Konverents “Mis mõte on ajalool…. kui me iial ei õpi” Berliinis

Sündmus „What’s the Point of History … If We Never Learn?“ Dialogue, Rememberance and Solidarity in Europe on rahvusvaheline foorum, mis keskendub väljakutsetele avalikes ajalookäsitlustes ja ajaloohariduses. Toimub 16. – 17. oktoobrini Berliinis.

Loe lähemalt siit: https://kysk.ee/mis-mote-on-ajalool-kui-me-iial-ei-opi-16-17-oktoobril-berliinis/

EELTEADE – kalendrisse märke tegemiseks!

KÜSKi kogemuspäevMitu lõime, üks kangas” toimub 15. novembril kell 11.00-17.00 Viljandis, Pärimusmuusika Aidas.

Kogemuspäevale on oodatud vabaühenduste, kogukondade ja nende koostööpartnerite esindajad, avaliku sektori töötajad jt aktiivsed kodanikud. Oodatud on osalema kõik, keda huvitab ning kõnetab ja kes soovivad kogemusi vahetada lõimumise teemal.

Lõimumine on meie tänavuse kogemuspäeva fookuses selle sõna laiemas mõttes (erinevate rahvuste, eagruppide ja erivajadustega inimeste lõimumine jne.)

Täpsem info ja registreerimine alates 2. oktoobrist meie kodulehel.

Marju Mäger

Koordinaator

 • NULA inkubaatori koordineerimine
 • Kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste programmi koordineerimine

Taotlusvooru eesmärk on tõsta elanikkonnakaitse võimekust kogukonnas ja edendada kogukondade ning kohalike omavalitsuste koostööd kogukonnakeskse valitsemisviisi rakendamise kaudu.

Taotlusvooru infotund toimub 25. augustil kell 14.00 keskkonnas Zoom.

Link infotunnile siin.

Kogu vajalik info taotlusvooru kohta on kättesaadav meie kodulehelt.

09. septembril 2023 kell 10.00-16.30 toimub Noarootsis, Noarootsi Käsitöökojas arengupäev vabaühendustele teemal „Räägi kaasa – kus, kuidas ja kellega?“. Haapsalust Noarootsi ja tagasi on tellitud buss. Täpsem info saadetakse registreeritud osalejatele. Päeva juhib Tea Jänes.

Peaesineja on Kaisa Tamkivi. Kaisa on haridusejuht, keskmisest tundlikuma närviga kodanik, kogukonna eestvedaja ja kogukondliku koostöö kiirendi Anija Lüliti formaadi üks loojatest ja kahe Lüliti peakorraldaja. Kaisa on juba aastakümneid tegelenud vabatahtlikkuse ja kogukondade eestvedamisega, olles nii ise vabatahtlik, kui eestvedaja. 

Oodatud on eelkõige Läänemaa vabaühedused ja aktiivsed kodanikud, kes soovivad kodanikuühiskonna arendamisse panustada. Sündmuse sisusse on suure panuse andnud Läänemaa vabaühenduste konsultant Maarja Läänesaar.

Registreeri end sündmusele kuni 01.09.2023 siin. Kohtade arv on piiratud. Sündmus on registreerunud osalejale tasuta!

Ajakava
10.00 Tellitud buss Haapsalu – Noarootsi (30min sõiduaeg)
10.30 Kogunemine ja hommikukohv
11.00 Tervitused ja tutvumisring
11.30 Ivika Eller, Noarootsi Käsitöökoda jagab oma lugu
12.00 Peaesineja on Kaisa Tamkivi. Kaisa on haridusejuht, keskmisest tundlikuma närviga kodanik, kogukonna eestvedaja ja kogukondliku koostöö kiirendi Anija Lüliti formaadi üks loojatest ja kahe Lüliti peakorraldaja. Kaisa on juba aastakümneid tegelenud vabatahtlikkuse ja kogukondade eestvedamisega, olles nii ise vabatahtlik, kui eestvedaja.

13.30 lõuna buffee kohapeal
14.30 kuni 15.20 Mis KÜSKis uudist ehk milliseid võimalusi KÜSK vabaühendustele?
15.20 Maarja Läänesaar, Läänemaa vabaühenduste konsultant, Läänemaa
sihtasutus räägib oma kogemusest vabaühenduste nõustajana
15.40 Küsimused ja vastused. Lõpuring
16.00 Päeva lõpp ja bussireis Haapsallu
16.30 Jõuame tagasi Haapsallu

Ajakava saad pdf-formaadis alla laadida siit.


