Teeme Ära talgupäev
Talgujuhid, pange oma talgud juba täna kirja aadressil
www.teemeara.ee
Sel aastal kutsume koos Päästeametiga kogukondi panustama kriisivalmidusse, tähistame Eesti Raamatu Aastat 2025 raamatujagamise kappide meisterdamisega ning koos Rohetiigri algatusega “Hakkab looma!” vaatame tulevikku ja unistame, millises Eestis tahame elada aastal 2050.
Iga kogukond saab ise otsustada, milliseid talgutöid koos teha – olgu see heakord, meisterdamine või hoopis midagi muud!
100 kiiremale on turvalisuse teemaliste talgute jaoks ka 20 € Bauhofi kinkekaart.
Küsimuste korral võta ühendust oma maakonna koordinaatori või talgupäeva meeskonnaga: info@teemeara.ee
Head talgukevade algust! Pane talgud kirja juba täna!
#TeemeÄra2025 #Talgupäev #EestiRaamatuAasta #HakkabLooma #Kriisivalmidus #Talgukevad
Vt sündmus Facebooki lehel.

Maikuu toob fookusesse mitmekesisuse ja vaimse heaolu – algab Euroopa mitmekesisuse kuu 2025.
Maikuus tähistatakse üle Eesti ja Euroopa iga-aastast mitmekesisuse kuud, mille eesmärk on väärtustada iga inimese unikaalsust ning edendada kaasavat ja hoolivat keskkonda nii tööl kui ühiskonnas laiemalt. 2025. aasta mitmekesisuse kuu keskendub vaimse tervise ja üldise heaolu edendamisele töökeskkonnas.
Eestis veab mitmekesisuse kuu tähistamist Eesti Inimõiguste Keskus koostöös mitmekesisuse võrgustikuga. Traditsiooniliselt tähistatakse mitmekesisuse päeva maikuu teisel kolmapäeval – tänavu 14. mail. Ürituste korraldamisse on oodatud panustama kõik Eesti ettevõtted, organisatsioonid ja tööandjad.
Mitmekesised tegevused annavad tähenduse mitmekesisusele
Mitmekesisuse kuu pakub rohkelt võimalusi teemade käsitlemiseks – vaimne tervis, tööõnn, sooline ja vanuseline mitmekesisus, erinevad kultuuritaustad, vähemusrahvused, LGBT+ kogukond, erivajadustega inimesed, võrdne kohtlemine, mikroagressioonide teadvustamine ja eelarvamuste murdmine on vaid mõned võimalikud fookused.
Organisatsioonid on eelnevatel aastatel korraldanud:
- seminare, töötube ja aruteluringe mitmekesisuse ja inimõiguste teemadel
- fotokonkursse ja viktoriine, ühiseid filmivaatamisi
- rahvustoitude valmistamist või erimenüüde pakkumist töökohtade kohvikutes
- positiivsete sõnumite seina töökohtades
- kutsunud külla näiteks pimemassööre, tantsuõpetajaid, pagulasi, erivajadustega inimesi või korraldanud ühisüritusi naaberorganisatsioonidega.
Tähistamise fookus ei ole ainult üritusel endal, vaid turvalise ja kaasava õhkkonna loomisel, kus osalejad tunnevad end hoituna ja väärtustatuna. Oluline on tagada ligipääsetavus ka kodu- või kaugtööl olevatele töötajatele ning kaasata erinevad sihtrühmad juba tegevuste kavandamise faasis.
Tuhanded tööandjad üle Euroopa
Mitmekesisuse päeva ja kuud tähistab igal aastal tuhandeid tööandjaid üle Euroopa, Eestis on kaasatud kümned organisatsioonid, kes näevad selles võimalust luua paremat ja mõistvamat töökeskkonda.
Ideid ja nõu mitmekesisuse kuu korraldamiseks saab Eesti Inimõiguste Keskuselt, kust on võimalik küsida inspiratsiooni, kutsuda esinejaid või tutvuda varasemate aastate materjalidega. Keskus pakub ka tööriistu – bingo, raamatunimekirjad, plakatid ja juhised turvalise ja kaasava sündmuse korraldamiseks.
Lisainfo ja nõu:
📧 Kelly Grossthal, Eesti Inimõiguste Keskus
✉️ kelly.grossthal@humanrights.ee
Tähistagem mitmekesisust – sest iga inimene loeb.

