Väliseesti kogukonnaväljaannete esindajad arutasid Tallinnas tuleviku üle

Eesti väliskogukondade ja nendes ilmuvate väljaannete esindajad kohtuvad 1.-3. detsembril Tallinnas, et arutada Eesti väliskogukondade meedia olevikku ja tulevikku

Alates 2020. aastast on SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital läbi viinud Eesti väliskogukondade meediaväljaannetele suunatud toetusprogrammi, mis leiab koostöös välisministeeriumiga aset ka tuleval aastal.

Selleks, et väliskogukondade väljaandeid paremini toetada, on oluline teha seda nendega koos.

Seetõttu on meil hea meel sel nädalal Tallinnas tervitada väliskogukondade esindajaid Kanadast, Austraaliast, Ameerika Ühendriikidest, Türgist, Itaaliast, Saksamaalt, Rootsist ja Peterburist.

Neljapäeval tutvuti välisministeeriumis üksteisega, välisministeeriumi üleilmse eestluse üksuse tööga ja veebiplatvormiga GlobalEstonian. Kristjan Kaldur Balti Uuringute Instituudist tutvustas värske Eesti väliskogukondade ja diaporaaliikmete uuringu tulemusi. Päeva lõpetas ringkäik Eesti Rahvusringhäälingus ja vestlus ajakirjanike Anvar Samosti ja Ilmar Raagiga.

Reedel oli väliskogukondade esindajatel võimalus tutvuda e-teenustega Rahvusvahelises Majas ja E-esitluskeskuses, misjärel suunduti Vabariigi Presidendi kantseleisse Kadriorus kohtuma president Karise avalike suhete nõuniku Indrek Treufeldtiga.

Reede pärastlõunal leidis aset kõige oodatum osa – sisuline arutelu väliskogukondade ja nende väljaannete olevikust ja tulevikust, koostöökohtadest, arenguvajadustest ja -võimalustest. Oma lugu väljaande loomisest jagas Edasi asutaja ja eestvedaja Janeck Uibo. Vestlust hoidis ja suunas veebiväljaande Estonian World kaasasutaja ja peatoimetaja Silver Tambur.

Laupäeval on plaanis lüüa kaasa välisministeeriumi virtuaalfoorumi salvestusel. Virtuaalfoorumit, mis on suunatud eestlastele üle maailma, saab 3. detsembril alates kella 16.00-st otse vaadata SIIT.

Sandra Paulus

Koordinaator

 • Rahvusvahelise koostöö toetuste koordineerimine
 • Eesti väliskogukondade väljaannetele suunatud toetusprogrammi koordineerimine

KÜSKi programmide koordinaator Kerstin Rei rääkis 30. novembril Pärnu Tre raadios kogukonna eestvedaja 2023. aasta stipendiumikonkursist. Kuula saadet järele siit:

HOMMIKUINTERVJUU: KERSTIN REI + KOGUKONNA EESTVEDAJA STIPENDIUM

Kogukonna eestvedaja stipendiumikonkursi INFOSEMINAR toimus 30. novembril 2022 keskkonnas Zoom. Infoseminari slaidid saab alla laadida siit.

Järelvaadata saab infoseminari Youtube´ist siin:

KÜSKi rahvusvaheliste katusorganisatsioonide suursündmuste konkursi toel toimus 25.-26. novembrini Tallinnas Saku Suurhallis rahvusvaheline robootikasündmus Robotex International. Sündmust korraldas Robotex mittetulundusühing ja selle eesmärk on populariseerida info- ja kommunikatsioonitehnoloogiaid ja inseneeria erialasid läbi probleemõppe võimaluste pakkumise. Robotexil käis võistlemas ligi 3000 võistlejat

Miks see oluline on? Sest et lisaks MATIK-õppeainete vastu huvi suurendamisele mõjutab robootika huviharidusega tegelemine laste ja noorte koostöö- ja suhtlemisoskust, enesekindlust ja oskust seada eesmärke. Robootikaprojektid hõlbustavad laste loova mõtlemise arengut, õpetavad uute ideede loomist ja rakendamist ning aitavad näha olemasolevaid olukordi erinevatest vaatepunktidest.

