Laste õiguste ja kaasamise taotlusvoor (CERV-2025-CHILD)

Taotlusvoor lõpeb: 29.04.2025 kell 18:00

Taotlusvooru eesmärk on toetada projekte, mis kaitsevad ja edendavad laste õigusi. Kõigi projekti tegevuste puhul on oluline laste kaasamine, et juurutada organisatsioonides laste õigust osaleda neid puudutavate poliitikate kujundamises.

Vooru temaatikaid toetavad EL poliitikadokumendid ja algatused:

Siin on loetelu Euroopa Liidu poliitika-algatustest, mis on projekti kirjutamisel olulised. Need on dokumendid, mis on selle vooru põhilised alusdokumendid ja millele soovitame oma taotluses viidata. Muud olulised alusdokumendid ja infoallikad on loetletud vooru dokumendi peatükis „Bibliography“.

  • ELi lapse õiguste strateegia (eesti keeles) vaata siit.
  • Euroopa Liidu laste osalemise platvorm inglise keeles vaata siit
  • Euroopa Liidu digiteenuste õiguste pakett inglise keeles vaata siit
  • Euroopa strateegia: lastele parem internet (BIK+) inglise keeles vaata siit
  • Demokraatia kaitse pakett (eesti keeles) vaata siit
  • Komisjoni soovitus integreeritud lastekaitsesüsteemide arendamise ja tugevdamise kohta lapse parimates huvides (eesti keeles) vaata siit

Toetuse teemad, eelarved ja tegevused

Vooru teemad on jaotatud kolmeks osaks ja korraga saab projekti tegevused eesmärgistada ja sihitada vaid ühele teemale. Meetme kogueelarve on 17 miljonit eurot ja see on jagatud prioriteetide vahel. Laste kaasamine teemadesse ja sihtrühma detailsem kirjeldus (kaasatud laste vanus, sugu, haavatavus jne) peab olema taotlejal läbi mõeldud. Lisaks pöörame tähelepanu, et taotlejal peab olema lastekaitse poliitika oma organisatsioonis läbi mõeldud. Selle kohta loe täpsemalt CERV Eesti kontaktpunkti kodulehelt. Teemad, mille käsitlemist projektides oodatakse on:

Prioriteet 1: Laste õigused digimaailmas

Digitaalne maailm areneb kiiresti ja seoses sellega on vaja järjepidevalt pöörata tähelepanu digipädevusele laste hulgas. Teadlikkuse tõus aitab vältida ohtusid digimaailmas, mis võivad mõjutada lapse heaolu. Enamikus liikmesriikides tegutsevad turvalisema Interneti keskused (ingliskeelne lühend SIC), mille eesmärk on teavitada, nõustada ja abistada lapsi, vanemaid, õpetajaid jt lastega tegelevaid spetsialiste digiküsimustes ja ennetada laste seksuaalse kuritarvitamise olukordi Internetis. Eestis haldab turvalise interneti teabeportaali Targalt internetis Lastekaitse Liit. Selle prioriteedi projektid ei tohiks SIC keskuste tööd dubleerida, vaid pigem täiendada (koostööd teha). Kindlasti tuleks lapsed selle prioriteedi projektitegevuste planeerimisfaasis juba kaasata. See prioriteet käsitleb laste võrgus tegutsemise ja ennetamise mitmeid aspekte ning laste õiguste ning nende vaimse tervise ja heaolu kaitsmist digitaalmaailmas, eelkõige seoses küberkiusamisega. Projektid peaksid keskenduma digikirjaoskuste arendamisele, IT sektori ja laste vahelise koostöö arendamisele, mis puudutab laste turvalisust erinevate platvormide kasutamisel ja ennetama digivahendite negatiivset mõju lastele (digihügieeni teadlikkuse projektid jne).  PS! Uuringuid ja digiplatvormide arendust ei toetata, pigem laste kaasamise töötubasid ja teadlikkuse suurendamise projekte.

Eelarve 9 000 000 eurot

Prioriteet 2: Laste kaasamine ja osalemine

Selle prioriteedi raames püüab komisjon edendada laste kaasavat ja süsteemset osalemist kohalikul, riiklikul ja ELi tasandil, et tagada laste hääle kuuldavaks tegemine ja ärakuulamine, eelkõige neid mõjutavates küsimustes. See on kooskõlas ELi lapse õiguste strateegiaga, eelkõige laste osalemise platvormi loomisega. Projektid peavad vältima olemasolevate struktuuride, näiteks platvormi dubleerimist ja pigem täiendama ja toetama kohalikul ja riiklikul tasandil juba võetud või kavandatud meetmeid. Projektide eesmärk on luua kaasavad ja süsteemseid tegevusi laste osalemiseks kohalikul ja riiklikul tasandil või olemasolevaid tegevusi juba tugevdada, et näiteks kaasata haavatavama sihtrühma esindajaid, kelle osalus on olnud mingis tegevuses alaesindatud. Näiteks ebasoodsa sotsiaal-majandusliku taustaga lapsed, puuetega lapsed, rändajate ja pagulaste lapsed, vähemusrühmade lapsed, maapiirkondadest pärit lapsed ja hoolekandeasutustest pärit lapsed.

Projektid peavad olema praktilised ja neil peab olema reaalne mõju laste osalemisõigusele.