Mitmekesisuse kuu toimub Eestis ja Euroopas iga aasta maikuus. 2025. aasta Euroopa mitmekesisuse kuu keskendub vaimse tervise ja üldise heaolu edendamisele töökeskkonnas.
Mitmekesisuse päeva tähistame Eestis maikuu teisel kolmapäeval ehk sel aastal 14. mail. Päeva ja kuu eesmärgiks on märgata ja väärtustada iga inimese tähtsust ja erakordsust nii töökeskkonnas kui ühiskonnas laiemalt. Tähistamist veab eest Eesti Inimõiguste Keskus koos mitmekesisuse võrgustikuga, ent kaasa lööma ja üritusi korraldama on oodatud kõik Eesti ettevõtted ja organisatsioonid.
Mitmekesisuse kuu ja päeva koduleht täieneb infoga jooksvalt.
Sõpruslinnade ja -valdade taotlusvoor on ellu kutsutud selleks, et toetada poliitika kujundamist ja kujunemist alt üles lähenemisega (i.k. bottom – up approach, mis see on vaata siit).
📅 Taotlusvooru infopäev Zoomis toimub 16. mail 2025 kell 11.00–12.30. Osalemiseks palume ennast ette registreerida:
📄 Vooru detailne info ja taotlemise juhised on leitavad siin:
👉 https://kysk.ee/taotlejale/toetused-vabauhendustele/taotlusvoorud/sopruslinnad_vallad
Lisainfo ja kontakt:

Katre Tamm
koordinaator, projektijuht
- kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste ehk CERV-programmi koordineerimine;
- projekti juhtimine lõimumist edendavate kogukondlike tegevuste toetamise programmis
Vabaühenduste eetikakoodeksi uuendamine on alanud! Et koodeks oleks tänapäevane, kõnetav ja toeks organisatsioonide legitiimsuse tagamisel, on vabaühendused kaasatud selle uuendamisse. Esimene arutelukohtumine toimub 22. aprillil kell 10.30–15.30 Tartus koostöös Tartu Ülikooli eetikakeskusega.
Registreeri end hiljemalt 14. aprilliks – kohtade arv on piiratud!
Möödunud sügisel asusime 22 aastat tagasi loodud vabaühenduste eetikakoodeksi uuendamise plaane koostama ja organisatsioonide vajadusi kaardistama, kutsusime arvamust avaldama nii huvikaitse võrgustiku liikmeid kui ka nädalakirja lugejaid. Praegusel heitlikul ajal on kindlasti vajalik, et vabaühendused järgiks kollektiivselt kokku lepitud norme, mis muu kasuliku hulgas ka meie legitiimsust tagada aitavad. Eetikakoodeks vajab meie aega ja panust, et olla kõnetav, kaasaegne ja kasulik organisatsioonide teenäitaja (või ehk veel midagi enamat). Nüüd ongi käes aeg eetikakoodeksit uuendama hakata. Uuendamisega teeme algust koostöös Tartu Ülikooli eetikakeskuse inimestega 22. aprillil kell 10.30-15.30 Tartus, Tartu Ülikooli Ühiskonnateaduste instituudis. Kohtumisele saad end registreerida hiljemalt 14. aprillil: siin. Kohtade arv on piiratud. Tule kevadisse heade mõtete linna ja mõtleme koos, milliste omadustega võiks olla kaasaegne vabaühenduste eetikakoodeks! |
Ootame sinu ideed NULA inkubaatorisse kuni 10.04!