Robotex mittetulundusühing, mis on kasvanud Eestis asuvaks rahvusvaheliseks katusorganisatsiooniks, edendab tehnoloogiaalase õpetuse arengut ja järjepidevust nii Eestis kui rahvusvaheliselt, luues seeläbi parema pinnase noortele saamaks meie tuleviku tehnoloogia- ja teadusinnovaatoriteks.
Samaaegselt Robotex International festivaliga toimus Tallinnas ka Robotexi rahvusvaheliste partnerorganisatsioonide kohtumine. Arutati koostööpõhimõtteid ja jagati parimaid praktikaid haridusrobootika edendamisel.

Lisainfo Robotex International kohta: https://robotex.international/
Lisainfo KÜSKi rahvusvaheliste katusorganisatsioonide suursündmuste toetamise konkursi kohta: www.kysk.ee/rahs22

Loe pikemat uudist Robotexi kodulehelt.

Robotexi toetajad ja partnerid olid sel aastal TalTech, Tallinna linn, EAS, SA KÜSK, Starship, KÕU Mobility Group, Stoneridge Electronics, Lennuakadeemia, Schbot, Droon.ee, Insplay, SK ID Solutions, Milrem Robotics, RoboMiku, Teval elektroonika, 3KGroup, kood/Jõhvi, USA Saatkond Eestis, TEAHU, HARNO, Digipurk jt.

Fotod: Mattias Kitsing

Sandra Paulus

Koordinaator

 • Rahvusvahelise koostöö toetuste koordineerimine
 • Eesti väliskogukondade väljaannetele suunatud toetusprogrammi koordineerimine

Kõik, kes on huvitatud ja plaanivad esitada taotluse KES23 (2023. aasta kogukonna eestvedaja stipendiumi) konkursil, on oodatud INFOSEMINARILE

Infoseminar toimub kolmapäeval, 30. novembril 2022 algusega kell 13 keskkonnas Zoom. Infoseminari orienteeruv kestus 1-1,5 tundi.

Eraldi registreerimist infoseminarile ei toimu. Vajuta lihtsalt õigel ajal linki ja oledki kohal!

Paari päeva jooksul pärast infoseminari lisame selle salvestuse oma kodulehele.

SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital korraldab enne rahastuskonkursside taotluste esitamise tähataja lõppu infoseminare, kus taotlejad saavad esitada küsimusi konkursi koordinaatorile. Räägitakse lahti konkursi statuut, antakse soovitusi taotluse täitmiseks ning vastatakse taotlejate küsimustele. Samasugune infoseminar on nüüd ka KES23 konkursi puhul. KES23 taotluste esitamise tähtaeg on 10. jaanuar 2023.

Kogu info KES23 kohta siit.

Täiendavat infot jagab:

Kerstin Rei

Koordinaator

Katre Tamm töötab novembrikuu algusest alates KÜSKis CERV programmi koordinaatorina. Saagem tuttavaks! Küsisime Katrelt mõned küsimused.

 • Katre, mis ülesandeid sa täidad KÜSKis?

Minu ülesanne KÜSKis on leida üles ja võimestada neid, kes võiksid kasu saada Euroopa Liidu rahastatud programmist, mille nimi on „Kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste programm“ ehk “Citizens, Equality, Rights and Values programme” (CERV).

 • Mis teemal võib igaüks julgelt sulle helistada, kirjutada või miks mitte ka nööbist kinni võtta ja nõu küsida?

Igal aastal kuulutab Euroopa Komisjon CERV-i programmi raames välja mitmeid taotlusvoore. Minuni jõuab selle kohta teave Eestis kõige esimesena. Mul on päris palju infot nende voorude kohta. Näiteks, miks üldse need voorud on ellu kutsutud, kes saavad taotlusvoorus osaleda ja raha taotleda, kellega koos projekte kirjutada, kuidas partnereid leida, milliseid tegevusi toetatakse, kuidas toimuvad väljamaksed? Taotlust ma siiski ise kellegi eest teha ei saa, küll aga nõu anda, kuidas seda teha.

 • Milline haridus Sul on?

Olen nii humanitaarteaduste (2014) kui ka sotsiaalteaduste magister (2022).

 • Milline on Sinu enda kogemus kodanikuühiskonnas kaasa löömisel?

Mind huvitab kõik see, mis on seotud inimeste ja nende suhetega, nii omavahel kui ka ühiskonnaga. Eriti paeluvad mind keskkonnaga seotud teemad. Usun, et puhas loodus on kõige alus ja sellest tuleb alustada, ükskõik millist toimingut inimene tegema hakkab – ettevõtlus, perereis või sünnipäevapidu.

 • Millega veel tegeled? Mida pead elus oluliseks?

Võin ennast pidada eluaegseks õppijaks, mulle meeldib kuulata inimesi ja lugedes huvitavaid artikleid ja raamatuid. Viimane artikkel, mis mind puudutas, oli Sirbis, mis kõneles teadlaste dilemmadest. Selle teema tuules tahan korrata Liis Kuresoo ja Anna Hintsi tõdemust ühest Ööülikooli saatest, et kõige aluseks on koostöö. Nii nagu looduses toimib kõik tänu koostööle, siis usun, et selline mudel peab toimima ka ühiskonnas. Konkurents asendub järjest enam koostööga.

CERV programmist KÜSKi kodulehelt loe lähemalt siit.

Küsis Priit Põiklik

Rahvusvahelist koostööd ja ideede vahetust stimuleeriv Balti-Ameerika Vabaduse Fondi (BAFF) dialoogiprogramm pakub Baltikumi organisatsioonidele võimalust kutsuda Ameerika Ühendriikide eksperte Baltikumi esinema. BAFF-i poolt antav toetus, kuni 10 000 dollarit, on mõeldud esineja logistiliste kulude katmiseks (lennupiletid, majutus ja toitlustus, kohalik transport jmt).

Aastate jooksul on programmi abil toetust saanud üle 100 väga erineva fookusega organisatsiooni nagu Tartu Ülikool, Tallinna Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool, Politsei- ja Piirivalveamet, Noored Kooli, Eesti Loodus – ja Loomateraapiakeskus, PÖFF ja paljud teised Eesti, Läti, Leedu organisatsioonid. Tegemist on konkursiga, mis toimub kaks korda aastas. Igas voorus valitakse rahastamiseks umbes 5-6 projekti Baltikumist.
Lisainfo programmi ja seni toetatud organisatsioonide kohta http://balticamericanfreedomfoundation.org/programs-awards-dialogue/

Seekordne tähtaeg dialoogiprogrammi kandideerimiseks: 15. jaanuar 2023.

29. novembril kell 13.00 toimub sellekohane inglisekeelne webinar, kuhu saab registreerida siin https://forms.gle/M1qYvvhzb35stywn8

Lisainfo Evelyn Müürsepp
BAFF-i toetuste koordinaaor
──────────────────────────
Hobujaama 4, Tallinn, Estonia
email emuursepp@ciee.org
tel +372 51992921
web

Anneli Roosalu

Juhataja

Prahas toimus 17.-18. novembrini Euroopa Liidu rahastatud „Kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste programm“ ehk “Citizens, Equality, Rights and Values programme” (CERV) riiklike kontaktpunktide esindajate töökohtumine. Eestist osalesid CERV koordinaatorid Marju Mäger ja Katre Tamm. CERV Eesti kontaktpunkt on SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital.

Euroopa Komisjon esitles eelmise aasta tulemusi ja tutvustas CERV programmi uusi voore, mis avanevad 2022. aasta lõpus. 

CERV programmi rahastusest on 2021-2022. aastani kasu saanud 30 organisatsiooni Eestist kogusummas 716 tuhat eurot.

CERV programmi neljast tegevussuunast olid taotlejate seas eelmisel perioodil populaarseimad kodanike kaasamise ja osalemise meetmed (814 taotlust) ja võrdõiguslikkuse meetmed (718 taotlust). Viimase puhul rahuldati vaid 116 taotlust, mis teeb meetmete edukuse protsendiks vaid 15. Samas kodanike kaasamise meetme edukuse protsent oli 54.

Euroopa Komisjoni programmijuhi Johannes Boermanni sõnul on võrdõiguslikkuse meetme taotluste põhiprobleem mitmekesisuse teema pealiskaudses käsitlemises. Usaldusväärsed ja kõrgema skooriga on need projektid, kes kaasavad oma tegevustesse pädevaid avaliku sektori asutusi ja tuginevad oma tegevustes usaldusväärsele uuringule või statistikale.

Uued avatud voorud kuulutatakse järk-järgult välja perioodil 6. detsembrist 2022 kuni 20. jaanuarini 2023 ja need jäävad avatuks ligikaudu kolmeks kuuks. Toetusi jagatakse summas 172 miljonit eurot taas nelja tegevussuuna raames:

 • kodanike kaasamine;
 • võrdõiguslikkus;
 • vägivalla vastu võitlemine;
 • Euroopa Liidu ühised väärtused.

Tegevussuundade raames on kavas välja kuulutada eraldi voor uutele poliitikateemadele nagu vihakõne ja kuritegevus, vihjeandjate (i.k. Whistle-blower) direktiiv, tehisintellekt ja diskrimineerimine. Selle vooru kogueelarve summa on 16 miljonit eurot. Võrdõiguslikkuse meetmest saab sel korral toetust taotleda kaheks tegevusaastaks ja meetme kogusumma on 20 miljonit eurot.

Daphne tegevuste raames on kindlasti üks voor suunatud kohalikele mittetulundusühingutele, kes töötavad pagulastega ja vägivallaohvritega. Uues voorus on erilise tähelepanu all Ukraina sõja tõttu kannatavad naised ja lapsed, kes vajavad kriisiabi. Toetuse suurus 2023. aastal on 23,4 miljonit ja 2024. aasta voorus 24,8 miljonit eurot.

Eestis annab CERV programmi avanevate taotlusvoorude kohta infot SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital. Vaata ja jälgi informatsiooni veebilehel www.kysk.ee/cerv

Euroopa Liidu poolt rahastatav CERV programm pakub erinevate taotlusvoorude kaudu rahastust kodanikuühiskonna organisatsioonidele, kohalikele omavalitsustele ja nende allasutustele ning riiklikele asutustele erinevate projektide elluviimiseks. Programmi eesmärk on kaitsta ja edendada Euroopa Liidu aluslepingutes ja põhiõiguste hartas sätestatud õigusi ja väärtuseid ning avatud, demokraatlikku, kaasava ja loova ühiskonna säilitamist.

Katre Tamm

Koordinaator

 • Kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste programmi koordineerimine

Täna selgusid need 21 vabaühendust, kes läbisid edukalt SA Kodanikuühiskonna Sihtkapitali AH22 ehk arenguhüppe 2022. taotlusvooru ning said toetuse.

Kokku esitati 84 taotlust kogusummas 1 974 793,65 eurot, milles oli kirjeldatud 10 rahvusvahelist, 44 üleriigilist ning 30 piirkondlikku tegevussuunda.

Maksimaalne toetuse suurus, mida taotleda sai, oli 25 000 eurot, millest vabaühenduse omafinantseering peab olema vähemalt 5%.

Piirkondliku tegevussuuna projektid, mis toetuse said:

1.            MTÜ Töömaja, projekt „MTÜ Töömaja laiendatud koostöövõrgustik ja rehabilitatsiooni teenusmudel“, summas  24999,99 eurot.

2.            Sihtasutus Luke Mõis, projekt „Luke mõisa valitsejamaja I korruse sisustamine teenuste käivitamiseks“, summas  25 000,00 eurot.

3.            MTÜ Edendades Montessori Haridust, projekt „MTÜ Edendades Montessori Haridust uuele tasemele viimine“, summas   21 892,00 eurot.

4.            MTÜ Roela Kodukant, projekt „Mittetulundusühingu Roela Kodukant sotsiaalne ettevõtlus“, summas  24 950,64 eurot.

