Selgusid vabaühendused, kes said arenguhüpet ettevalmistavast voorust (AHE24) toetust
Arenguhüpet ettevalmistavate (AHE24) tegevuste toetamise vooru esitati 57 taotlust, millest hindamise ja pingerea alusel valiti välja 31 kogusummas 121 338 eurot.
Arenguhüpet ettevalmistav voor on ellu kutsutud selleks, et vabaühendused saaksid paremini saavutada oma põhikirjalisi eesmärke. Vabaühendused saavad toetusega näiteks välja töötada oma tooteid või teenuseid; muuta erinevate töövõtetega oma organsatsiooni rahaline seis stabiilsemaks; kaasata oma tegevustesse sihtrühmi või hoida paremini oma organisatsiooni inimeste heaolu. Projekti tulemusena peab toetuse saajal valmima kas tegevuskava, äriplaan või mõlemad.
Miks on vaja arenguhüpet ette valmistada?
2023. aastal sai arenguhüpet ettevalmistavas voorus toetust MTÜ Kuusalu Hoolela, kes arenguekspert Katrin Suursoo abiga koostas oma ühingule tegevuskava. Tegevuskava koostamise mõte oli pakkuda oma sihtrühmale sobivamat teenust ja tagada oma töötajate rahulolu. Projekti ettevalmistamise juurde kaasati ka sihtrühm, kelleks on tööealised psüühilise erivajadusega inimesed ja nende lähedased. Lähtuvalt laiapõhjalisest tegevuskavast taotleti 2024. aastal toetust KÜSKi arenguhüppe voorust, kust ka positiivne tulemus saadi. Lähemalt saad projektidega tutvuda siin.
Kuidas kulges 2024. aasta arenguhüpet ettevalmistav taotlusvoor?
Toetuse saamiseks pidi projekt saama vähemalt 70 (max 100) punkti. Vooru laekunud taotlustest ületas kvaliteedikriteeriumi 31, kes ka kõik toetuse said. Toetust saanud projektidest olid enamuses käinud ka maakondlike vabaühenduste konsultantide juures nõu küsimas. Vabaühenduste konsultandid asuvad 15 maakonnas üle Eesti. Hindajad tõid peamise puudusena välja seda et, projekti detailid olid üldsõnalised. Näiteks ei olnud arusaadavalt kirjeldatud probleemi või ei olnud selge sihtrühm, kellele oma tegevused või teenused suunatakse. Üldiselt rõhutas hindamiskomisjon, et taotleja peaks rohkem tähelepanu pöörama detailide selgusele ja läbipaistvusele, sest nii on võimalik aru saada ja hinnata projekti tegelikku mõju ja teostatavust. Positiivsena tõi hindamiskomisjon välja selle, et üldine projekti kirjutamise loogika on hea. Osatakse siduda omavahel probleemid, lahendused, eesmärgid ja tegevused. Positiivsena toodi välja ka seda, et osatakse kaasata projekti tervet meeskonda, kelle rollid ja ülesanded on selgelt kirjeldatud.
Millised vabaühendused said toetust aastal 2024?
Toetust saanud projektidest olid 18 üleriigilise ja 11 piirkondliku ja 2 rahvusvahelise suunitlusega.
Toetust said 2024. aastal (tähestikjärjestuses): Avatud Hariduse Liit, Eesti Arstiteadusüliõpilaste Selts, Eesti ATH Liit, Eesti Insuldipatsientide Selts, Eesti Kriisinõustamise Ühing, Eesti Muusikateraapia Ühing, Eesti Saarte Kogu, Eesti Seksuaaltervise Liit, Eesti Skautide Ühing, Eesti Vabade Waldorfkoolide ja -lasteaedade Ühendus, Kunstiasutuste Liit, Mittetulundusühing Avatud Hellenurme Noortekeskus, Mittetulundusühing Let’s Do It World, Mittetulundusühing Muutuste jälg, Mittetulundusühing Papaver, Mittetulundusühing Tartu Koidu Keskus, Mittetulundusühing Tartu Maheaed, Mittetulundusühing Vivendi, MTÜ Cirsium, MTÜ Elektriteater, MTÜ Fashion Revolution Estonia, MTÜ Latova Nõustamis- ja Koolituskeskus, MTÜ Loomus, MTÜ Me hoolime Sinust, MTÜ Meelte kool, MTÜ Naiste Tugi- ja Teabekeskus, MTÜ Pöide kogukond, Sihtasutus Sõbralt Sõbrale, Sillamäe Lastekaitse Ühing, Tallinna ja Harjumaa Lasterikaste Perede Liit, Tänavafestival MTÜ.
Projekte viiakse ellu perioodil on 1. august 2024 – 30. november 2024. Toetust saanud projektidega saad lähemat tutvust teha siin.
Soovime õnne toetuse saajatele ja edukat projekti rakendamist!
Lisainfo taotlusvooru (AHE) kohta:
Kaoke Kärdi
koordinaator
- vabaühenduste arenguhüpet ettevalmistav taotlusvoor
- maakondlike arenduskeskuste MTÜ konsultantide koordineerimine