Head saabuvat lastekaitsepäeva!

Priit Põiklik
28. mai 2024


Kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste ehk CERV programmis kuulutatakse aastas välja üle kümne taotlusvooru ja igas neist julgustatakse taotlejat suunama oma tegevused laste sihtrühmale. Lisaks soovitatakse lastega läbi arutada nendele suunatud tegevused juba projekti planeerimise faasis. Kuidas seda teha ja mida CERV programmi Eesti kontaktpunkt ise selles osas ette on võtnud, saate lugeda siit artiklist.

Kuidas lapsi kaasata?

Laste arvamuse kuuldavõtmine ja nendega arvestamine näib olevat lihtne. Siiski on ka Eesti taotlejal tihti segadus, kuidas seda teha? Kuidas lastega rääkida, kui puudub kogemus? Kust leida materjali? Laste kaasamise ja nende hääle võimestamisega tegeleb Eestis õiguskantsleri kantselei, kes kannab aastast 2011 ka lasteombutsmani rolli. Kasulikku lugemist, mis annab aimu, kuidas lapse arvamust küsida ja millega arvestada, leiad siit.

Laste turvalisuse tagamine – kuidas?

Laste kaasamisel projektitegevustesse on oluline arvestada nii enda kui ka lapse turvalisusega. Juhul kui CERV programmi taotleja soovib oma tegevustesse kaasata või need suunata alla 18 aasta vanustele, tuleb viidata oma organisatsiooni lastekaitsepoliitikale. Lastekaitsepoliitika dokument ei tähenda seda, et organisatsioon peab välja töötama mahuka teksti, mis juba dubleerib näiteks Eesti lastekaitseseadust. Oluline on aga fakt, et nimetatud seaduse § 5 lg 4 ütleb, et igal lapsel on õigus iseseisvaks seisukohavõtuks kõigis teda puudutavates küsimustes ning õigus väljendada oma vaateid. Sedasama väljendab ka EL põhiõiguste harta § 24, mis on samuti EL riikides, sh Eestis, kohalduv.

Lastekaitsepoliitika dokumendi nõude mõte CERV programmi projektides tähendab seda, et projekti tiim mõtleks läbi, kuidas nad võimalikult turvalisel moel lapsi oma tegevustesse kaasavad ning vajadusel lisakompetentsi kaasavad. Organisatsiooni poliitikadokument peab sisaldama selget teavet töötajate (sealhulgas praktikantide ja vabatahtlike) värbamise kohta ning taustakontrolli. See peab sisaldama ka selgeid protseduure ja eeskirju töötajatele, sealhulgas aruandluse eeskirju ja pidevat koolitust. See poliitika peab olema veebis kättesaadav ja läbipaistev kõigile, kes organisatsiooniga kokku puutuvad. Lisainfot saad lugeda lastekaitse poliitikadokumendi koostamise kohta CERV programmi Eesti kontaktpunkti ametlikult veebilehelt aadressil www.kysk.ee/cerv/#lapsed

Projekt Noorte Hääl

Tänavu kevade alguses alustas CERV programmi kontaktpunkt oma pilootprojektiga, mille eesmärk oli teha lapse hääl kuuldavaks haridusvaldkonnas. Rubriik ilmub Õpetajate Lehes iga kuu viimasel teisipäeval ja seda toimetab Tuulike Kivestu-Rotella. CERV programmi koordinaatori Katre Tamme sõnul saab lugeda õnnestumiseks seda, et rubriigi on üles leidnud juba sajad lugejad ja esimese teema lugejaskond võib peagi ületada tuhande künnise. “Need on kõigest numbrid, kuid mida suurema lugejaskonnani me jõuame, seda suurem on tõenäosus, et laste arvamus täiskasvanutele korda läheb,” sõnab Tamm.

Senini ilmunud rubriigid ja teemad:
26. märts 2024 NOORTE HÄÄL ⟩ Põhikoolilõpetajad ootavad õpetajatelt rohkem toetust

30. aprill 2024 NOORTE HÄÄL ⟩ Kas on olemas naiste- ja meestetööd?

28. mai 2024 NOORTE HÄÄL ⟩ Ma ei meeldi õpetajale

SA Kodanikuühiskonna Sihtkaptal (KÜSK) on kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste ehk CERV programmi kontaktpunkt Eestis. Hetkel käimasolevate taotlusvoorude kohta saad infot siit.

Katre Tamm

koordinaator

  • kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste ehk CERV-programmi koordineerimine