SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital kuulub võrdõigusvoliniku huvikaitsenõukotta, kus saab panustada koostöövõimaluste laiendamisse

Priit Põiklik
2. juuli 2025


Soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse
kohtlemise volinik Christian Veske esinemas ühel varasematest KÜSKi suveseminaridest. Foto: Priit Põiklik/KÜSK

Soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise voliniku juures on tänavu kevadest loodud huvikaitsenõukoda. Uus nõukoda toob kokku mitmed võrdõiguslikkuse ja inimõiguste valdkonnas tegutsevad organisatsioonid, et edendada koostööd ja otsida ühiseid lahendusi üha keerulisemas ühiskondlikus olukorras. Kodanikuühiskonna Sihtkapital (KÜSK) kuulub nõukoja liikmete hulka.

Volinik Christian Veske on öelnud, et tänases keerulises geopoliitilises olukorras on võrdõiguslikkuse küsimused järjest suurema surve all. Võimalus saada kokku teiste sarnaste teemadega tegelevate organisatsioonidega ning ühiselt probleemidele lahendusi otsida, on üha väärtuslikum.

KÜSKi esindab huvikaitsenõukojas CERV programmi ekspert Katre Tamm. KÜSKi osalemine tuleneb nii organisatsiooni põhikirjalisest eesmärgist – toetada võimestatud vabaühendusi ja tugevat kodanikuühiskonda – kui ka sihikindlast tööst soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise edendamisel. KÜSKil on õigustatud huvi tegutseda diskrimineerimise vastu ja seista võrdsuse eest vastavalt soolise võrdõiguslikkuse seadusele ning võrdse kohtlemise seadusele.

Lisaks on KÜSK alates 2021. aastast Euroopa Liidu suurima inimõigusi toetava rahastusprogrammi CERV (Kodanike-, võrdõiguslikkuse-, õiguste- ja väärtuste programm) kontaktpunkt Eestis. Üks CERV kontaktpunkti eesmärkidest on toetada koostööd ja teavitustööd võrdõiguslikkuse edendamiseks riiklikul ja kohalikul tasandil.

Katre Tamm on CERV-programmi Eesti ekspert. Foto: Priit Põiklik/KÜSK

Huvikaitsenõukoda on arutanud muuhulgas, mida tähendab võrdõiguslikkus organisatsioonide jaoks tänases ühiskonnas, kuidas hoida teema olulisust fookuses ja milliseid väärtusi saab eri valdkondades esile tõsta. Aruteludest on jäänud kõlama, et kuigi inimõiguste valdkonnas on tajutav tagasiminek, on koostöö ja usalduse loomine rahuajal kriisideks valmistumisel võtmetähtsusega.

Kokkuvõttes on leitud, et huvikaitsenõukoda loob vajaliku ja usaldusliku platvormi erinevate organisatsioonide vaheliseks koostööks. „Igasuguse koostöö aluseks on usaldus. Seda aga peab ehitama kild-haaval,“ on sõnanud volinik Veske.

Nõukoja kohtumisel on lisaks KÜSKile osalenud Eesti Pagulasabi, Rahvusvaheline Maja, Kuldne Liiga, Feministeerium, Eesti Naisuurimus- ja Teabekeskus, Eesti Naisteühenduste Ümarlaud, Soouuringute keskus, Vegan Selts, Eesti Kirikute Nõukogu, Eesti Puuetega Inimeste Koda, Eesti HIV-positiivsete võrgustik ja Eesti Inimõiguste Keskus.

KÜSKi jaoks on koostöö voliniku ja teiste partnerorganisatsioonidega oluline samm tugevama, kaasavama ja diskrimineerimisvabama kodanikuühiskonna suunas.

Priit Põiklik

kommunikatsioonijuht

Katre Tamm

projektijuht; ekspert

  • projekti juhtimine lõimumist edendavate kogukondlike tegevuste toetamise programmis;
  • kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste ehk CERV-programmi Eesti ekspert