Kuidas Euroopa toel oma kogukonna elu arendada?

Katre Tamm
22. juuli 2024


Pilt on illustreeriv (Allikas: Pexels)

CERV programmis on septembri keskpaigani avatud taotlusvoor kogukonna koostöö edendamiseks kogumahus 4 miljonit eurot.

Perioodil 2021 kuni 2022 on CERV programmis osalevate Eesti toetuse saajate hulk napilt alla mediaani (62 toetuse saajat ja mediaan on 70). Arvestades meie riigi elanike arvu (1,3 miljonit) ja toetuse saajate hulka, oleme Euroopa Komisjoni edetabelis lausa seitsmendal kohal. Meie ette jäävad riigid on Malta, Sloveenia, Slovakkia, Horvaatia, Ungari ja Küpros. Seega tasuks partnerlust otsida just nendest riikidest, sest neil on toetuse saamisel olnud head tulemused, samas elanike arvult meiega sarnased.

Euroopa ootab Eestilt aktiivsemat osavõttu
Eestist, Lätist, Leedust, Soomest ja Rootsist oodatakse linnade ja valdade toetusmeetmesse aktiivsemat osavõttu. Näiteks 2023. aastal said sõpruslinnade voorust partnerina toetust vaid kaks omavalitsust Eestist ja Soomest ning kolm omavalitsust Rootsist. Lätist olid partnerina kaasatud projektidesse kaheksa omavalitsust. Leedust said peataotlejana toetust kaks omavalitsust ja kaks olid kaasatud partnerina.

Vooru saab taotlema minna vabaühendus
Voorus peavad osa võtma vähemalt kaks omavalitsust, millest üks on teisest EL riigist. Projekti ei pea kirjutama ega esitama sugugi omavalitsus ise või tema allasutus, vaid toetust saavad taotleda ka vabaühendused. Vabaühendustel peab olema kohaliku omavalitsuse toetuskiri. Infopäevadel toovad omavalitsused mittetaotlemise argumendina välja inimeste aja vähesuse ja projektikirjutamise vähesed oskused. Sõpruslinnade voorus tuleks just vältida olukorda, kus projekti kirjutab kokku omavalitsuse ametnik eesmärgiga kohtuda teise omavalitsuse ametnikega. Selleks otstarbeks on teised fondid ja võimalused. Samuti ei ole meetme projektid väga mahukad. Tavaliselt piirduvad need kahe kuni kolme sündmusega, millest üks on taotleja riigis ja teised partner-riikides. Toetuse summa on vahemikus 8000 kuni 50 000 eurot ja nende ajaline kestus 6 kuni 12 kuud. Selles voorus ei nõuta omaosalust, projekte toetab Euroopa Liit täies mahus. Küll aga tuleb toetuse taotlejal kulud teha enne toetuse saamist täies mahus ise. Tegevused tuleb planeerida järgmise aasta suvesse ja jälgida, et need ei algaks enne toetuslepingu allkirjastamist.

Millist laadi projektid ja kuidas need omavalitsusele kasu saavad tuua?
Toetusmeetmesse on eriti oodatud kogukonda ühendavad, kodanike aktiivsust tõstvad projektid. Oluline on laste ja noorte tegevustesse kaasamine, sisserände ja võrdsete võimalustega seotud teemad, keskkonna teemad jne. Selle voorus on võimalik juba olemasolevatele ja toimivatele kodanike aktiivsust toetavatele algatustele lisatoetust küsida.

Keerulistes majandustingimustes on oluline, et kogukond hoiaks kokku, ei hääbuks kohalik elu,  toimuks majandustegevus, säiliksid töökohad, säiliks usaldus. Kogukonna kokkuhoidmist saavad tugevdada mitmed ühistegevused ja sündmused, mille eesmärk on inimesi omavahel liita ja neid ka otsustamistesse lähemale tuua. Ühe näitena kohalike ja omavalitsuste koostööst saame tuua algatuse Anija lüliti, mille käigus said kohalikud inimesed mõelda probleemide üle ja otsida ka ise lahendusi. Sarnaseid innovaatilisi lahendusi, kuidas inimesi kohaliku elu edendamisesse kaasa haarata, on ilmselt teisigi, näiteks Võrumaa loometalgud Vunki Mano.

Rahvusvaheline mõõde on oluline
Selle vooru üks olulisi tingimusi on rahvusvaheline koostöö. Koostööd saavad selle meetme raames teha kõik Euroopa Liidu liikmesriigid ja lisaks programmiga liitunud partner-riigid, kelleks on hetkel Albaania, Bosnia ja Hertsegoviina, Kosovo, Serbia ja Ukraina.

Partneriks selles voorus saab olla samuti vabaühendus, kuid ka neil peab olema kohaliku linna- või vallavalitsuse toetuskiri.

Partneri leidmisel saab kasutada lisaks oma kontaktidele nii Euroopa Komisjoni portaali partnerotsingu linki, kui ka CERV kontaktpunktide andmebaasi. Oluline on partneri usaldusväärsus, et kõik kokkulepped saaksid täidetud ja tegevused tehtud.

Kuidas saada lisainfot?
Sõpruslinnade ja -valdade toetusmeetme kohta saab lisainfot lugeda siit. Tuletame ka meelde, et 31. juulil 2024 on toimumas meetme tehniline infotund, kus jagame infot selle kohta, kuidas taotlust täita ja portaali üles laadida. Infotund toimub veebis ja palume eelnevalt end registreerida siin.

Kodanikuühiskonna Sihtkapital on Kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste programmi CERV kontaktpunkt Eestis. Programmi veebileht asub aadressil www.kysk.ee/cerv ja eestikeelseid programmi uudiseid saab Facebookis jälgida aadressil www.facebook.com/cervestonia.

Lisainfo:

Katre Tamm

koordinaator

  • kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste ehk CERV-programmi koordineerimine