Läänemaa vabaühenduste konsultant Maarja Läänesaar: iga kogukond võiks vedru leida ja selle üles keerata!

Priit Põiklik
4. apr. 2023


FOTOD: Erakogu ja Priit Põiklik/KÜSK

Mitmekülgsete huvidega, energiline ja ettevõtlik Maarja Läänesaar on SA-s Läänemaa vabaühenduste konsultandina töötanud 17. jaanuarist. Maarja loodab Läänemaal palju ära teha. Sest tööpõld on lai ja vabakond Läänemaal on seda väärt, arvab ta.


Maarja e-posti aadress on maarja.laanesaar@laanemaa.ee ja telefon 5411 1255. Maarja töökoht asub Haapsalu kesklinnas aadressil Karja 27. Tema nõustamisteenused on kõigile vabaühendustele ja kogukondadele tasuta!


Nagu juba varasemalt kombeks, istusime uue vabaühenduste konsultantidega ühel teisipäevasel pärastlõunal maha ja tegime juttu.

Maarja, saame kõigepealt tuttavaks.

Alustuseks: olen ka ise vabakonna-taustaga, osalen erinevates vabaühendustes, kus on tulnud teha vabatahtlikku tööd, olen asumiseltsinduse aktivist, tegelesime Tallinnas linnaruumiga. Korraldasime kärajaid ja üritusi, kutsusime inimesi kokku, et neid puudutavates asjades saaks kõik sõna sekka öelda. Mulle on alati meeldinud ühisosaga inimesi kokku tuua.

Selge pilt, siis on sul praegu ideaalne võimalus teha seda Läänemaal ja vabakonda aidata, toetada, anda võimendust.

Jah, ühtlasi tean ma hästi, mis sorti infot ma ise olen otsinud-vajanud ning mis teemadega meie ja teisedki vabaühendused sageli kimpus on. Nüüd on mul võimalust seda teadmist hankida ja vahendada.

Kui palju sinu juurde tuleb tulla ja kui palju sina ise lähed kogukondade ja seltside juurde?

Ma olen nüüd natuke aega saanud sellesse ametisse sisse elada ja just alustan ringi käimist. Soovin jõuda kohtadesse, kus inimesed ise kogunevad. Meil Haapsalus on väga tubli kogukonnatöö spetsialist, kes korraldab külaseltsidele regulaarselt kokkusaamisi ja kellel on tegelikult päris hea võrgustik. Seda ringi sooviks laiendada ka väljaspoole Haapsalu või siis vanades piirides Ridalat. Tahan kõigiga tuttavaks saada!

Kas sinu kogemuse põhjal võib juba öelda, et Läänemaal on näiteks tugevad kogukonnad ja tugev vabakond? Et siin on aktiivne kodanikuühiskond?

Võiks öelda, et praegu on tekkinud justkui uus hingamine või uus tärkamine, kogukonnad hakkavad näitama oma aktiivsust. Inimesed on hakanud omavahel rohkem suhtlema paljuski tänu sotsiaalmeediale ja võib-olla ka seoses rohkem oma suhtlusega internetti kolimisega Covidi tõttu. Meie kandist on ka mitmed toetusesaajad KÜSKi viimastest toetuse voorudest näiteks Liina Jutt Vormsist ja Epp Linke, kes veab Haapsalu Montessoori keskust. Nemad said kogukonna eestvedaja stipendiumi.

Vormsi on üks väga vahva kogukonnaga saar. Seal toimub päris palju ühistegevust ja inimesed on aktiivsed. Käisime hiljuti Vormsil, kus meil kohalike kogukondade esindajad rääkisid oma kirjutatud projektidest. Need tundusid põnevad ja edasist arengut võimaldavad: nad on leidnud üles selle ühise tegutsemise, sellise vedru — jõu, mis paneb tegutsema. Iga kogukond võiks endas sellise vedru leida ja üles keerata!

Kas võiks siis öelda, et vedrus peab olema piisavalt pinget, et see paneks hammasrattad käima?

Just. Peab mõtlema, kuidas kogukond selle pinge leiab, et rattad pöörleksid ja ärataksid kohalikud inimesed? Saab teha mitut kasulikku asja – saab esile tõsta ja jagada nende inimeste kogemust, kes on oma kogukonna hästi käima löönud ja saab neile anda nippe, kuidas see vedru siis töötab, näiteks infopäevad, mida korraldada, toetused, mida taotleda, kuidas leida ja kaasata vabatahtlikke, rahastust jne.

Läänemaal on toimumas mitu ümarlauda lähiaegadel, tundub, et inimesed kuidagi nagu kevadiselt vaatavad ringi, et nii, et mis siis tehakse, mis võimalused meil on.

Kuidas sind kätte saada, kas sa eelistad, et sulle helistatakse või on võimalik sinu kabineti uksele koputada või ootad sa e-kirja, tahad sa hoopis, et sind kutsutaks välja nende juurde, kes tahavad nõu ja abi?

Kõiki viise võib kasutada. Mulle saab alati helistada, et mõtteid vahetada või ka midagi huvitavat teatada, minu telefon on avatud. Kuna meil on töötamiseks ka kodukontori võimalus ja praegu käin ma seltsidega tutvumas ning osalen uue inimesena palju koosolekutel ja koolitustel üle Eesti, siis alati kohale tulles ei pruugi mind eest leida. Sisse astuda võib ikkagi proovida — asume ju siin Haapsalu kesklinnas, peatänava remont on läbi ja parkimine on tasuta. Ja e-kirjale vastan ma alati.

Aga ma tulen ka hea meelega osalema üritustele või ümarlaudadele, kus vaja, kus saan rääkida  vabaühenduse rahastusvõimalustest, omatulu teenimisest jm. Seda on ka juba juhtunud, et helistatakse ja öeldakse, et meil on siin inimesed kokku tulemas, kas sa tuleksid ka? Räägi meile, mida me sinu käest saame või mida sina tead, ütleme nii…

See on muide täiesti eraldi teema, millest võiksime ka kõvema ja selgema häälega rääkida, et omatulu teenimine ei ole mittetulundusühingus mingi tabu või häbiasi. MTÜ mõiste on siin natuke vastuoluline, et nagu ei tohiks tulu üldse olla. Jah, eesmärgiks ei saa olla kasum, aga tulu teenimine oma kulude katmiseks ja töötasudeks jne, see on ju kõik vabaühendustes väga tervitatav. Sest kes peaks siis vabakonnale raha andma?

Tõsi, mittetulundusühingu peamine eesmärk on tihti teha midagi õilsat, aga selle tegevuse läbiviimiseks on vaja jõudu ja selle jõu saamiseks võib väga vabalt teenida tulu. Tuleb hoida silmad lahti, et kuidas seda tulu teenida. Kõik ei pea olema tasuta. Toetusvõimalusi on vabakonnale tegelikult päris palju, need tuleb lihtsalt üles leida ja viimistleda projektide kirjutamise oskust ning hoida tähtaegadest kinni. Ning kindlasti tuleb leida kaasamõtlejaid, lisaks oma inimestele võiks leida ka koostööpartnereid. Ainult õhinapõhiselt tegutsemine ei pruugi olla kõige jätkusuutlikum.

Seda on rõõm kuulda, et käärid käised üles ja asud aktiivselt kohalikku koduanikuühsikonda toetama.

Jah, loodan leida kõigiga hea kontakti, hakata õigeid inimesi omavahel kokku viima ja oma teadmisi kasulikult rakendama. Vedru tuleb ju üles keerata!

Küsis Priit Põiklik KÜSKist