KÜSKi toel algab kaks olulist protsessi, mille tulemusel saavad vabaühendused tagada paremini omale järelkasvu

Priit Põiklik
2. jaan. 2025


2025. aastal luuakse KÜSKi tellimusel arenguprogramm ning koolitus- ja arendustegevuste kontseptsioon, mille laiem eesmärk on aidata kaasa vabaühenduste võimekuse kasvule kaasata oma tegevustesse lapsi ja noori.

Arenguprogramm vabaühenduste konsultantidele

KÜSKi poolt 2024. aastal korraldatud ühe riigihanke tulemusena valiti välja Domus Dorpatensis Teaduse ja Kultuuri SA (DD StratLab), kes viib läbi maakondlike arenduskeskuste vabaühenduste konsultantidele suunatud arenguprogrammi. Programm algab jaanuaris 2025 ja kestab kuni septembrini.

Programm sisaldab koolitusi ja kohtumisi, mille eesmärk on tõsta konsultantide teadmisi ja oskusi noorte kaasamise valdkonnas. Koolitused põhinevad aktiivõppe meetoditel. Osalejad saavad omandada teadmisi, mis aitavad neil tõhusamalt nõustada vabaühendusi, et nad panustaks piirkonna noortevõrgustiku arengusse.

Koolitus- ja arendustegevuste kontseptsioon

Teise riigihanke tulemusel leiti koostööpartner vabaühendustele koolitus- ja arendustegevuste kontseptsiooni väljatöötamiseks, ja selleks on SA Mõttekoda Praxis. Ka see kontseptsioon keskendub teemale, kuidas tõsta vabaühenduste võimekust kaasata lapsi ja noori. Projekti raames toimub vähemalt 15 ümarlauakohtumist, kus kogutakse vabaühenduste vajaduste kohta sisendit. Kontseptsioon tugineb strateegia “Eesti 2035” põhimõtetele, sealhulgas võrdsuse ja ligipääsetavuse edendamisele ning regionaalse tasakaalu tagamisele.

Projekti eesmärk ja rahastus

Mõlema projekti laiem eesmärk on kodanikuühiskonna jätkusuutlikkus ja järelkasvu tagamine. Soovitakse luua võimalused, et pakkuda lastele noortele rohkem võimalusi kogukondlikuks osaluseks ja vabaühendustes tegutsemiseks. Projektid aitavad kaasa ka kodanikuaktiivsuse kasvatamisele ja koostöö tugevdamisele kogukondade, kohalike omavalitsuste ja teiste osapoolte vahel.

Väljatöötatav kontseptsioon ja arenguprogramm peavad olema praktilised ja elulised, mille põhimõtteid saaks vajadusel rakendada iga organisatsioon. Projekti eesmärk on süsteemse ja kogukonnapõhise laste ja noorte kaasamismudeli arendamine ning kodanikuühiskonna järelkasvu tagamine.

Projekti rahastab Euroopa Liit Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest 70% ulatuses ning Eesti maksumaksja 30% ulatuses. Projekti kogueelarve on 2 001 569 eurot ja selle elluviijaks on SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital.

Leana Liivson

projektijuht

  • kodanikuühiskonna mõju suurendamiseks ja arengu toetamiseks suunatud projekti juhtimine