mõtestada sulle ja sinu kogukonnale olulisi teemasid. Sel korral leiab [eel]arvamusfestival aset 31. mai – 1. juuni 2025, tuues kokku eri põlvkondade esindajad, et jagada ühise laua taga teadmisi, kogemusi ja kuulata üksteise ideid.

Aruteluideede korje toimub 17. veebruar – 17. märts 2025. Aruteluidee võib esitada igaüks. Tänavuse [eel]arvamusfestivali fookuses on turvaline ja sidus ühiskond, kus tähelepanu on suunatud elanikkonnakaitse küsimustele – kuidas tagada turvaline ja toetav keskkond kõigile, sõltumata vanusest. 

🎂 NULA 10. juubelihooaeg on kohe-kohe käes! 🎂

💡Tule kindlasti NULA 10 inspiratsioonisündmusele, mis toimub 20. märtsil Põhjala tehase ankrusaalis kell 16.00-19.00.

🎀Kui sul on silma jäänud mõni terav ühiskondlik probleem ja sul on idee, kuidas seda NUtikalt LAhendada, siis ootame just sind.

Juubelihooaja tähistamiseks kutsume sind inspiratsioonisündmusele, et saaksid innustust üheksanda hooaja tiimide ettekannetest ja kogemustest ning mõelda koos teiste ärksate inimestega uudseid lahendusi keerulistele probleemidele.

✨ Mis sind ees ootab?

🔹 NULA 9. hooaja tiimide pitchid – inspireerivad edulood sellest, kuidas ideedest on saanud toimivad lahendused.
🔹 Sissevaade inkubaatori protsessi – kuidas käib ideede arendus, milliseid kogemusi on saadud ja mis väljakutsetega silmitsi seistakse.
🔹 Valmista ette oma idee! Kui mõtled NULA inkubaatorisse kandideerimisele, saad kohapeal küsida nõu ja soovitusi, kuidas ideed veelgi paremaks teha.

📅 Uksed avatud 20. märtsil kell 15.45, sündmus algab kell 16.00
📌KUS? AnkruSAALis, Ankru tn 10, Tallinn (Põhjala tehas)

Oma ideid esitlevad:
💚 Vägivallavabaks
💚 Leinas Koos
💚 Avatud kontor lastehoiuga
💚 MTÜ Sa Suudad
💚 Emad tagasi tööle
💚 Vajalik
💚 Vanemlus
💚 Ööhaldjad

Üritus on tasuta! Palun anna enda tulekust teada siin: https://forms.gle/FcR2JCHXzweZJn6u6

Nupukate lahenduste inkubaatori (NULA) läbiviimine koostöös partneriga on programm, mille kaudu toetatakse uuenduslikke ja mõjusaid ideid kriitiliste ühiskondlike probleemide lahendamiseks. NULA inkubaator toimub mitmes etapis, millega aitame esialgsetest ideedest kasvatada välja terviklikud lahendused. NULA ühiskondlike algatuste inkubaatori ellukutsujaks on KÜSK ning partneriks on Heateo Sihtasutus, kes panustab programmi ülesehituse, korralduse ja algatuste nõustamisega. NULA kohta leiad täpsemat infot www.nula.ee.



📅 Kuupäev: 20.03.2025 kell 13.00-16.00
📍 Asukoht: MTÜ Õnnelik Naine ruumid (Niidu 4, Jõhvi)
📝 Registreerimine: avatud kuni 17.03.2025
🔗 Registreeri siin

NB! Sündmusel on sünkroontõlge eesti ja/või vene keelde.

Jõhvis toimuv lõimumist edendavate kogukondlike tegevuste toetusprogrammi avasündmus on suunatud vabaühendustele, kes soovivad tugevdada oma tegevust rahvusvaheliste ja rändetaustaga inimestega. Sündmuselt saad praktilisi tööriistu, kuidas oma organisatsiooni arendada ja mitmekesistada, samuti esmast infot uute arenguvõimaluste kohta. Tasuta osalemine sisaldab toitlustust ja paindlikku ajakava.