5.            MTÜ FC Santos, projekt „FC Santos jalgpalliturniiride arenguhüpe“, summas  25 000,00 eurot.

6.            SA Avatud Kool, projekt „Avatud Kooli selge sõnum“, summas 24 914,00 eurot.

7.            Meeste Koda, projekt „Meeste Koja Tartu Kuuri avatud puutöökoja kogukonnateenuste jätkusuutlik areng“, summas  24 586,60 eurot.

8.            Watergratt Pirita MTÜ, projekt „Watergratt Pirita MTÜ uue haridusteenuse arendamine“, summas  24 619,29 eurot.

9.            MellnovFest, projekt „MellnovFest’i muutumine üleriigiliseks kultuuriürituste korraldajaks“, summas 15 176,00 eurot.

10.          MTÜ Tervem Noarootsi, projekt „Ühingu arenguhüpe läbi rannarootslaste traditsioonide ja kaasaaegse tehnoloogia kasutamise“, summas  19 473,04 eurot.

11.          Tähtvere Avatud Naistekeskus, projekt „Rehabilitatsiooniprogrammi väljatöötamine meeleoluhäire diagnoosiga vägivallaohvritele ja rehabilitatsioonimeeskonna töö käivitamine“, osaline toetus summas 17415,43 eurot.

Üleriigilise ja rahvusvahelise tegevussuuna projektid, mis toetuse said:

1.            SA Noored Kooli, projekt „Noored Kooli programmi tegevõpetajatele avamise analüüs“, summas  24 973,85 eurot.

2.            Teaduse ja Kultuuri Sihtasutus Domus Dorpatensis, projekt „DD sihtasutuse personalijuhtimise arenguhüpe“, summas 24 847,00 eurot.

3.            MTÜ Eesti Pagulasabi, projektile „Kriisiks valmis ekspertgruppide abil“, summas   25 000,00 eurot.

4.            MTÜ Vaikuseminutid, projekt „MTÜ finantsvõimekuse tõstmine süsteemseks vaimse tervise probleemide ennetuseks“, summas   24 998,38 eurot.

5.            MTÜ Juhan Kuusi Fond, projekt „Dokfoto Keskuse veebiplatvormi teenused“, summas   24 900,54 eurot.

6.            MTÜ Pesapuu, projekt „Teenuse kvaliteedi parandamine läbi CARe metoodika kasutusele võtmise“, summas  23 772,00 eurot.

7.            MTÜ Kideo, projekt „Sihtrühmaga arvestav turundusvõimekus“, summas 24 972,88 eurot.

8.            MTÜ Alle-Saija Teatritalu, projekt „Alle-Saija Teatritalu teenusepakkumise laiendamine“, summas  25 000,00 eurot.

9.            Avatud Lootuse Fond SA, projekt „MTÜ-de võrgustiku kovisioon alkoholi- ja uimastisõltlaste rehabilitatsioonitöö kompetentside tõstmiseks ja tulemuslikuma abi pakkumiseks“ summas  24 943,71 eurot.

10.          Eesti Gaidide Liit, projekt „Gaidide laagriala teenused“,  osaliselt summas 24 620,03 eurot.

Vabaühenduste arenguhüppe vooru eelarve 2022. aastal on 496 055,39 eurot. AH22 toetusprogrammi aluseks on KÜSKi põhikirjaline eesmärk, milleks on tugevdada avalikes huvides tegutsevaid vabaühendusi ning panna riigi poolt õlg alla tugevama kodanikuühiskonna ja aktiivsete kogukondade kujunemisele.

Tea Jänes

Koordinaator

Kas sul on kogukond, mida eest vedada? Või on kogukonnal eestvedaja olemas, kes vajab toetust? Vahet ei ole, sest nüüd on eestvedajal võimalus taotleda stipendiumi (KES23).

KES23 on mõeldud inimesele, kelle südameasi on juhtida oma kogukonnas toimuvat ja tõmmata kaasa teisi.

Stipendiumi eesmärk on motiveeritud ja kogukonna arendamiseks vajalike oskuste, teadmiste ja võimetega eestvedaja toetamine, kes on kogukonna elujõu kasvataja ja uute arengusammude innustaja.

Stipendiumi saab taotleda ainult eraisik iseendale.