Lisainfo:

Katre Tamm

Koordinaator

 • Kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste programmi koordineerimine

Tea Jänes

Koordinaator

 • Vabaühenduste arenguhüppe taotlusvoor

Arvamusfestival on kohtumispaik. Sündmus toob 2013. aastast augusti teisel nädalavahetusel Paidesse kokku Eestist ja maailmast hoolivad inimesed erinevatest kogukondadest, et luua tasakaaluka arutelu abil paremat arusaamist iseendast, üksteisest ja maailmast.

Festivali kava jm olulise infoga tutvu kodulehel.

Ootame Sind Viljandi [eel]arvamusfestivalile juba sel nädalalõpul, 7.–9. juulil 2023!

Sel aastal on festivali rõhk eelarvamustel. Kutsume inimesi suhestuma eelarvamustega, harjutades samal ajal arutamist ja harutamist. Lisaks kolmele eelarvamuste alale – Viljandi linn, tark linn ja noorteala –, on avatud ka röögi-löögiala, kus saab oma vestlusoskusi lihvida ja auru välja lasta. Mõttevahetusi saadab vaimukas ja arutelusid soodustav kultuuri- ja haridusprogramm ning rida linnaruumiaktsioone, mis pakuvad lahendusi kestlikuks ja kaasavaks linnaeluks. Sündmus on tasuta.


PROGRAMM
* 7. juulil kell 16 avame festivali koos dialoogikoolitaja Piret Jeedase ja pingipäevaga kogukonna dialoogiringis “Terve(m) Viljandi”

* 8. juulil kell 12–18 käib tihe arutelu kolmel alal
7.–9. juuli festivalipäevi saadab rikkalik kultuuri- ja haridusprogramm
ja siit saad kiire ülevaate kogu festivali programmist

* kirja lõpus on ka pressiteade, mis avab festivali soove ja aruteludele tulevaid teemasid.

* Nagu eelmiselgi aastal, pidi kohtumispaik olema jalakäijatele sobivaks kujundatud Tartu tänava lõik, kuid kuna linnavalitsus selleks luba ei andnud, on uueks paigaks Arkaadia aed ja Rubiini plats (Väike-Turu 6b). 

[Eel]arvamusfestival on mööda Eestit rändav kohalik arutelusündmus, mis toimub enne suurt Arvamusfestivali Paides (11.–12. augustil 2023).

Viljandi [eel]arvamusfestivali korraldab viljandlastest koosnev kogukonnaühendus Loov Viljandi, mis veab Viljandis kaasavat kultuuri- ja haridusprogrammi sooviga ärgitada arutelusid ning kutsuda elukeskkonna arengutes kaasa rääkima.Kohtumiseni!
Viljandi [eel]arvamusfestivali korraldustiim


Järjekorras teine Viljandi [eel]arvamusfestival toimub sel nädalavahetusel, 7.–9. juulil Viljandi südalinnas Arkaadia aias ja Rubiini platsil. Selle aasta festival keskendub eelarvamustele – harjumuspäraseks kujunenud arvamustele, millega käib tihtipeale kaasas halvakspanu ja hukkamõist. Kõige enam aruteluteemasid laekus seoses murega looduskeskkonna ja inimeste igakülgse toimetulekuga. Festivalil on neli aruteluala, kus käsitletakse nii kohalikke kui ka ülemaailmseid küsimusi, sündmust saadab rikkalik kultuuri- ja haridusprogramm, osalemine on tasuta. 

Nagu eelmiselgi aastal, pidi festival ka tänavu toimuma Viljandi südalinnas Tartu tänava lõigul, mis oleks selleks ajaks kohandatud jalakäijatele sobivaks, kuid Viljandi linnavalitsus ei andnud autoliikluse piiramiseks seekord luba, põhjendades, et linnas on ka teisi sobivaid kohti ja et festivali osalejate arv on liiga väike sääraste ümberkorralduste jaoks. „Põnev on vaadata, kuidas [eel]arvamusfestival ise eelarvamusi esile toob ja arutelusid avab! Nii et, ootame Viljandisse arutlema!” rääkis Viljandi [eel]arvamusfestivali üks eestvedajatest Heldi Ruiso

Sel aastal on Viljandi [eel]arvamusfestivalil neli ala, aruteluteemad jagunevad Viljandi linna, targa linna ja noortealale, lisaks on avatud röögi-löögiala, kus antakse nõu sisukate arutelude pidamiseks ja kus saab end ka välja elada. Seekord keskendub festival sõna otsese mõttes eelarvamuste lahtiharutamisele. Eesti keele seletav sõnaraamat ütleb, et eelarvamus on harjumuspäraseks kujunenud valmis arvamus millegi kohta, mis on sageli eitav, tõrjuv, halvakspanev või hukkamõistev.  

Arutelud toimuvad 8. juulil kell 12.00–18.00ajakava on siin.