Eelarve 5 000 000 eurot

Prioriteet 3: Lapse õiguste lõimimine riikliku ja kohaliku tasandi meetmetesse

See prioriteet keskendub lapse õiguste vahendite rakendamisele riiklikul ja kohalikul tasandil. Neid vahendeid võib kasutada selleks, et:

  • koguda laste kohta usaldusväärseid ja võrreldavaid andmeid, näitajaid või võrdlusaluseid laste õiguste kohta, mis võivad toetada tõenditel põhineva poliitika väljatöötamist;
  • rakendada lapse õiguste eelarvestamist, nt lisada riiklikesse ja kohalikesse eelarvekavadesse lapse õiguste kaitseks ja edendamiseks eraldatud järelevalvevahendid valdkondadevahelises lähenemisviisis;
  • koordineerida ELi vahendite kavandamist ja rakendamist asjaomaste sidusrühmade, sealhulgas laste seas;
  • looma uusi ja olemasolevaid laste osalemise mehhanisme kohalikul, piirkondlikul ja riiklikul tasandil, täiustama neid ja eraldama selleks piisavad vahendid;
  • töötama välja lapse õiguste strateegiad nii riiklikul kui ka kohalikul tasandil koostöös kõigi asjaomaste sidusrühmadega, sealhulgas laste, kodanikuühiskonna organisatsioonide, era- ja avaliku sektori osalejatega;
  • koordineerida jõupingutusi ELi ja rahvusvaheliste õiguslike kohustuste paremaks rakendamiseks riiklikul ja kohalikul tasandil.

Partnerlus riigi või kohaliku omavalitsusega on kohustuslik.

Eelarve 3 000 000 eurot

Soolise võrdõiguslikkuse toetamine

Tegevuste kujundamisel tuleb arvestada soolise võrdõiguslikkuse aspektiga, mis tähendab seda, et tegevus peab olema nii tüdrukutel kui ka poistel (naistel ja meestel) võrdselt ligipääsetav.

Soolise aspekti lisamine kõigisse projekti faasidesse (analüüs, tegevused, projekti tulemused) tagab projekti positiivse rahastamisotsuse suuremal määral.

Soolõimest eesti keeles ja kuidas oma projektis minianalüüsi teha, saad täpsemalt lugeda siit.

Meetme ajaline kava (indikatiivne)

Taotlusvooru avamine16. jaanuar 2025
Taotluse esitamise tähtaeg29. aprill 2025, kell 17.00 Brüsseli aja järgi (CET) 18.00 Eesti aja järgi
Taotluste hindaminemai 2025 – oktoober 2025
Tulemuste avalikustamineoktoober 2025
Toetuse andmise lepingute allkirjastaminedetsember 2025 kuni jaanuar 2026

Partnerlus selles meetmes on kohustuslik

Organisatsioonid, kes selles meetmes omale partnerit otsivad või ise oma ekspertiisi pakuvad on avalikportaalis Funding and Tenders siin. NB! Partnerlus riigi või kohaliku omavalitsusega prioriteedis 3 on kohustuslik, teiste prioriteetide puhul soovituslik.

Abikõlblikkus

Toetuse saajad on juriidilised isikud (avalik- või eraõiguslikud asutused), kellest täpsemalt

peataotleja (konsortsiumi juht) peab olema mitte kasumit taotlev juriidiline isik või avalik-õiguslik ülikool ja

kaastaotleja (konsortsiumi partner) võib olla avalik- või eraõiguslik asutus või ka rahvusvaheline organisatsioon. Prioriteet 3 puhul peab olema kaastaotleja või peataotleja riik või kohalik omavalitsus.

Toetuse saaja peab asuma mõnes EL riigis või riigis, mis on CERV programmiga liitunud. Vaata infot selle kohta siit.

Taotlus peab hõlmama vähemalt kahte taotlejat (peataotleja ja kaastaotleja) vähemalt kahest abikõlblikust riigist (EL riik või CERV programmiga liitunud riigid).

Nii peataotlejal kui ka kaastaotlejal peavad olema PIC koodid ja nad peavad olema registreeritud partnerite registris.

Toetuse rahastamine

Toetus eraldatakse LUMP-SUM 2 (kindlasummaline makse 2) meetodil, mis tähendab, et toetuse eelarve tuleb taotlejal kokku panna vastavalt LUMP SUM metoodikale. Igale summale peab järgnema mingi tulemus. Täpne toetuse summa lepitakse kokku toetuse andmise lepingu sõlmimisel.

Toetuse maht on 90% kogu tegevuse eelarvest.

Projekti eelarve ei saa olla väiksem kui 200 000 eurot.

Taotluse tegevuse kestus

Projektide kestus 12 kuni 24 kuud.

Lisainfo taotlemise kohta on kättesaadav ingliskeelsena EK taotluskeskkonnas siit.

Taotlusvooru dokument (inglise keeles) on alla laetav siit.

Taotlusvooru eestikeelne infopäev toimub veebikeskkonnas (ZOOM platvorm) 30. jaanuaril 2023 kell 13.00 kuni 14.30 (Eesti aja järgi). Registreeri end siin. Korraldaja SA KÜSK. Ajakava täpsustub!

Kes said Eestist selles meetmes toetust aastal 2024 – vaata siit.

Hoia end värske infoga kursis ja liitu CERV programmi Eesti Facebooki lehega siin.

Lisainfot jagavad:

Katre Tamm

koordinaator, projektijuht

  • kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste ehk CERV-programmi koordineerimine;
  • projekti juhtimine lõimumist edendavate kogukondlike tegevuste toetamise programmis

Marju Mäger

koordinaator, projektijuht

  • kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste ehk CERV-programmi koordineerimine;
  • projekti juhtimine sotsiaalse innovatsiooni kompetentsikeskuse arendamises