Kogukond on selle stipendiumi mõistes ühise eesmärgi nimel tegutsev, piirkondlikult määratletav ja ühe omavalitsuse territooriumil Eestis tegutsev inimeste rühm.

Taotluse esitamise tähtaeg on 10. jaanuar 2023.

Stipendiumi suurus on 5 000 eurot, mis on maksuvaba.
Taotleja peab esitama taotluse isiklikult kultuuriministeeriumi toetuste menetlemise infosüsteemi (TMS) kaudu  ning taotlusega koos tuleb esitada:

 • stipendiumi taotleja elulookirjeldus (CV);
 • mentori poolt digiallkirjastatud vabas vormis kinnituskiri valmisoleku kohta olla stipendiumitaotleja mentoriks tegevuskava elluviimisel;
 • üks kaaskiri, mille on digiallkirjastanud vähemalt viis kogukonnaliiget, mis kinnitab taotluse ja tegevuskavaga tutvumist ja selgitab, miks on eestvedaja toetamine ja tegevuskava elluviimine vajalik.

Kaasata tuleb mentor, kelle taotleja saab valida ise või, miks mitte, valida meie poolt pakutud nimekirjast.

Stipendiumi statuudi aluseks on SA Kodanikuühiskonna Sihtkapitali (KÜSK) põhikirjaline eesmärk, milleks on võimestatud avalikes huvides tegutsevad vabaühendused, tugev kodanikuühiskond ja aktiivsed inimesed.

Kogu info KES23 ehk 2023. aasta kogukonna eesvedaja stipendiumi konkursi kohta siit.

Kogukonna eestvedaja stipendiumikonkursi INFOSEMINAR

Infoseminar toimub 30. novembril 2022 kell 13:00 keskkonnas Zoom.

Link infoseminarile

Paari päeva jooksul pärast infoseminari lisame selle salvestuse kodulehele.

Kerstin Rei

Koordinaator

SA Kodanikuühiskonna Sihtkapitali 2022. aasta arenguhüpet ettevalmistava toetuse saaja MTÜ Montessori Haridus Haapsalus. Toetatud projekt: Haapsalu Montessori Lastehoiu äriplaani koostamine. Projektijuhid: Epp Linke ja Sandra Gaškov. Videos kõnelen Epp Linke. Toetuse suurus: 4 000,00 €. Projekti eesmärk: koostatud äriplaani toel on organisatsioon võimeline hakkama pakkuma Montessori pedagoogikal põhineva 3-6 vanuseetapi eralastehoiu teenust Haapsalu ja Läänemaa lastele.

Video salvestatud 20. juunil 2022. Video: Priit Põiklik/KÜSK

Vabaühenduste Liit ja SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital kutsuvad kuni 11. detsembrini esitama aasta kodanikuühiskonna tegijate ja vabatahtlike kandidaate.

Sellega tunnustatakse nii Eesti elu paranemisesse panustanud vabaühendusi, sädeinimesi, avaliku võimu esindajaid kui ka ettevõtteid.

Kandidaate saab esitada järgnevates kategooriates:
• Aasta vabaühendus, kes organisatsioonina on nii eeskuju, liigutaja kui mõjutaja
• Aasta avaliku võimu esindaja, milleks võib olla kodanikuühiskonna edenemist toetanud asutus või inimene
• Aasta ettevõte, kas siis sotsiaalne või mitte, aga kindlasti selline, kes on enam kui sponsor
• Aasta missiooniinimene, kes teeb häid asju südame, hinge ning mõistusega
• Aasta tegu, milleks saab nimetada märgilisima mulluse muutuse kodanikuühiskonnas
• Aasta vabatahtlik
• Aasta vabatahtlike kaasaja
• Aasta vabatahtlikku tegevust edendanud ettevõte

Kandidaate saab esitada veebiankeedi kaudu 11. detsembrini 2022.

Lisainfo Vabaühenduste Liidu Hea Kodanik kodulehelt.

NULA inkubaatori seitsmes hooaeg on lõppenud – Eesti ainsa üksnes ühiskondlikele algatustele mõeldud arenguprogrammi läbis täismahus kaheksa värsket algatust.

