Kodanikuühiskonna aasta tegijad said presidendilt tänu ja käepigistuse
Reedel, 2. veebruaril andis president Alar Karis üle kodanikuühiskonna aasta tegijate ja aasta vabatahtlike tunnustused. Tunnustamisüritus toimus Tallinnas Telliskivi loomelinnakus asuvas Fotografiska näitusemajas.
President Alar Karise kõne, kus ta ütles, et vabatahtlik tegevus on üks paremaid vaimse tervise tagajaid, saate tervikuna lugeda siit, meie kodulehelt.
2023. aasta silmapaistvamad organisatsioonid ja vabatahtlikud on:
- Aasta vabaühendus – Fridays for Future Eesti ehk MTÜ Loodusvõlu
- Aasta missiooniinimene – Aljona Suržikova
- Aasta tegu – Abieluvõrdsuse seadustamine, Eesti LGBT Ühing
- Aasta avaliku võimu esindaja – Taimar Peterkop ja Ott Karulin
- Aasta ettevõte – Videal OÜ
- Aasta hääl – Propastop
- Aasta vabatahtlikud – Gerli Mae-Vello, Anni Triin Salvan, Maie Matiek, Triin Puusaar, Ülle Viinapuu, Alice Juurik, Jaanika Ailt, Kiti Põld, Karin Kadastik, Mari Lepik, Janar Tiits, Kirill Badikin
- Aasta vabatahtlike kaasajad – Anna Rehema (heategevusfond Südamete Soojus), Rait Vilgats (Politsei- ja Piirivalveamet), Agne Soome (Swedbank)
Aasta vabaühendus – Fridays for Future Eesti ehk MTÜ Loodusvõlu Fridays For Future Eesti on grupp aktiivseid noori, kes võitlevad kliimamuutuste vastu. Selleks tõstavad nad ühiskonnas teadlikkust kliimakriisist kui väga olulisest ja kiireloomulisest probleemist, survestavad poliitikuid aktiivselt kliimakriisiga tegelema ning teevad koostööd teiste keskkonnaorganisatsioonide ja rahvusvaheliste Fridays For Future’i harudega.
Eelmise aasta lõpus saavutas Fridays for Future Eesti olulise kohtuvõidu, kui Riigikohus otsustas rahuldada nende kaebuse ja peatada Eesti Energia põlevkiviõlitehase ehituse.
Aasta missiooniinimene – Aljona Suržikova Aljona on Käru muuseumi eestvedaja. Ta on kaasanud muuseumi töösse Käru kogukonna inimesi, muuseum töötabki vaid vabatahtlike toel. Käru muuseumi kogust leiab üle 200 lastekäru, mida jõudumööda taastatakse. Aastas külastab muuseumi mitu tuhat inimest. 2021.-2022. aastal juhtis Aljona projekti „Naised lükkavad“, mis tõi publiku ette loengusarja olulistest naistest kultuuriajaloos, näituse naiste õiguste arengust ja saatesarja Raadio 4 eetris.
Igal aastal korraldab Aljona Käru alevikus talguid, et koos kogukonna inimestega korda teha mõni lagunenud maja.
Aasta tegu – abieluvõrdsuse seadustamine, Eesti LGBT Ühing Abieluvõrdsuse seadustamine sai võimalikuks tänu aastate pikkusele väsimatule tööle, mida Eesti LGBT Ühingu töötajad koos vabatahtlike, toetajate ja sõpradega teinud on. Eesti LGBT ühingu juht Aili Kala aitas koostada ka abieluvõrdsuse eelnõu teksti.
Eesti LGBT Ühing on teinud oma 15 tegutsemisaasta jooksul olulist tööd kohaliku LGBT-kogukonna koondamisel ja hoidmisel.
Aasta avaliku võimu esindaja – Taimar Peterkop ja Ott Karulin Eesti riigisekretär Taimar Peterkop ja Riigikantselei strateegiabüroo nõunik Ott Karulin tegid suurepärast tööd avatud valitsemise partnerluse tippkohtumise Tallinna toomisel, korraldamisel ja läbi viimisel. Tippkohtumine tõi Telliskivi Loomelinnakusse kokku enam kui 2000 riigi- ja valitsusjuhti, kodanikuühenduste esindajat ja poliitikakujundajat ligi 130 erinevast riigist.
Aasta ettevõte – Videal OÜ Videal on videoproduktsiooni ja ürituste tehniliste lahenduste ettevõte. SA Kiusamisvaba Kooli missioonile on nad pro bono hoogu andnud alates 2021. aastast, olnud abiks mitme suure ürituse tehnilise poolega nii veebis kui päriselus. Videali meeskond toimetab alati usaldusväärselt ja kõik toimib ladusalt, neid kannustab suur soov teha head ja panustada kiusamise vähendamisse koolides.
Aasta hääl – Propastop Propastop.ee on 2016. aastal loodud blogi, mis keskendub Eesti-vastase propaganda paljastamisele. Blogi veavad Eesti Kaitseliidu vabatahtlikud. Propastopi eesmärk on aidata Eesti ja ELi kodanikel keerulises inforuumis orienteeruda, arendada kodanike oskust kriitiliselt mõelda ja valeinformatsiooni ning vaenulikku propagandat ära tunda. Blogist leiab infot lisaks eesti keelele ka vene keeles, inglise keeles ja saksa keeles.
Aasta vabatahtlikud
Gerli Mae-Vello Gerli on võtnud oma südameasjaks puuetega inimestele võimaluste loomise. Ta on panustanud aega ja jõudu ratastooliradade hooldamisse, samuti kevadisel ajal koristanud ja hooldanud teraapilist Meelteaeda, võimaldades inimestel looduse keskel lõõgastuda ja taastuda.
Gerli on kaasanud ka palju teisi abilisi, tema panus ratastooliradade hooldamisel ja puuetega inimestele loodud võimaluste loomisel on olnud märkimisväärne ja tema töö on teinud paljudele inimestele elu lihtsamaks.
Anni Triin Salvan Anni Triin veab eest Toila valla noortevolikogu, on aktiivne liige Toila Gümnaasiumi õpilasesinduses, tegus Toila valla noorsootöö korraldamisel ja erinevate projektide algatamisel. Näiteks toimus tema algatusel 2023. aasta kevadel Toila vallas ellu heategevusõhtu, kus koguti raha kogukonnas elava tsüstilist fibroosi põdeva Nora-Liisa raviteekonna toetuseks.
Lisaks on ta aktiivselt osalenud lasteombudsmani osalusprojektis „Räägime kliimaõiglusest“ ning esindanud nii Ida-Virumaa kui kogu Eesti noori Baskimaal toimunud Euroopa noorte kohtumisel, kus anti edasi Eesti noorte ettepanekud kliimamuutuste pidurdamiseks.
Maie Matiek Maie on Eestimaa Looduse Fondi pikaaegne vabatahtlik talguline. Maie on tõeliselt heasüdamlik, hooliv ja abivalmis. Kõik Maiega talgutel kohtunud inimesed võivad kinnitada, et talgud kulgevad oluliselt lihtsamalt, kui tema ka kohal on. Lisaks sellele, et ta endast tükk maad nooremate talgulistega võrdväärselt tööd teeb, võtab ta hea meelega enda peale ka muid kohustusi, näiteks toidunõude pesemise või hilise õhtutunnini põlevate oksahunnikute valvamise, mil teised ammu pärast päevatööd puhkavad. Maie igapäevatöö on õpetamine ja ta on inspireerinud väga paljusid oma õpilasi ka talgutel osalema.
Triin Viik Triin on SA Kiusamisvaba Kooli vabatahtlik juba üle 3 aasta. Ta on suure südamega ja paistab silma oma järjepideva pühendumise ja kõrge professionaalsusega. Triin on alati valmis panustama ega pole ühegi väljakutse ees ära kohkunud.
Aja jooksul on Triinu panus ja vastutus kasvanud, viimati vedas heategevuslike jõulukaartide projekti.
Lisaks on ta aidanud andmete kogumisel, uudiskirjade saatmisel ja teiste tegemiste juures.
Ülle Viinapuu Ülle aktiivne vabatahtlik spordi- ja kultuuriüritustel kaasalööja juba palju aastaid. Ta on olnud ligi 15 aastat Viljandi Folgi ja PÖFFi vabatahtlik, lisaks panustanud Tallinn Music Weekil, Tartu maratonil, Maijooksul ja mujalgi. Koroonapiirangute ajal käis ta häirekeskuses riigiinfo telefonile vastamas ja Ukraina sõjapõgenikke abistamas.
Kes on temaga koostööd teinud, ütlevad, et Ülle peale võib alati kindel olla.
Alice Juurik Alice Juurik on tulihingeline päästja, kaks aastat tagasi taasasutatud Saue Vabatahtliku Tuletõrjeühingu üks asutajatest. Tal on meeletu energia ja tahe tööd teha, nii et tulekaitseülikonnas ei saa arugi, et tegemist on õblukese naisega. Alice’i sihiks on anda tuleohutus-, veeohutus- ja kriisiks valmistumise teadmised edasi kõigile Saue valla lastele ja noortele. Ta annab riigikaitseloenguid Saue Riigigümnaasiumis ja osaleb aktiivselt noortele suunatud ennetusalastes tegevustes. Ta on hea õpetaja ning suudab oma teadmiste, kogemuste ja pealehakkamisega teisi innustada, mistõttu on temaga koos päästealastel väljakutsele alati toetav õhkkond ka uute liikmete jaoks.
Jaanika Ailt Jaanika Ailt on Tartu Ülikooli Lastefondi Pärnu vabatahtlike juht. Jaanika leidis, et kui Tartus ja Tallinnas tegutsevad aktiivsed Lastefondi vabatahtlikud, siis miks ei võiks sama olla ka Pärnus. Seega võttis Jaanika oma lähikonna tuttavad kokku ja on juba üle viie aasta käinud Pärnu vabatahtlikega erinevatel üritustel Lastefondile annetusi kogumas. Jaanika on väga iseseisev ja abivalmis ning alati oma vabatahtlikega valmis appi tulema ka teistes linnades toimuvatele üritustele.