Miks osaleda?
🎯 Praktilised teadmised ja tööriistad – kuidas kaasata uusi inimesi ja mitmekesistada oma organisatsiooni tegevust.
🤝 Võrgustiku loomine – tutvu teiste vabaühendustega ja leia uusi koostööpartnereid.
🏆 Esmane info uute arenguvõimaluste kohta – saad esmast teavet, mis aitab sul oma vabaühenduse tegevust edasi viia.
🎟 Tasuta osalemine – toitlustus ja paindlik ajakava tagavad mugava osalemiskogemuse.

Kõik sündmused toimuvad koostöös Eesti Rahvakultuuri Keskuse, vabaühenduste maakonnakonsultantide, Tartu Welcome Centre´i ja Tallinna Rändekeskusega. Need on osa Euroopa Sotsiaalfondi (70%) ja Eesti maksumaksja (30%) rahastatud toetusprogrammist „Lõimumist edendavate kogukondlike tegevuste toetamine“ perioodil 2025–2029, mille elluviija on kultuuriministeerium ja partnerid Integratsiooni Sihtasutus, Eesti Rahvakultuuri Keskus ja SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital.

Katre Tamm

koordinaator, projektijuht

  • kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste ehk CERV-programmi koordineerimine;
  • projekti juhtimine lõimumist edendavate kogukondlike tegevuste toetamise programmis

Kerstin Rei

koordinaator, projektijuht

  • kodanikuühiskonna innovatsioonifondi taotlusvoor;
  • investeeringutoetus vabaühendustele Ida-Viru maakonnas;
  • arenguekspertide koordineerimine;
  • projekti juhtimine lõimumist edendavate kogukondlike tegevuste toetamise programmis

📅 Kuupäev: 18.03.2025 kell 17.30-20.00
📍 Asukoht: Tartu Welcome Centre (Ülikooli 17, Tartu)
📝 Registreerimine: avatud kuni 14.03.2025
🔗 Registreeri siin

KÜSK korraldab lõimumist edendavate kogukondlike tegevuste toetusprogrammi avasündmuse vabaühendustele Tartus, mille eesmärgiks on anda osalejatele praktilisi teadmisi ja tööriistu, kuidas kaasata rändetaustaga inimesi oma organisatsioonidesse. Lisaks saab teada uusi arenguvõimalusi ja luua kontakte teiste vabaühendustega. Üritus on osalejatele tasuta, sisaldab toitlustust ja pakub paindlikku ajakava (kuni 3 tundi).

Miks osaleda?
🎯 Praktilised teadmised ja tööriistad – kuidas kaasata uusi inimesi ja mitmekesistada oma organisatsiooni tegevust.
🤝 Võrgustiku loomine – kohtu teiste vabaühendustega ja leia uusi koostööpartnereid.
🏆 Esmane info uute arenguvõimaluste kohta – sa saad teada esmast infot vabaühendusi toetavatest arenguvõimalustest.
🎟 Tasuta osalemine – toitlustus, paindlik ajakava ja mugav osalemiskogemus.

Kõik sündmused toimuvad koostöös Eesti Rahvakultuuri Keskuse, vabaühenduste maakonnakonsultantide, Tartu Welcome Centre´i ja Tallinna Rändekeskusega. Need on osa Euroopa Sotsiaalfondi (70%) ja Eesti maksumaksja (30%) rahastatud toetusprogrammist „Lõimumist edendavate kogukondlike tegevuste toetamine“ perioodil 2025–2029, mille elluviija on kultuuriministeerium ja partnerid Integratsiooni Sihtasutus, Eesti Rahvakultuuri Keskus ja SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital.

Kerstin Rei

koordinaator, projektijuht

  • kodanikuühiskonna innovatsioonifondi taotlusvoor;
  • investeeringutoetus vabaühendustele Ida-Viru maakonnas;
  • arenguekspertide koordineerimine;
  • projekti juhtimine lõimumist edendavate kogukondlike tegevuste toetamise programmis

Katre Tamm

koordinaator, projektijuht

  • kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste ehk CERV-programmi koordineerimine;
  • projekti juhtimine lõimumist edendavate kogukondlike tegevuste toetamise programmis

Arvamusfestivali avalik ideekorje kestab 17. märtsini. Kui soovid oma arutelu või alaga festivalil kohal olla, siis saada idee teele!

