Põhjarannik: Kiikla rahvamaja pakub nüüd ka ööbimisvõimalust
Vahendame 27. mai 2023 uudist Ida-Virumaa ajalehest “Põhjarannik”. Uudise autor on ajakirjanik Külli Kriis. Uudist saab lugeda ka siit: Kiikla rahvamaja pakub nüüd ka ööbimisvõimalust
Rahvamaja töötubades võib tegutseda kaks päeva jutti, sest kolmes magamistoas saavad kaheksa inimest öö veeta ning kogukonna naised söödavad kõhu täis ka.
Kui SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital pakkus võimalust kogukondades teenuste arendamiseks projektiga raha küsida, haaras Kiikla rahvamajas tegutsev kogukonna mootor MTÜ Maadaam sellest loomulikult kinni.
Kogukond laiendab teenuseid
“Muinasjutuküla ja mitmed programmid meil juba toimisid ja mõtlesime, et võiks seda teenust laiendada − hakata ka kahepäevaseid töötubasid tegema. Sealt arenes mõte rahvamajas mõned ruumid magamistubadeks sisustada, rääkis rahvamaja ja Maadaami juht Ruth Linnard.
Vallavanem oli selle mõtte tegelikult juba varem õhku visanud, aga esialgu see sinnapaika jäigi. Kuni projektiraha ja vallavalitsuse toetusega tekkis võimalus asi teoks teha.
Linnard ütles, et päris valmis magamistoad küll veel pole, aga ööbida seal juba saab. Mis tähendab, et kahepäevased programmid võib välja kuulutada.
“Oleme arvestanud kaheksaliikmeliste gruppidega, sest nii palju on meil voodeid pakkuda. Suvisel ajal saame hakkama ka suurema hulga inimestega, näiteks augustis tuleb siia laste rahvamuusikalaager. Ühe varasema projektiga soetasime 20 õhkmadratsit, need saab spordisaalis maha panna.”
Ööbima jääjate toitlustamine pole Kiiklas mingi probleem: köök on rahvamajas olemas, kogukonna naised on ennegi ka suuremale seltskonnale suppi keetnud ja küpsetanud, talvise tantsupeo ajal söödeti isegi 150 inimesel kõhud täis.
“Mingit hostelit me siin muidugi püsti ei pane,” rõhutas Ruth Linnard, et magamistoad on mõeldud ikka rahvamajaga seotud tegevuste lisateenuseks.
Tee magamistubadeni lõikasid lahti (vasakult) Alutaguse vallavolikogu esimees Marek Kullamägi, Alutaguse huvikeskuse juht Kärolin Kivestu ja Kiikla kogukonnakogu vanem Kaie Taim.
Taaskasutus annab tubadele värvi
Magamistoad asuvad rahvamaja esimesel korrusel. Esimene uks koridoris viib hoopis olmeruumi, kus on WC ja pesemisvõimalused ning mikrolaineahi ja veekeedukann.
Järgmistest ustest pääseb värskelt sisustatud tubadesse: ühes kaks, kahes kolm voodit, igaühe juures öökapp. Veel mahub igasse tuppa riidekapp ja laud koos voodite arvule vastava toolide arvuga.
Projektiraha eest soetatud mööbel on tuttuus, ühest Otepää firmast tellitud kaltsuvaibad ja Kohtla-Järvel tegutsevast ettevõttest ostetud voodipesu samuti.
Voodeid katvad pastelsetes toonides, särtsu andva erksamat värvi lisandiga lapitekid on kogukonna naiste näputöö ja täielik taaskasutus.
“Ostsime jõulumaa jaoks 45 meetrit linast kangast, sellest sai pärast pesemist nende tekkide põhimaterjal. Kasutasime ka Jõhvis suletud fotoateljeest saadud taustakangaid,” tutvustas Ruth Linnard tekkide tausta.
Õhulised liblikatega kardinad on peaaegu veerandsada aastat vanad, kunagi noortekeskuse noorte värvitud. Jälle taaskasutus.
“Me ei tahtnud siia Skandinaavia valget ja halli, vaid hästi palju värve. Et oleks hubane, kodune ja värviline,” märkis Linnard.
Maadaam kutsub asutusi ja sõpruskondi käsitöö töötubadesse
* Lapitöö (2 päeva): esimesel päeval õpitakse erinevaid tehnikaid, teisel päeval õmbleb igaüks endale lihtsa suvise seljakoti.
* Loov õmblustöö vanemalt lapsele (2 päeva): õpitakse erinevaid töövõtteid ja valmistatakse taaskasutusmaterjalist mänguasju (käpiknukud, hea tuju loomad, kaltsunukud), mida lapsele kinkida või millega koos lapsega mängida.
* Paberikunst (2 päeva): valmib paeltele õmmeldud karp või album, kaunistamiseks rikkalik valik viimistlusmaterjale.
* Loomingulised töötoad täiskasvanutele (2 tundi): valikus on lilleprossid, loovjoonistamine, villahaldjad, papist õnnitluskaart, pildiraam või minialbum.
Saunaga suured plaanid
Koridori lõpus rohelise ukse taga on Krõõt Kuke maailm ehk juuksurisalong. Sealt läbi minnes jõuab küla sauna, millega seni on samuti Krõõt majandanud. Peatselt võtab sauna ja seal plaanitud suuremat sorti ümberehitamise oma õlgadele Ringo Riives.
Ühe akna asemele tuleb uks, et õuest otse sauna pääseks, ukse juurde terrass ja piknikuala ning edaspidi ka tünnisaun. Ümber ehitatakse nii pesu- kui leiliruum.
Saun ei ole praegu veel kogukonnateenus, aga kui majja tuleb suurem seltskond ja õhtul sauna soovib, saab Ringoga kindlasti kaubale, märkis Ruth Linnard.
Lapitöömeistritel materjali jätkub
Rahvamaja saali seinal ja laudadel on välja pandud näidised kohalike käsitöötegijate töödest. Peamine on muidugi lapitehnika, kaunitest seelikutest tekkideni. Just käsitööringis valminud esimesest lapitekist sai 2005. aastal alguse MTÜ Maadaam ja lapitehnika on nende oluliseks kaubamärgiks jäänud tänini.
“Meile ikka pakutakse ja tuuakse igasuguseid kangaid, kõike ei saagi alati vastu võtta, sest päris ladu siia ka teha ei taha,” pole Linnardi sõnul karta, et lapitöömaterjal otsa saab. No ja eks tegijatel ole endil ka kodus mõndagi tallele pandud.
Laudadel on näidiseid teistsugusest käsitööst, pehmeid mänguasju ja paberikunstitöid, et rahvamajja tulijad näeksid, millega sealsetes töötubades tegelda saab. Lisaks lihtsamad töövahendid, millega kätt proovida.
Katuseraha eest lisandus kööki sõõrikumasin
Eelmisel aastal andis Eduard Odinets Maadaamile 5000 eurot katuseraha.
Linnardi sõnul tuli see suure üllatusena, sest Odinets pole Kiikla rahvamajas kordagi käinud.
Aga kasu oli sellest rahast omajagu: soetati vahendeid lapi- ja paberitöö jaoks, osteti kööki sõõriku-, pulgakommi- ja suhkruvatimasin.
Nii et öömajale jääjad võivad ka sõõrikuid tellida.
Fotode autor: Priit Põiklik/KÜSK