– Viljandi linna alal tulevad arutamisele teemad: „Sodime Viljandi ära: visuaalkultuur kui kunst või võlavangla?“, „Viljandi autsaiderid. Kus on kurva kodu?“, „Kas Viljandi on sõjapõgenikke vastu võttes võitnud või kaotanud?“, „Saame tuttavaks, minu eelarvamused on …!“

– Targa linna alal küsitakse: „Teine tumeaine. Ringmajandus algab inimsõnnikust!“, „Kas rohepööre on võimalik ilma, et kõige nõrgemad kannataks?“, ”Poos või pundar? Vaimse tervisega tegelemise äärmustest“

– Noortealal vaagitakse selliste eelarvamuse üle, nagu: „Noored ei viitsi ise midagi ära teha ja noori ei huvita“, „Poliitika ei huvitu minust ja mina ei huvitu poliitikast“, „Miks need noored kogu aeg telefonis passivad?“

Arutelusid saadab 7.–9. juulini kultuuri- ja haridusprogramm. Näiteks saab Vaimusalongis kuulda lugusid huvitavatest viljandlastest, kohalikust pärimusest ja legendidest, toimub linnatuur „Linn on aed“, avatud on säästev raamatulaat ja palju muud. Õhtust vööndit saab veeta Viljandi Hoovifestivalil 2023.

[Eel]arvamusfestival on mööda Eestit rändav kohalik arutelusündmus, mis toimub enne suurt Arvamusfestivali Paides (11.–12. augustil 2023). Viljandis toimub festival teist aastat järjest, Viljandi linn tunnustas eelmise aasta sündmust kui parimat ajutist keskkonda, Viljandimaa Arenduskeskus ja Viljandi Omavalitsuste Liit pidas festivali aasta parimaks kaasamissündmuseks.

Loov Viljandi on viljandlastest koosnev kogukonnaühendus, mis veab Viljandis rikkalikku kultuuri- ja haridusprogrammi sooviga ärgitada arutelusid ning kutsuda elukeskkonna arengutes kaasa rääkima. www.facebook.com/loovviljandi

Vabaühenduste Liit kutsub:

Ka selle aasta augustis on vabaühenduste inimesed oodatud vabakonna suvekooli. Kohtume 17.-18. augustil Pärnumaal Klaara-Manni puhke- ja seminarikeskuses.

Suvekoolis osalemiseks osta pilet Fientast

Selleks, et iga osaleja saaks suvekoolist seda, mida tal kõige rohkem vaja on, saab igaüks valida kolme suuna vahel. Valitud suunast lähtuvalt on üles ehitatud kogu esimene suvekooli päev. Teemad, mille vahel valida on: 

 • Muutuste juhtimine globaalsetes trendides 

Kodanikuühiskonna üks toimimise aluseesmärk on muutuste juhtimine. Vananev ühiskond, linnastumine, hajusad meeskonnad, geopoliitilised väljakutsed – need on vaid mõned näited tänastest ühiskondlikest väljakutsetest. Kuidas neis väljakutsetes võimalusi luua? Kuidas juhtida muutuseid edukalt, strateegiliselt ja maailmaga kaasas käies?  

Selles suunas vaatame koos, mis on tõhusad ja mõjusad muutuste juhtimise tööriistad. Mõtleme, mis on need tugevused, millele oma tegevusvaldkondades toetuda: meeskond, protsessid, väärtused, kokkulepped. Mis struktuurid peavad olema paigas, et organisatsioon tuleks erinevate väljakutsete ja kriisidega toime?

 • Huvide kaitsmine avatult valitsedes    

Selle suuna fookuses on ühenduste huvikaitse võimekus ja strateegiline partnerlus. Mida selleks vaja on, mis kriteeriumid peavad olema ühingul täidetud? Millega tõestab ühing oma suutlikkust olla hea partner? Osalejad saavad mõelda enda organisatsiooni võimekusele, aga peavad lahendama ka ülesandeid teiste ühingute perspektiivist. Mõtleme organisatsiooni hindamisele ja välise toe vajadustele. Lisaks käsitleme ka mõisteid nagu läbipaistvus, sisedemokraatia, hea kaasamine ja sisendikorje, tõenduspõhine huvikaitse jne. Selle suuna osalejad vaatlevad koos väljakutseid, mis organisatsioonidel võivad ette tulla, ja leiavad koos ka võimalikke lahendusi.  

 • Jätkusuutlik maailmamuutmine läbi enesejuhtimise  

Selle suuna fookus on enda hoidmine olukorras, kus pidevalt kulub energiat tulekahjude kustutamisele. Alati on midagi, millega on kiire, mis nõuab kohest tähelepanu ja sekkumist. Kuidas aga selles olukorras hoida ennast ja oma tassi täidetuna ning tegutseda valdkonnas jätkusuutlikult ja ülekoormust vältides? Võtame hetke, et kaugemale astudes hinnata juba tehtud tööd ja planeerida edaspidist seades endale prioriteedid ja saavutatavad eesmärgid. Töötame välja nii lühi- kui pikaajaliste enesehoiutehnikate ja võtete panga, mille poole pöörduda, kui orav rattas liialt kiiresti jooksma ning siht silme eest kaduma hakkab . 