See tähendab, et kahe nädala jooksul saavad endast märku anda kõik, kes soovivad Paide Arvamusfestivalil arutelusid korraldada ning oma teemapüstitusi jagada.

Arvamusfestival sünnib kodanikualgatuse korras ja toetajate toel. Festivali toetavad nii kohalik omavalitsus, riigiasutused, mitmed ettevõtted kui ka muud organisatsioonid – tänu neile on võimalikud elekter, turvateenused, vabatahtlike toit ja majutus, kultuuriprogramm, see veebileht ning miljon muud festivali juurde käivat asja.

Toimumise koht: Viimsi raamatukogu seminari saal (II korrusel).

Aadress Randvere 9, Haabneeme, Viimsi vald. 

Toimumise aeg: 2. aprill kell 12.00-15.00

Registreerimise tähtaeg: 26. märts

Ajakava:

12:00 KÜSKi toetusmeetmed MTÜdele

12:45 Kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguse ja väärtuste programmi – CERV tutvustus (toetusmeetmed MTÜdele ja KOVidele)

13:30 KOHVIPAUS JA VÕRGUSTUMINE

14:00 Näited edukatest projektidest

Mõttekoda Praxis viib läbi uuringut, et kaardistada vabaühenduste kogemusi erineva keele- ja kultuuritaustaga inimeste kaasamisel. Uuringu raames oodatakse vastama inimesi, kellel on oma vabaühenduses selliseid kogemusi.

Vastused aitavad paremini mõista, mis toetab ja mis takistab näiteks uussisserändajate või pagulaste osalemist kogukondlikus tegevuses ning kuidas vabaühendusi selles paremini toetada.

Küsitlusele saab kuni 7. märtsini vastata siin.

Uuring viiakse läbi lõimumist edendavate kogukondlike tegevuste toetusprogrammi raames, mille kogueelarve on 5,2 miljonit eurot, millest Euroopa Sotsiaalfondi osa on 70% ja riiklik kaasfinantseering (kultuuriministeerumi kaudu) 30%. Kodanikuühiskonna Sihtkapitalile (KÜSK) on 4,5 aastaks eraldatud sellest 535 000 eurot. Toetus võimaldab ellu viia tegevusi, mille eesmärk on suurendada uussisserändajate, erineva keele- ja kultuuritaustaga inimeste ning tagasipöördujate osalemist kogukondades.

Programmi elluviimist koordineerib kultuuriministeerium ning partneritena osalevad tegevustes KÜSK, Integratsiooni Sihtasutus ja Eesti Rahvakultuuri Keskus. Programmi eesmärk on tugevdada piirkondlikku identiteeti ning soodustada erineva taustaga inimeste kontakte kohalike kogukondade ja vabaühenduste kaudu. Loe lisaks siit.

12. märtsil kell 13.00-14.30 toimub CERV programmi DAPHNE taotlusvooru infopäev Zoom keskkonnas.

Palume osalemine registreerida siin lingil:

Teemad, mis tulevad käsitlusele:

Kiire ülevaade voorust – vooru ülesehitus; kuidas käib taotlemine; mis on taotlemise põhimõtted. Katre Tamm – SA KÜSK CERV programmi kontaktpunkti koordinaator (10 min)

Sissejuhatus teemadesse:

– EL direktiiv (2024/1385), mis käsitleb naistevastase vägivalla ja perevägivalla tõkestamist üldine tutvustus ja nõusoleku seadus –Andra Reinomägi, Nõunik, Justiits- ja Digiministeerium

EL direktiiv (2024/1385) ja ohvriabi – Merli Kaunissaar, ohvriabi nõunik, Sotsiaalministeerium

– Lastekaitse võrgustiku väljakutsed – Helen Alton, projektijuht, Sotsiaalministeerium

Infopäev toimub ZOOM platformi kaudu ja lingi saadame registreeritud osalejatele päev enne infopäeva algust.

Vooru taotluste esitamine kuni 7. mai 2025. Vooru kogueelarve on 23 miljonit eurot. Eestikeelne info ja viited taotlusportaali Funding and Tenders ja ingliskeelsele vooru dokumendile (CALL DOCUMENT) on KÜSKi kodulehel siin.

Lisainfo: