Võrumaal tõsteti esile kogukonna eestvedajaid

Maris Praats
23. jaan. 2025


21. novembril 2024 tunnustati Võrumaal maakonna silmapaistvamaid inimesi, kogukondi ja organisatsioone, kelle teod on aidanud kaasa kohaliku elu arengule. Esmakordselt konverentsi formaadis toimunud sündmus “Ambitsiooni om?/!” tõi lavale inspireerivad lood kohalikelt ettevõtlikelt inimestelt, kes olid ka kategooriate laureaadid või nominendid. Üles astusid hiljuti postitantsustuudio Egoimpulss avanud Oksana Aasa ja Aveli Ladva, AS Barruse juhatuse liige Andres Linnasaar, AS Wermo juht Raul Vene ning MTÜ Uusvada Kultuuriküla eestvedaja Rein Järvelill. Konverentsi peaesinejaks oli Jalmar Vabarna, kes oli maakonna aasta ettevõtja 2021. aastal. Õhtut juhtis tuntud ajakirjanik Mirjam Mõttus ning muusikat tegi koosseis Sume Sumin.

Aasta vabaühendus.
Kodanikuühiskonna aasta tegu.
Aasta noorte kaasaja.
Aasta küla.

Juba teist aastat järjest tunnustati ühisel üritusel nii ettevõtjaid kui ka kodanikuühiskonna tublisid.Tunnustuse saajad kuulutati välja 13 kategoorias, kuhu 2024. aastal esitati 61 kandidaati. Võru maakonna ettevõtlike inimesi tunnustati kuues kodanikuühiskonna kategoorias. 

Aasta küla 2024 tiitli pälvisid Kaika kandi külad, kes on olnud eeskujuks kogukonnaelu arendamisel ja traditsioonide hoidmisel. Kaika kandi külad on näidanud, kuidas ühiselt tegutsedes saab hoida ja arendada maaelu, pakkudes eeskuju ka teistele kogukondadele. Tunnustuse nominendid olid Navi, Uusvada ja Kündja küla.

Aasta kodanikuks 2024 valiti Margita Kipasto, kelle tegevus MTÜ Osula Külaseltsi eestvedajana on toonud kodukanti olulisi muutusi. Kipasto on veendunud, et kui soovid midagi kodukandis muuta, tuleb ise härjal sarvist haarata. “Kui on teadmisi ja oskusi, sinna juurde tahtmist ja aega, siis saab palju ära teha,” sõnas ta. Kipasto sõnul on üksi kaugele ja kiiresti jõudmine keeruline, kuid koos sarnaselt mõtlevate inimestega on võimalik saavutada palju. Ta tänas südamlikult vabatahtlikke, kes on olnud tema tegemistes suurim tugi, rõhutades, et “hullude” kaasamine ja toetus naaberseltsidest on teinud võimalikuks mitmeid olulisi projekte. Aasta kodaniku nominentideks olid Triinu Õispuu, Sirje Saarniit, Madis Saia, Piret Kase.

Aasta vabaühenduse 2024 tiitel anti MTÜ Kangsti Külaseltsile, kes on oma tugeva juhtimise ja selge visiooniga koondanud kogukonna ühise eesmärgi nimel tegutsema. Nominentide seas olid ka MTÜ Obinitsa Külade Selts ja MTÜ Uusvada Kultuuriküla, kelle tegevused on toonud positiivseid muutusi oma piirkonnas.

Aasta noorte kaasaja 2024 tiitli pälvis Egely Sarv, kes on kaasanud Võrumaa noori ning aidanud neil leida võimalusi enesearenguks. Eripreemia “Tegus noorte eestvedaja” sai Katrin Tamberg-Tolk, kelle panust noorte heaks hinnati väga kõrgelt. Lisaks toodi nominentidena välja Kadri Parts ja Annika Laane.

Kodanikuühiskonna aasta teoks 2024 kuulutati Uusvada külamaja avamine, mille taga on Rein Järvelill ja tema meeskond. Järvelill nimetas külamaja ehitamist kogukonna ühise pingutuse tulemuseks, mis nõudis hulljulgust, sotsiaalset võrgustikku ja talguid. “Kuigi külas elab vaid 25 inimest ja nooremate elanike vanus jääb sageli keskea kanti, leidsime toetajaid ja abistajaid kaugemaltki,” ütles Järvelill. Ta lisas, et külamaja valmimine tõi kaasa kogukonna elavnemise – juurde on ehitatud kolm uut maja ning külas elab nüüd ka lasteaialapsi. “Sinine värv maja peal sümboliseerib seda, et kärbseid ei tuleks ja kultuur tuleks,” naljatas Järvelill. Kodanikuühiskonna aasta teo nominendid olid veel MTÜ Helbi Külaselts ja Rõuge Külaülikool.

Võrumaa Arenduskeskuse juhatuse liige Tiit Toots rõhutas, et maakonna areng põhineb siinse kogukonna inimestel, kes igapäevaselt panustavad ettevõtluse ja kodanikuühiskonna edendamisse. “Sellised tunnustused on võimalus märgata ja väärtustada nende inimeste tööd, kes iga päev muudavad Võrumaa tugevamaks ja sidusamaks,” sõnas Toots. 

Aasta kodanike kaasaja.
Aasta kodanik.