Venekeelsete vabaühenduste konsultant Anna Heinsoo: nõu tuleb küsida õige inimese käest
Anna töötab SA Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskuses venekeelsete vabaühenduste konsultandina ja on seda tööd teinud pea kaks aastat. Anna julgustab ühendust võtma kõigil inimestel üle Eesti, kes soovivad vabaühenduste teemal vene keeles suhelda.
„Olen omandanud kõrghariduse sotsiaaltöö erialal. Selle kõrval on mul 15-aastane töökogemus sotsiaalvaldkonnas, olen olnud ise MTÜde eestvedajaks erinevates rollides nagu juhatuse liige, projektijuht, teenusejuht, aga olen töötanud ka sotsiaaltöötajana omavalitsuses,“ ütleb Anna. Talle endale on vabakonna väärtused ja põhimõtted väga lähedased, ja arvestades tema töökogemusi, võib öelda, et ta on kogemusnõustaja.
Annale saab helistada telefonil 5683 1323 ja kirjutada e-posti aadressil anna@heak.ee.
Pärisime Annalt täpsemalt aru, mida inimesed peamiselt küsivad, kui nad temaga ühendust võtavad?
Tihti inimesed muretsevad nende asjade pärast, mille lahendus on tegelikult imelihtne. Vahel juhtub, et inimesed on saanud kuskilt eksitavat infot ja seda valest allikast, näiteks mitte just kõige teadlikuma tuttava käest ja mõni probleem tundub nendele ületamatu. Alati soovitan oma küsimustega pöörduda konsultantide poole. Ma olen kindel, et saan aidata, olen ju selleks õige inimene. Nõustamine on ju ka tasuta. Suurimad mured on reeglina seotud ühingute rahastamisega.
Milles on seisnenud sinu töö keerukus?
Eriti keeruline oli eelmise aasta koroona-viiruse esimese laine ajal nõustada kliente ja anda nõu olukorraga kohanemiseks. Inimesed püüdsid omal moel oma „uppuvat laeva“ päästa. Nõustamine oli raske eelkõige emotsionaalselt, kuna paljude piirangute tõttu peatus organisatsiooni tegevus, tekkisid raskused arvete tasumisega ja töötasu väljamaksmisega. Mõned pidid koondama personali.
Mille üle uhkust tunned kui mõtled oma tööle?
Siin oleks päris pikk nimekiri 🙂 Väga uhke tunne tekib siis, kui näen tuttavaid nimesid projektide taotluste nimekirjas, isegi siis, kui nad napilt rahastusest ilma jäävad. Aga alati tuleb kannustada uuesti proovima. Võib öelda, et igal organisatsioonil on oma edulood. Sisuliselt pole tähtis, mis mastaabis ühing tegutseb. Rõõmu võib tunda näiteks siis kui aastakäive on suurenenud, tekkinud uus filiaal, sõlmitud leping omavalitsusega või meeskonnas on uus ja väga tubli vabatahtlik.
Kuna eestvedajate inspireerimine on ka meie üheks tööülesandeks, siis ongi põhiküsimus, kuidas motiveerida inimesi teostama oma ideid, täitma oma unistusi ja millises juriidilises vormis seda teha. Peab mainima, et oma idee realiseerimiseks ei pea alati looma uut MTÜd, võib liituda registreeritud organisatsiooniga, mis juba tegutseb samas valdkonnas.
Mis on meie ühiskonnas veel puudu, et vabakonnad saaksid julgemini ja edukamalt tegutseda?
Ennekõike kõikide osapoolte koostöö, st partnerlus ja delegeerimine on tähtis ja vajalik. Nii ongi, aga peab meeles pidama, et võimekate kogukondade taga seisavad konkreetsed teadlikud, aktiivsed ja hoolivad inimesed-eesvedajad, kes teevad oma tööd päris tihti vabatahlikult, aga väga professionaalselt. Nad loovad uusi väärtusi ja tekitavad usaldusväärseid suhteid kogukonna liikmetega, omavalitsusega, riigiga.
Selliste inimeste ja ühenduste tunnustamine ja märkamine kohalikel ja regionaalsel tasemel on väga vajalik. Omalt poolt julgustan vabaühendusi tegema ennast nähtavaks, avalikustama oma tegevusi, saavutusi, initsiatiive, kaasama ja informeerima kogukonna liikmeid ja omavalitsusi oma tulemustest ja vajadustest.
Mida öelda inimestele julgustuseks, kes väljaspool riigi- ja ettevõtlussektorit midagi korda saata soovivad?
Eelkõige tehke endale selgeks, mida te soovite muuta oma kogukonnas. Kui te mõtlete konkreetse sihtrühma probleemi peale, siis veenduge, et selline vajadus on tõesti olemas. Looge usaldusväärsed suhted inimestega, leidke mõttekaaslasi, kes saavad aidata muudatuse ellu viia ja eesmärke saavutada. Enne kui tormate uut MTÜd looma, uurige ja vaadake ringi, võib olla teie piirkonnas juba tegutsevad mõned organisatsioonid sama missiooniga, millega saab liituda.
Ja lõpuks, kas on sul endal ka häid nõuandjaid?
Neid inimesi on palju – meie keskuse töökaaslased, maakondlike arenduskeskuste kollegid, KÜSKi spetsialistid ja teised. Meie töökeskkond on väga toetav ja arendav. Hea tunne on teada, et vajadusel saab abi või nõu küsida.
______________________
Anna kuulub ise järgmistesse ühingutesse:
- Eesti Loovteraapiate Ühing (alates 2014);
- Eesti Võlanõustajate Liit (alates 2015);
- Eesti Motiveeriva Intervjueerimise ja Treeningu Assotsiatsioon (alates 2016);
- Mittetulundusühing Convistus Eesti (alates 2017);
- Eesti Kalastajate Selts (alates 2020 liitusin vabatahtliku kalakaitsega).
Aru päris Priit Põiklik Kodanikuühiskonna Sihtkapitalist