Lisainfo: https://www.heakodanik.ee/uudised/vabakonna-suvekool-2023/


Toetusmeetme infopäev toimub 16. juunil 2023 kell 11.00 – 12.30 Zoom platvormil ning on hiljem järelvaadatav.


Infopäevale registreerunutele saadetakse enne infopäeva Zoom-keskkonna link, kus infopäeva saab jälgida.


Eelinfoks, et toetusmeetme infotund toimub 23. augustil kell 12.00 – 13.30 Zoom platvormil. Infotunnis vastame jooksvalt taotlejate küsimustele, infotundi ei salvestata. Infotundi registreerimine avatakse augusti alguses.


Vabaühenduste 2023. aasta arenguhüppe toetust saab taotleda vabaühendus, mis tegutseb avalikes huvides ja tema tegevus on avalik ning selle juriidiliseks vormiks on mittetulundusühing või sihtasutus, mis on taotluse esitamisel olnud Eesti äriregistrisse kantud vähemalt ühe aasta.

Toetust saab taotleda vabaühendus, millel ei ole taotlemise hetkel käimas KÜSKi poolt toetatud arenguhüpet ettevalmistavat või arenguhüppe projekti. Edasi loe siit.

Tea Jänes

Koordinaator

 • Vabaühenduste arenguhüppe taotlusvoor

14. juunil 2023 kell 11.00-16.00 toimub Tartus, Tähtvere Avatud Naistekeskuses (Näituse 3) arengupäev vabaühendustele teemal „Kodanike kaasamine ja osalemine vabaühendustes“. Registreerida saad kuni 6. juunini ja seda saad teha siin. Sündmus on kõigile tasuta.Päevakava

10.30 Kogunemine ja hommikukohv

11.00 Tervitused ja tutvumisring

11.30 Pille Rives, Tähtvere Avatud Naistekeskuse juhatuse liige jagab keskuse lugu

12.00 Martin A. Noorkõiv, sihtasutus Domus Dorpatensis ehk DD tegevjuht ja juhatuse liige jagab kuulajaga kogemust ja vastab kolmele küsimusele: Kuidas DD on viimase 10 aasta jooksul vabatahtlikke kaasanud? Kuidas töötajate-vabatahtlike kogukonda luua ja arendada? Mida kogukondlikkus vabaühenduses tähendab?

13.30 lõuna buffee kohapeal

14.30 Katre Tamm, KÜSK kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste programmi CERV koordinaator tutvustab kodanike kaasatuse ja osaluse toetusmeetme avatud taotlusvooru

15.00 Tea Jänes, KÜSK koordinaator tutvustab KÜSK arenguhüppe taotlusvooru

15.20 Kadri Pau, Tartu vabaühenduste konsultant, Tartu Ärinõuandla räägib oma kogemusest vabaühenduste nõustajana

15.40 Küsimused ja vastused. Lõpuring 

16.00 Päeva lõpp

Lisainfo:

Katre Tamm

Koordinaator

 • Kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste programmi koordineerimine

Tea Jänes

Koordinaator

 • Vabaühenduste arenguhüppe taotlusvoor

Kõik vabaühendustes tegutsevad inimesed on oodatud kodanikuühiskonna foorumile 4. mail kell 13.00-17.00 PROTO avastustehases (Peetri 10, Tallinn). Koguneda saab alates kell 12.30.

Korraldajaks Vabaühenduste Liit. Täpsem info Hea Kodanik lehel.

Sotsiaalse innovatsiooni võrgustikusündmus toimub teisipäeval, 11. aprillil 2023 kell 10-16 Tallinnas, Telliskivi loomelinnaku Erinevate Tubade Klubis.

Palun tutvu sündmuse kavaga ja registreeru hiljemalt 9. aprillil siin.

Sündmus on kõigile tasuta. Lisinfo siit.

Kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste programmi CERV kodanike kaasatuse ja osalemise taotlusvooru tutvustav infopäev toimub ZOOM-keskkonnas 26. aprillil 2023 algusega kell 10.00.

Infopäevale tuleb end eelnevalt registreerida siin.

Taotlusvooru eestikeelse tutvustuse leiad siit. Taotlusi saab hakata sisestama 04. aprillist ja seda saab teha 04. septembrini 2023.

Lisainfo:

Katre Tamm

Koordinaator

 • Kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste programmi koordineerimine

Marju Mäger

Koordinaator

 • NULA inkubaatori koordineerimine
 • Kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste programmi koordineerimine