Kriisikindlad oleme paindlikus koostöös
Vahendame Raplamaa arendus- ja ettevõtluskeskuse vabaühenduste konsultandi Teele Ojasalu kirjutatud artiklit.
Möödunud aastal siseministeeriumi ja SA Kodanikuühiskonna Sihtkapitali ellu kutsutud kodanikuühiskonna innovatsioonifond suunab kohalikke omavalitsusi ja kogukondi koostööle. Fondist toetuse taotlemise eelduseks on koostöö, ühised arutelud, kaardistatud vajadused ja kokku lepitud lahendused elanikkonnakaitseks.
Üks ei saa teiseta: KOV peab end aktiivselt oma kogukondade kitsaskohtadega kurssi viima ja vastupidi, elanikud teavitama KOVi oma ootustest selgelt ja lahendusi pakkudes.
Julgeolekuolukorrast tingituna on 2024. aastal innovatsioonifondi fookuses elanikkonnakaitse (nii nagu oli ka eelmisel aastal). Selle aluseks on elanike valmidus end ise kaitsta ja üksteist abi saabumiseni aidata nii igapäevastes õnnetustes kui ka äärmuslikes oludes.
Raplamaa KOVid ja kogukonnad kasutasid toetust eesmärgipäraselt ning nutikalt
Möödunud aasta vooru toetuseelarves Raplamaal jääki ei jäänud. Kohila valla Aespa kogukond võttis fookusesse kriisikoja autonoomse elektrisüsteemi rajamise ja kriisivarude soetamise. Posti tänava kogukond pidas tähtsaimaks kriisiolukorraks vajalike vahendite soetamist. Kaarlisauna elamurajoon valis veevarustuse tagamise pikemates elektrikatkestustes. Kehtna valla Ingliste piirkond keskendub esmavajaliku varustusega kerksuskeskuse loomisele. Rapla vallas võeti eesmärgiks Kaiu Hariduskeskuse evakuatsioonikohaks korraldamine. Märjamaa Valla Külavanemate Ühendus tagab hajaasustusega piirkondades elavatele kogukonnaliikmetele elektrivarustuse mobiilsete generaatoritega.
NB! Toetuse toatlemine kodanikuühiskonna innovatsioonifondist on alates 24. maist avatud! Taotlus tuleb esitada läbi TMS-i.
– taotlemise tähtaeg on 15.10.24;
– projektiperiood 11.04.24-31.05.25;
– omafinantseering ei ole nõutud;
– taotleja saab olla Eestis registreeritud ja põhikirja kohaselt avalikes huvides tegutsev MTÜ või seltsingulepingu alusel avalikes huvides tegutsev seltsing;
– taotluses tuleb esitada KOVi ja Päästeameti kinnituskirjad;
– Infotund toimub 28.05 Zoomis (registreerumine ei ole vajalik, intotund on järelvaadatav).
TOETATAKSE:
– esmalt kogukonnasiseste ja -vaheliste ning KOVi ja kogukondade vaheliste arutelude korraldamisi elanikkonnakaitse vajaduste väljaselgitamiseks ning arendusvajaduste kokku leppimiseks, sh kriisiplaani koostamiseks või uuendamiseks koostöös kogukonnaga;
– eelnimetatud tegevuste tõendatud täitmise järel elanikkonnakaitse arendusvajaduste lahendamiseks tegevuste elluviimist, teenuste tellimist (näiteks generaatori ühendusvalmiduse loomine, koolituste või nõustamise tellimine ekspertidelt jne) ja/või inventari soetamist, kui need on põhjendatud projekti eesmärgi saavutamiseks.
Kodanikuühiskonna innovatsioonifondist jagab täiendavat infot:
Kerstin Rei
koordinaator
- kodanikuühiskonna innovatsioonifondi taotlusvoor;
- kogukonna eestvedaja stipendium;
- investeeringutoetus vabaühendustele Ida-Viru maakonnas;
- arenguekspertide koordineerimine