Parimad ideed saavad Kodanikuühiskonna Sihtkapitalilt kuni 33 000 eurot stardiraha.
Mida NULA tiim soovitab, kuidas leida hea idee?
Hea idee leidmine algab ühiskondliku probleemi mõistmisest ja sellele lahenduse pakkumisest. NULA annab viis+üks soovitust, kuidas enda jaoks oluline teema leida ja idee välja töötada:
Alusta probleemi kirjeldamisest – mõtle, milline teema sind kõnetab ja kuidas see mõjutab ühiskonda.
Küsi „miks?“ – süvene probleemi olemusse, kasutades näiteks viie miksi meetodit.
Uuri ja räägi inimestega – kuula kogukonda, vaata, kuidas mujal maailmas lahendusi leitakse.
Genereeri mitu lahendust – esimene mõte ei pruugi olla parim, loo mitmeid ideid.
Leia mõttekaaslased – meeskonnatöö aitab ideed arendada ja ellu viia.
Mõtle rahastamisele – juba alguses tasub planeerida, kuidas idee võiks jätkusuutlikult toimida.
NULA inkubaatori 10. hooaeg ootab kandideerima kõiki, kellel on idee, mis võiks Eesti elu paremaks muuta. Taotlusi saab esitada kuni 10. aprillini SIIN ning parimad algatused pääsevad üheksakuulisesse arenguprogrammi, kus neil on võimalus taotleda kuni 33 000 eurot stardiraha oma algatuse elluviimiseks.
NULA inkubaator käivitati 2016. aastal KÜSKi ja Heateo SA koostöös ning on seni olnud platvormiks paljudele edukatele ühiskondlikele algatustele. Kas sinu idee võiks olla järgmine?
Tšehhi-Eesti Klubi koostöös Eesti Kirjandusmuuseumiga ja sõnavabaduse eest seisev Tsehhi vabaühendus PEN ja Praha Tantsuakadeemia koostöös toimub 20. märtsil algusega kell 14.00 toimub Eesti Kirjandusmuuseumis (Tartus)
Seminar „Vladimír Macura – eesti kirjanduse tõlkija ja tuvustaja Tšehhis“.
Seminar on pühendatud tšehhi kirjandusteadlasele, kirjanikule, tõlkijale ja estofiilile Vladimír Macurale (1945–1999). Macura teened eesti kirjanduse ja kultuuri tutvustajana Tšehhis on märkimisväärsed: tänu Macurale on tšehhi keelde jõudnud Jaan Krossi, Mati Undi, Arvo Valtoni, Enn Vetemaa, Aimeé Beekmani proosa ning Betti Alveri luule, samuti on ta kirjutanud pikema uurimuse A. H. Tammsaare loomingust. Lisaks kirjanduslikule tegevusele oli Macura ka poliitiliselt aktiivne. 1970. aastate algul oli ta üks Läänemere Liidu algatajatest, 1991. aastal asutas Macura Tšehhi-Eesti klubi. Läänemere Liit koondas neid tšehhe, kes toetasid Balti riikide vabaduspüüdlust. 1990. aastatest alates hakkas liit korraldama avalikke poliitilisi üritusi. Suurem osa Macuraga seotud materjalidest asuvad Eesti Kultuuriloolises Arhiivis Leo Metsari fondis (390).
Eelregistreerimine ei ole vajalik. Kogu info siin.
Euroopa Komisjon korraldab KÕIGILE huvilistele infopäeva WEBEX keskkonnas 20.03.2025 algusega 10.00 (kuni 14.00) PS! Eesti aja järgi.
Infopäev on ingliskeelne.
Vooru eestikeelne info ja viited ingliskeelsele taotluskeskkonnale on siin.
Lisainfo:

