Toimus Šveitsi VÜFist 2012. aastal toetust saanute lõpuseminar

SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital -
23. sept. 2014


23. septembril kohtusid Tallinnas Šveitsi fondi toel 2012. a taotlusvoorust avalikke teenuseid ellu viinud vabaühendused, KÜSKi ja ministeeriumi esindajad ja koostööpartnerid, et tõmmata joon alla aprillis lõppenud taotlusvoorule.  

Tegemist oli rahaliselt kõige suurema Šveitsi fondi taotlusvooruga, mille raames käivitasid ja arendasid avalikke teenuseid 18 vabaühendust üle Eesti. Kokku oli projekti elluviimisesse kaasatud üle 50 kohaliku omavalitsuse ning mitmel juhul laienes projekti jooksul koostööpartnerite ring veelgi.

Päeva esimeses pooles jagas Ena Soodla SA-s Väärtustades Elu käima lükatud PREP paarisuhtekoolitusest saadud kogemusi teenuse turunduse vallas. Seejärel jätkas samal teemal pikaajalise kogemusega koolitaja Kristina Mänd. Kohalolnud said temalt näpunäiteid nii turundusplaani koostamise, teenuse omahinna arvutamise, aga ka kommunikeerimise, levitamise ja personali rolli kohta. Päeva teine pool oli pühendatud kogemuste vahetamisele ja ühisele arutelule nii tehtu kui ka tuleviku osas.

Võimaluse oma projekti jooksul saadud kogemustest ja saavutustest said rääkida 3 vabaühendust. 

MTÜ Johanna arendas igapäevaelu toetamise teenust erivajadustega inimestele. Nad on saavutanud kohaliku võimuga hea koostöö ning loonud toimiva süsteemi, mis annab erivajadustega inimestele võimaluse elada oma kodus ja hoiab ära nende sattumise erihooldekodusse. Kui varasemalt oli Lääne-Virumaal vaid üks sama teenuse osutaja 15 inimesele, siis projekti jooksul lisandus Johanna keskus sellele 20 kohaga.

Sotsiaalrehabilitatsiooni KeskusLoksa laiendas oma teenuseid – lisaks rehabilitatsioonile hakati sõltuvuse ennetamisteenust pakkuma laiemale sihtrühmale, käsitledes lisaks narkosõltuvusele ka arvuti ja arvutimängude sõltuvust. Hakati rakendama ka uudset käitumishäireid korrigeerivat bioakustilist korrektsiooni meetodit, mille abil on saanud lausa 72 inimest oma probleemile lahenduse. Lisaks sellele, et on käima pandud efektiivne rehabilitatsioonisüsteem, on hoolitsetud ka ravi saanu edaspidise käekäigu eest – neile endile on antud võimalus teistele sama teenuse pakkumises kaasa lüüa. Sellega on arendatud programmi läbinute seas ühiskondlikku aktiivsust, kasvatatud vastutustundlikkust ning suudetud luua keskkond, kus tuntakse end väärtuslikuna.

SA Vapramäe-Vellavere-Vitipalu teenused on suunatud keskkonnaharidusele. Projekti jooksul  arendati õppeprogrammide läbiviimise, keskkonnahariduslike ürituste ja matkaradade hooldamise teenust ning käivitati loodusakadeemia õpilastele ja seenioritele. Kõik see toimus Nõo vallas asuva Vapramäe Loodusmaja baasil. Väga hea projekti eeltöö tulemusel on saavutatud hea koostöö kohaliku omavalitsusega, loodud ümberkaudsetele jätkusuutlik ja kvaliteetne haridusteenus ning selle abil suudetud tuua loodus inimestele lähemale.

Kõik kolm vabaühendust nentisid ettekannetes, et projekti tulemusena ollakse võimekam teenuse osutaja ning professionaalsem partner avalikule sektorile. Võitnud on ka sihtrühmad, sest vajalikud teenused on kvaliteetsemad ning kättesaadavamad.

Lisaks eelnevale jagati päeva modereerinud Toomas Roolaiu juhtimisel nõuandeid avaliku võimuga parema koostöö jõudmisel, neile nähtavamaks muutumise ja umbusaldusest ülesaamise teemadel – muuhulgas arvati, et ise ametniku ameti proovimine ja asjade teisest vaatepunktist nägemine on väga kasulik ning suureks abiks koostööni jõudmisel on ka isikliku kontakti ja sümpaatia loomine. Räägiti ka probleemidest, mille ees teenuste arendamisel seisti, laiemast mõjust, mida saavutatud on, ning kõige selle juures inimeste endi motiveerimise tähtsusest.

Soovime kõigile voorus osalenutele edu oma teenuste osutamisel ja edasi arendamisel! 


Lisainfot saab küsida:  Kleiri Vest, e-kiri: Kleiri@kysk.ee, tel: 656 0489; +372 59 189 296

Šveitsi Vabaühenduste Fondi tutvustus, taotlusvoorude ja toetatud projektide ülevaade: www.kysk.ee