KÜSKi toel Tallinnas toimunud Euroopa Üliõpilasliidu suursündmusel kõneldi Ukraina ja Valgevene tudengkonna ees seisvatest probleemidest

Priit Põiklik
21. nov. 2023


Sellel nädalal leiab Tallinnas aset Euroopa Üliõpilasliidu 85. konverents ja üldkoosolek. Millest räägivad ja mida peavad oluliseks üliõpilaste esindajad 40st riigist, käis Vabamus kaemas KÜSKI koordinaator Sandra Paulus.

Konverentsi korraldab Eesti Üliõpilaskondade Liit (EÜL) KÜSKi rahvusvaheliste katusorganisatsioonide suursündmuste konkursi toel. Päeva avakõnede järgselt soojendas osalejad üles tantsuansambel “Sõprus”. Rõõmsalt teatati, et ainult Eestis pannakse inimesed kell 10 hommikul tantsima. Hiljem lubati ka laulma panna.

Vastuse küsimusele – millest üliõpilased peavad oluliseks rääkida – leidis päeva avavatest paneelidest, mis keskendus Ukraina ja Valgevene üliõpilaste olukorrale ja väljakutsetele. EÜLi juht Katariina Järve ütles, et neid teemasid on oluline on hoida päevakorral samas kui mitmed muud mured nõuavad samamoodi paratamatult tähelepanud. Sellest sündis ka otsus sättida kesksele kohale arutelud sellest, milliste väljakutsetega seisavad silmitsi sõjast räsitud Ukraina ja sõnavabaduse eest võitlevad Valgevene tudengid.

Ukraina haridussüsteem on alates 2013. aastast olnud sügavalt mõjutatud mitmest suurest kriisist – Euromaidani sündmustest, Covid-pandeemiast ja täiemahulisest Venemaa invasioonist Ukrainasse. Samal ajal kirjeldab Valgevene üliõpilaste esindaja sõnavabaduse habrast olukorda ja tudengite hirmu oma mõtete ja vaatenurkade väljendamise eest ajal, kui avaliku karistuse võib teenida „vale“ postituse laikimise eest sotsiaalmeedias. Paneelis küsiti – kuidas nad sellega toime tulevad? Vastati, et tehakse seda, mida saab teha, ning palju toimetatakse ka eksiilis.

Korduvalt rõhutati, kui oluline on rahvusvaheline koostöö, võrgustike ja solidaarsuse olemasolu. Haridussüsteemi kontekstis rõhutati ligipääsu tagamist haridusele, haridustee jätkamise ja edukalt lõpetamise võimalusele, seda ka rahvusvahelistele ja Erasmus-programmi üliõpilastele. See on investeering tulevikku. Samasuguseks investeeringuks tulevikku peetakse kõrghariduse kvaliteeti.

Mitmel korral tõstatatakse teema kõrghariduse rahastusest ja koostöö üliõpilasesindustega ning üliõpilaste ja ülikoolide rektorite ühine huvikaitse ja selle edulood.

Euroopa Üliõpilasliidu (ESU) konverents ja üldkoosolek on Euroopa tudengiesindajate poolaasta kõige olulisem sündmus. Sündmusel osaleb ligikaudu 120 esindajat 40st riigist. Esimesel kahel päeval leiab aset konverents ning järgnevatel päevadel toimub ESU üldkoosolek.

Eesti Üliõpilaskondade Liidu jaoks on sündmuse korraldamine oluline võimalus tuua laiemasse vaatevälja nii Eesti tudengitele olulised teemad kui ka Ida-Euroopa riikidele jutupunktid laiemalt.

Sündmusest saab lähemalt lugeda siit: https://eyl.ee/bm85-agenda/ KÜSKi rahvusvahelise koostöö toetustest, mille abil ka see sündmus aset leiab, saab lugeda siit: https://kysk.ee/taotlejale/rahvusvahelise-koostoo-toetused/

Tekst ja pildid:

Sandra Paulus

koordinaator

  • Šveitsi-Eesti koostööprogrammi meetme „Sotsiaalse kaasatuse toetamine“ sotsiaalse innovatsiooni komponendi tegevuste koordineerimine