Katre Tamm
projektijuht; ekspert
- projekti juhtimine lõimumist edendavate kogukondlike tegevuste toetamise programmis;
- kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste ehk CERV-programmi ekspert

Marju Mäger
projektijuht; ekspert
- sotsiaalse innovatsiooni kompetentsikeskuse projekti juhtimine;
- kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste ehk CERV-programmi Eesti ekspert
Aruteluideede korje toimub 17. veebruar – 17. märts 2025
Viljandi [eel]arvamusfestival toimub 2025. aastal juba neljandat korda pakkudes taas võimalust ühiselt arutada ja mõtestada sulle ja sinu kogukonnale olulisi teemasid. Sel korral leiab [eel]arvamusfestival aset 31. mai – 1. juuni 2025, tuues kokku eri põlvkondade esindajad, et jagada ühise laua taga teadmisi, kogemusi ja kuulata üksteise ideid.
Aruteluideede korje toimub 17. veebruar – 17. märts 2025. Aruteluidee võib esitada igaüks. Tänavuse [eel]arvamusfestivali fookuses on turvaline ja sidus ühiskond, kus tähelepanu on suunatud elanikkonnakaitse küsimustele – kuidas tagada turvaline ja toetav keskkond kõigile, sõltumata vanusest.

🎂 NULA 10. juubelihooaeg on kohe-kohe käes! 🎂
💡Tule kindlasti NULA 10 inspiratsioonisündmusele, mis toimub 20. märtsil Põhjala tehase ankrusaalis kell 16.00-19.00.
🎀Kui sul on silma jäänud mõni terav ühiskondlik probleem ja sul on idee, kuidas seda NUtikalt LAhendada, siis ootame just sind.
Juubelihooaja tähistamiseks kutsume sind inspiratsioonisündmusele, et saaksid innustust üheksanda hooaja tiimide ettekannetest ja kogemustest ning mõelda koos teiste ärksate inimestega uudseid lahendusi keerulistele probleemidele.
Mis sind ees ootab?
NULA 9. hooaja tiimide pitchid – inspireerivad edulood sellest, kuidas ideedest on saanud toimivad lahendused.
Sissevaade inkubaatori protsessi – kuidas käib ideede arendus, milliseid kogemusi on saadud ja mis väljakutsetega silmitsi seistakse.
Valmista ette oma idee! Kui mõtled NULA inkubaatorisse kandideerimisele, saad kohapeal küsida nõu ja soovitusi, kuidas ideed veelgi paremaks teha.
Uksed avatud 20. märtsil kell 15.45, sündmus algab kell 16.00
KUS? AnkruSAALis, Ankru tn 10, Tallinn (Põhjala tehas)
Oma ideid esitlevad: Vägivallavabaks
Leinas Koos
Avatud kontor lastehoiuga
MTÜ Sa Suudad
Emad tagasi tööle
Vajalik
Vanemlus
Ööhaldjad
Üritus on tasuta! Palun anna enda tulekust teada siin: https://forms.gle/FcR2JCHXzweZJn6u6
Nupukate lahenduste inkubaatori (NULA) läbiviimine koostöös partneriga on programm, mille kaudu toetatakse uuenduslikke ja mõjusaid ideid kriitiliste ühiskondlike probleemide lahendamiseks. NULA inkubaator toimub mitmes etapis, millega aitame esialgsetest ideedest kasvatada välja terviklikud lahendused. NULA ühiskondlike algatuste inkubaatori ellukutsujaks on KÜSK ning partneriks on Heateo Sihtasutus, kes panustab programmi ülesehituse, korralduse ja algatuste nõustamisega. NULA kohta leiad täpsemat infot www.nula.ee.
📅 Kuupäev: 20.03.2025 kell 13.00-16.00
📍 Asukoht: MTÜ Õnnelik Naine ruumid (Niidu 4, Jõhvi)
📝 Registreerimine: avatud kuni 17.03.2025
🔗 Registreeri siin
NB! Sündmusel on sünkroontõlge eesti ja/või vene keelde.
Jõhvis toimuv lõimumist edendavate kogukondlike tegevuste toetusprogrammi avasündmus on suunatud vabaühendustele, kes soovivad tugevdada oma tegevust rahvusvaheliste ja rändetaustaga inimestega. Sündmuselt saad praktilisi tööriistu, kuidas oma organisatsiooni arendada ja mitmekesistada, samuti esmast infot uute arenguvõimaluste kohta. Tasuta osalemine sisaldab toitlustust ja paindlikku ajakava.

Miks osaleda?
🎯 Praktilised teadmised ja tööriistad – kuidas kaasata uusi inimesi ja mitmekesistada oma organisatsiooni tegevust.
🤝 Võrgustiku loomine – tutvu teiste vabaühendustega ja leia uusi koostööpartnereid.
🏆 Esmane info uute arenguvõimaluste kohta – saad esmast teavet, mis aitab sul oma vabaühenduse tegevust edasi viia.
🎟 Tasuta osalemine – toitlustus ja paindlik ajakava tagavad mugava osalemiskogemuse.
Kõik sündmused toimuvad koostöös Eesti Rahvakultuuri Keskuse, vabaühenduste maakonnakonsultantide, Tartu Welcome Centre´i ja Tallinna Rändekeskusega. Need on osa Euroopa Sotsiaalfondi (70%) ja Eesti maksumaksja (30%) rahastatud toetusprogrammist „Lõimumist edendavate kogukondlike tegevuste toetamine“ perioodil 2025–2029, mille elluviija on kultuuriministeerium ja partnerid Integratsiooni Sihtasutus, Eesti Rahvakultuuri Keskus ja SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital.


Katre Tamm
projektijuht; ekspert
- projekti juhtimine lõimumist edendavate kogukondlike tegevuste toetamise programmis;
- kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste ehk CERV-programmi ekspert

Kerstin Rei
koordinaator, projektijuht
- kodanikuühiskonna innovatsioonifondi taotlusvoor;
- investeeringutoetus vabaühendustele Ida-Viru maakonnas;
- arenguekspertide koordineerimine;
- projekti juhtimine lõimumist edendavate kogukondlike tegevuste toetamise programmis