Rakveres kogunenud noored tõdesid, et neile muret tekitavad teemad on seotud nende kodukoha ja kooliga

Priit Põiklik
30. sept. 2024


Rakvere Eragümnaasiumis 25. septembril toimunud Lääne-Virumaa noortepäeval õppisid koolinoored, kuidas oma huvide eest seista ja aktiivselt ühiskonnaelus kaasa lüüa.

Päeva jooksul kuulati ettekandeid, jagati inspireerivaid kogemuslugusid ja osaleti aruteludes, kus noored said võimaluse oma mõtteid ja ideid jagada. Teemaks oli ka huvikaitse ja väitlemisoskuste arendamine. Koolituse tegid noortele suhtekorraldusfirma Miltton valitsussuhete konsultandid.

Eraldi töötuba oli noorsootöötajatele, kus kõneldi sellest, kuidas noortega suhelda, millest sõltub nende ühiskondlik aktiivsus, millised sündmused või teemad üldse noori kõnetavad jne. Selle töötoa viis läbi pika kogemsega noorsootööasjatundja Roger Tibar.

Noortepäeva üks eesmärk oli tutvustada kohaliku omavalitsuse rolli ja seda, kuidas noored saavad ise oma kodukoha arengusse panustada. Päeva lõpuks osaleti osaluskohvikutes, kus noored arutasid ja pakkusid välja praktilisi lahendusi probleemidele, millega nad igapäevaselt kokku puutuvad. Selgus, et teemad, mis noortele kõige rohkem korda lähevad, ei asu sugugi kuskil kaugel – poliitiliste ostustajate juures või haridusminsiteeriumis, vaid need on väga praktilised ja pigem kohaliku iseloomuga, seotud igapäevaeluga. Ka nende probleemide lahenduspunkt asub sealsamas – noorte kodukohas ja koolis ehk seal, kus noor ise käib ja suhtleb.

Toodi välja mõned teemad, mis enim muret valmistavad.

➡️ Vaba-aja tegevuste vähesus noortele – noored soovivad rohkem võimalusi sisukaks ajaveetmiseks ja enesearenguks.

➡️ Prügikastide puudus linnas – puhtam ja meeldivam linnakeskkond vajab paremat infrastruktuuri.

➡️ Auklikud teed – kehvas seisukorras teed tekitavad probleeme nii autojuhtidele, tõukeratturitele kui jalgratturitele.

➡️ Kergliiklusteede ja jalakäijate teede vähesus – ohutu ja sujuv liiklemine vajab paremat planeerimist.

➡️ Korvpalliplatsi valgustuse puudumine – noored soovivad, et sportimisvõimalused kooliväljakul oleksid kättesaadavad ka õhtuti.

➡️ Ühistranspordi hinnatase – erinevalt näiteks Viljandist on Rakvere noortele linnaliinidel sõit tasuline, kõrge piletihind mõjutab ka nende lähedasi ja vähekindlustatud peresid.

➡️ Hariduse omandamise ja edasiõppimisvõimaluste vähesus – ei ole kohta, kus pärast gümnaasiumi edasi õppida, eriti kes soovivad valida akadeemilisema tee edasiõppimiseks.

Noortepäeval jäi kõlama mõte, et noorte hääl tuleb kuuldavaks teha. Samas on selge, et noored ei pruugi seda ise osata. Järelikult peavad panustama täiskasvanud – lapsevanemad, õpetajad, noorsootöötajad, aga ka lihtsalt naabrid, kogukonna liikmed, kohaliku omavalitsuse ametnikud jne.

Noortepäeva korraldasid KÜSK ja Lääne-Viru Omavalitsuste Liit koostöös Miltton New Nordicsi ja kohalike omavalitsuste esindajatega. Üritus toimus projekti raames, mille nimi on “Kodanikuühiskonna mõju suurendamine ja arengu toetamine läbi laste ja noorte aktiivsuse kasvatamise”, mida veab KÜSK ning mis startis 2023. aasta septembris. Projekti rahastab Euroopa Liit läbi Euroopa Sotsiaalfondi (70%) ja Eesti maksumaksjad (30%) läbi siseministeeriumi eelarve. Projekti kogueelarve on 2 001 569 eurot.

Projekti eesmärk on laste ja noorte aktiivsuse kasvatamine kodanikuühiskonnas kahel põhitegevussuunal:
1️⃣ Süsteemse kogukonnapõhise kaasamismudeli arendamine – maakondlikud vabaühenduste konsultandid on saanud väljaõppe, et toetada vabaühendusi ja olla “saadikud”, kes tõstavad esile kodanikuühiskonna rolli riigis.
2️⃣ Maakondades laste ja noortega tegutsevate vabaühenduste kaasamisoskuste suurendamine – töötatakse välja koolitus- ja arendustegevuse programm, et võimendada noorte osalust ja kaasamist läbi erinevate sündmuste.

Tekst ja fotod:

Priit Põiklik

kommunikatsioonijuht