KÜSKi juhataja Anneli Roosalu. Foto: Raul Mee

Sellel hooajal tegeleti inkubaatoris hariduse, keskkonna- ja terviseteemadega. Digiõps töötas välja mudeli, mis on abiks õpetajate puuduse leevendamisel ja Noorte Vabamu – NoVa tiim tegeles õpiampsude platvormi arendamisega. Sellega, kuidas kõige paremini korraldada keeruliste tekstide kõigile arusaadavaks tegemist, tegeles Arusaamise Agentuur. Kooliratas on asunud muutma koole rattarikkamaks ning Tuksu teise südames käivitas juba mitmenda kampaania veredoonorluse populariseerimiseks. Ajapuuduses peredel aitab täisväärtuslikke toidukordi korraldada pilveköök Om Nom. Leluelu paneb mänguasjad ringlema ning ReStailit teeb riideringluse mugavaks.

Millised neist saavad Kodanikuühiskonna Sihtkapitalilt 25000eurose stardikapitali, selgub novembri lõpus. Luminori 3000eurose eripreemia ja lisaauhinna saajad kuulutati välja aga juba hooaja lõpuüritusel.

“Meil on hea meel, et saime omalt poolt NULA-le hoogu anda ja toetada nii sotsiaalse ettevõtluse arengut Eestis. Sellest inkubaatorist on seitsme aasta jooksul saanud stardi juba mitmed Eesti elu edendavad algatused ning rõõm oli näha suurt kandideerijate tungi ka sellel kevadel,” sõnas Marjan Savtšenko, Luminori SME ärisuuna juht. “Meie töötajad otsustasid anda 3000-eurose Luminori eripreemia Digiõpsile, mis leevendab teravat õpetajate puudust Eestis. Samuti soovime uurida koostöös Arusaamise Agentuuriga, kuidas me saaks oma pangateenuseid muuta erinevatele ühiskonna gruppidele arusaadavamaks.”

Digiõps MTÜ pakub digitaalseid reaalajas toimuvaid kontakttunde koolides, aga ka eraviisiliselt täiendavat toetust vajavatele õpilastele. Ettevõtmise taga on neli haridusvaldkonnas väga kogenud naist – Pille Laine, Bianka Makoid, Margot Semilarski ja Anneli Vetka – kes on pühendunud sellele, et kvaliteetne haridus oleks kättesaadav ka Eestimaa kõige kaugemas nurgas. NULA inkubaatori suurima väärtusena tõid nad esile erinevate lektorite töötoad, kust sai võtta kaasa uusi teadmisi. “Eriti hinnaliseks peame Fontese tiimianalüüsi, et parimal moel meeskonnaliikmete potentsiaali tulevikus ära kasutada,” tõid Digiõpsi eestvedajad välja. “NULA programmi raames sättisime väga konkreetseks oma sihtrühmad ning tee, kuidas nendeni jõuda. Meie tänu kuulub ka teistele osalejatele, kellega koos teemasid arutasime ja analüüsisime,” lisasid nad.

NULA inkubaator on ellu kutsutud, et aidata nutikalt lahendada mistahes ühiskondlikke murekohti. Sama oluline on inkubaatori roll tulevaste sotsiaalsete ettevõtjate koolitamisel, et neil oleks olemas oskused ja teadmised, kuidas probleeme mõjusalt lahendada. NULA inkubaatori tegevusi korraldab Heateo Sihtasutus koostöös oma ala asjatundjatest koolitajate ja mentoritega. Programmi läbiviimist rahastab ja parimate algatuste stardikapitali paneb välja SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital.

• Galerii lõpusündmuselt (fotode autor Raul Mee): https://flic.kr/s/aHBqjAd4JD
• Algatuste esitlused NULA lõpusündmusel: https://fb.watch/gvfWKbme8g/ (NB! tehnilistel põhjustel algab salvestus poole pealt. Vabandame!)
• Algatuste kirjeldused NULA kodulehel: https://nula.kysk.ee/algatused

Vahendatud Heateo Sihtasutuse pressiteadet

Lisainfo:

Agnes Kangur
NULA inkubaatori projektijuht
Heateo Sihtasutus
516 0758, agnes@heategu.ee