Kiti Põld Kiti on Viljandi Uuskasutuskeskuse silmapaistev, üdini positiivne ja pühendunud vabatahtlik. Ta on raamatu “Meie taaskasutus. Prügikasti pole olemas” autor. Mida mõtleb Kiti selle pealkirjaga – prügikastid on ju tegelikult olemas!? Aga neid ei pruugiks olla – kui leida jääkidele õige kasutuskoht ja vorm. Seda saab teha väga elegantselt: ladudes tassikildudest kokku mosaiike, luues vanadest linnupuuridest lampe ja leides peaaegu kõigele uus kasutus.
Kiti on andnud hindamatu panuse Uuskasutuskeskuse abistamisel ning taaskasutuse edendamisel Eestis.
Karin Kadastik Karin on Eesti Rahvapärimuse Kooli vabatahtlik. Ta on teinud põhjalikke litereeringuid, sisestanud veebi hulgaliselt kogutud rahvaluule materjali ja teinud seda täpselt, mis on selle töö juures ülioluline. Karin on vabatahtlikuna pärimuskooli tegemistesse panustanud mitu aastat, 2023. aastal sai tänu tema detailsele tööle valmis kaardirakendus, mida ta ka jooksvalt haldab. Karin on töökas, täpne, põhjalik ja alati koostööaldis. Ta on andnud erakordselt suure panuse pärimuste jagamisel üle Eesti.
Mari Lepik Mari eestvedamisel on 20 aasta jooksul kogutud Saaremaal Sõrvemaa pärimust, millega saab tutvuda veebilehel sörvemaa.ee. Tema initsiatiivil on tööle hakanud vähemalt viis kogukondlikku muusikakollektiivi, laste pärimusring ja Sörve raadio ehk Sörvekeelsed uudised Vikerraadios ja Sörvemaa veebiraadio. Maril on loomuomane oskus sarnaselt mõtlevaid inimesi enda ümber koondada ja kogukonda liita. Mari näitab vabatahtliku ettevõtmisega eeskuju teistelegi.
Janar Tiits Viimase nelja aasta jooksul on Janar panustanud oma vaba aega Kahe Silla Klubi spordiürituste korraldamisse, aidates rajada turvalist võistluskeskust osalejatele ja pealtvaatajatele. Koostöö Janariga on näidanud, et talle saab usaldada ka vastutusrikkaid ülesandeid. Janar on ka ise aktiivsete eluviisidega, talle meeldib tegeleda rattaspordiga ja osaleda jooksuüritustel.
Kirill Badikin Kirill on võtnud enda südameasjaks pea kogu oma vaba aja toetada Ukrainast Eestisse saabunud põgenikke. Ta on tegutsenud vabatahtlikuna Eesti Punases Ristis, Tallinna Toidupangas, Niine põgenike vastuvõtukeskuses ja Eesti Pagulasabis.
Alates 2022. aasta märtsist administreerib ta Facebooki gruppi „Ukraina sõbrad Eestis“, kus ta on korraldanud ukrainlaste kohanemist toetavaid infotunde. Kokku on toimunud üle 35 infotunni, mida on vaadatud üle 100 000 korra.
Aasta vabatahtlike kaasajad
Anna Rehema Anna Rehema on olnud 10 aastat heategevusfondi Südamete Soojus eestvedaja, selle aja jooksul on fondi töösse kaasatud ligi 3000 vabatahtlikku. Südamete Soojus ühendab neid, kes soovivad aidata, ning neid, kes vajavad abi. Fondi vabatahtlike meeskonda nimetatakse hellitavalt soesüdameteks. Soesüda on inimene, kellel on tahe muuta maailma paremaks ja kes oma pere ja töö kõrvalt aitab oma vabast ajast abivajajaid.
Südamete Soojus on saanud “Vabatahtliku sõbra märgi”.
Rait Vilgats Rait töötab patrullpolitseinikuna ja kaasab avaliku korra tagamisse väga aktiivselt abipolitseinikke, seda nii enda jaoskonna piirest kui ka teistest jaoskondadest. Ta on olnud abipolitseinike jaoks tõeline eestvedaja, andes ise eeskuju, aidates nõu ja jõuga. Rait liidab erinevad inimesed meeskonnaks, ta ei karda vajadusel ka tõsisemaid jutuajamisi pidada ja ta on valmis enda meeskonda liitma ka inimesi, keda teised ehk ära põlgaks.
Agne Soome Agne on kaasanud ja innustanud Swedbanki töötajaid vabatahtlikena panustama. Tema suhtlemisoskus ja võime luua kontakte on aidanud paljudel töötajatel leida endale sobivad vabatahtliku tegevuse võimalused ja seeläbi ühiskonda panustada.
Lisaks oma panusele Swedbankis on Agne teinud märkimisväärset tööd ka Puhta Vee Teemapargi heaks.
Ta on suurepärane eeskuju ja innustab teisi vabatahtlikke oma eesmärkide saavutamisel ning aitab kaasa vabatahtliku tegevuse edendamisele.
Fotod: Karl-Kristjan Nigesen