CERV programmis soositakse sektoritevahelist koostööd
24.06 kuni 25.06 said Lissabonis kokku 19 Euroopa Liidu liikmesriikide CERV programmi kontaktpunktid, et vaadata koos tagasi programmi neljale tegutsemisaastale ja heita pilk uutele väljakutsetele järgneval kolmel aastal.
CERV programmi eelarve aastateks 2021 kuni 2027 on 1,55 miljardit eurot. Hetkel on nelja aasta taotlusvoorud kõik välja kuulutatud ja enamus neist ka juba toimunud. Veel on käimas EL põhiõiguste harta voor ja sõpruslinnade ja valdade voor. 2025. aasta esimesed voorud kuulutatakse juba välja tänavuaasta sügisel.
Eesti on programmist nelja aasta jooksul saanud toetusi ühtekokku 1 miljon ja 945 314 eurot. Riikide edetabelis oleme viimasel kohal, kuid arvestades meie elanike arvu (1,3 miljonit) jagame näiteks Rootsiga 12. kohta. Eesti organisatsioonidega, kes on CERV programmist toetust saanud nii peataotlejana kui ka partnerina saad tutvuda siin.
Kahjuks ei ole komisjonil ühtlast statistikat selle kohta palju kordi on Eesti soovinud toetust taotleda. Teadaolevalt ei ole võimalik komisjonil kontaktpunktidele jagada nende organisatsioonide nimesid, kes on eitava vastuse komisjonilt saanud. Samas on eitavate vastuste analüüsimine kontaktpunktile väga oluline. Sel moel saame sihipärasemalt oma tugitegevusi taotlejatele planeerida ja korraldada.
Komisjoni sõnul on konkurents programmis üha tihedam ja kvaliteetsete taotluste (lävend üle 70 punkti) hulk on kõrge. Pikaajalise ja efektiivse mõju saavutamiseks on soovituslik teha koostööd võimalikult erinevate sektorite esindajatega. 85% kogu CERV programmi toetusest läheb vabaühendustele, kuid 2024. aastal toimunud voorudes oli lubatud partnerina tegevustesse kaasata nii äriühinguid kui ka avaliku sektori organisatsioone.
Kontaktkohtumise seekordset kohtumist võõrustas Portugal. Portugalis kannab CERV kontaktpunkti positsiooni Polícia Judiciária ehk Portugali Kriminaaluurimispolitsei, innovatsiooni ja arenduse osakond. Portugal on toetuse rahalise mahu poolest edetabeli teises pooles. Siiski ei maksa alahinnata CERV programmi toetatud tegevuste mõju ja järjepidevust, mida ilma kvalitatiivse uuringuta või lugude jagamiseta teada ei saakski.
Kontaktpunktidele jagasid oma lugu kaks Portugali projektialgatus MYPOLIS ja organisatsioon INOVTERRA. Projekt Mypolis sai toetuse 2023. aasta kodanike kaasamise meetme voorust. Projekti eesmärk on viia poliitikud ja noorte ja laste hääl ja arvamus omavahel lähemale. Selleks luuakse lastele ja noortele võimalus läbi põnevate laua- ja digimängude välja mõelda lennukaid ja innovaatilisi lahendusi, kuidas ühte või teist poliitilist dilemmat lahendada. Projektis osalevatel noortel ja lastel on võimalus tutvustada oma algatusi kohalikele ja ELi poliitilistele esindajatele. Mypolise tiimil on eelkõige kogemus mängude loomisel (i.k. väljend gamification). Mängude kaudu paraneb lastel omavaheline koostöö, nad õpivad aktiivselt suhtlema ja oma ideid jagama.
Mypolise tiim on avatud rahvusvahelisele koostööle ja nad avatud uutele kontaktidele ka Eestist. Organisatsiooni looja ja tegevjuht Bernardo Gonçalves valdab inglise keelt ja temaga saab kontakti e-posti aadressil bernardo@mypolis.eu. Mypolisi tiimist oli kaasas ka Cristian Briceag, kelle ülesanne on korraldada osaluskohtumisi, tema e-posti aadress on cristian.briceag@mypolis.eu.
Teine algatus Equal Rural keskendus naiste ja meeste ebavõrdsuse vähendamisele Portugali maapiirkonnas. Projekti vedas Inovterra, mis on loodud kohaliku maaelu edendamiseks. Inovterra esindaja ja Equal Rural projekti eestvedaja Bruno Cardoso sõnul oli projekti üks olulisemaid mõjusid see, et maapiirkonna naised said aru, et neid on kuulda võetud ja nad saavad oma probleemidest avalikult rääkida. Cardoso sõnul saavad farmerid oma palga igapäevaselt ja veel viis aastat tagasi oli Portugali põhjapiirkonnas täiesti normaalne nähtus, et mehele maksti päeva lõpus 50 eurot ja naistele sama töö eest 40 eurot. „Hetkel ma ei usu, et selline toimimine meie piirkonnas enam toimiks. Naised ise ei ole sellega nõus ja nad julgevad seda ka maksjale öelda“ sõnas Cardoso.
Mõlemad CERV programmi projekti esindajad kinnitasid, et edukuse tagas neile pigem see, et analüüsiti oma tiimiga täpselt seda vajadust, millele abi ja tuge sooviti. Hiljem hakati alles otsima võimalikke fonde ja muid rahastusallikaid.
Kohtumisel Lissabonis olid esindatud Rumeenia, Rootsi, Soome, Eesti, Läti, Leedu, Itaalia, Saksamaa, Sloveenia, Horvaatia, Küprose, Austria, Hispaania, Prantsusmaa, Hollandi, Luksemburgi, Tsehhi, Portugali kontaktpunktid. Eestist olid kohtumisel kohal Marju Mäger ja Katre Tamm. Uue liikmena oli sel korral kohal ka Slovakkia CERV programmi kontaktpunkt. Järgmine võrgustiku kohtumine toimub Horvaatias, Zagrebis veel selle-aasta detsembris.
Eestis on CERV programmi kontaktpunkt SA Kodanikuühikonna Sihtkapital. Täpsemalt saab CERV programmi tegevuste kohta Eestis lugeda siit. Programmi avatud voorud on kättesaadavad KÜSKi veebilehe avatud voorude rubriigis siin.
Tekst ja pildid:
Katre Tamm
koordinaator
- kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste ehk CERV-programmi koordineerimine